Kasa czy tylko satysfakcja? ;]

Permalink Autor: trishaaa, data postu: Wednesday, December 2, 2009 16:31
Jezeli robisz zdjecia na poziomie, nalezy Ci sie kasa - takie bynajmniej moje zdanie. Lecz jesli nie.. za chłam ludzie nie płacą (chociaz tutaj tez sa wyjatki - np. u fotografow, ktorzy maja zaklady). Sprobuj wycenic swoje mozliwosci po prostu.
(...) nie wierzyłam, nie czekałam,
nie przeczułam w głębi snu,
że jeżeli gdzieś jest niebo,

to tu, to tu.
trishaaa Postów: 118
Konto od: 20.03.2008
Miasto: Gierałtowice
Permalink Autor: promarandza, data postu: Wednesday, December 2, 2009 20:53
Cytat catintheflat
Taaa i ta cała hołota z NK się nauczyła, że wszystko mają za darmo i jest wielkie halo jak trzeba iść do fotografa zapłacić ;]

Dokładnie o to mi chodzi. Osoba wypisuje do Ciebie że chce zdjęcia i że zapłaci*. Jednak jak powiem że chce za to 30 funtów za 10 GOTOWYCH zdjęć, to od razu jest cisza w skrzynce. 30 funtów dla kogoś w UK to jest jak dla kogoś 30 złotych! Daję niską cenę a tak na prawdę dobrze o tym wiem, że powinnam więcej kasować ... Sorry, ale nie jestem frajerem żeby robić zdjęcia do ich albumów za darmo - słit focie, cziubek, tapeta i cycki na pokaz. Jeśli ktoś chce takie zdjęcia, ok, ale niech mi za to płacą. Wkładam w to wszystko swój czas i pieniądze na transport, potem cała sesja, w domu wybieranie zdjęć i potem trzeba się zająć obróbką. Ludzie na prawdę myślą że to wszystko jest takie łatwe cyk i już. Mogła bym tak pisać i pisać na ten temat ... Nie dawajcie się po prostu. Jak chcą sesję, niech za to płacą!
promarandza Postów: 527
Konto od: 16.04.2008
Miasto: Londyn
Permalink Autor: trishaaa, data postu: Wednesday, December 2, 2009 21:04
Szczerze powiedziawszy mysle, ze to ich strata ;) Skoro im zal 30 funtow, to niech sobie znajda lepszego, tanszego. Znajda zapewne za darmo, ale... Poziom juz na pewno nie bedzie ten sam ;) Tak samo jest na maxmodels. Nie chca za kase - ok. Ale zazwyczaj zdjecia, ktore zrobi im jakis fotograf za darmo wcale nie roznia sie wiele od tych, ktore by sobie same przed lustrem zrobily.
(...) nie wierzyłam, nie czekałam,
nie przeczułam w głębi snu,
że jeżeli gdzieś jest niebo,

to tu, to tu.
trishaaa Postów: 118
Konto od: 20.03.2008
Miasto: Gierałtowice
Permalink Autor: promarandza, data postu: Wednesday, December 2, 2009 21:40
Ja rozumiem jeśli ja napiszę do kogoś że chce zrobić im zdjęcia w zamian za modelowanie - to wtedy nie biorę nic. Zresztą, nigdy ani pensa nie dostałam za zdjęcia.

Aleee. Jeśli ktoś mi zawraca głowę żeby zrobić im sesję i piszą że chcą mi za to zapłacić, to niech się najpierw Mnie zapytają jaka jest cena a nie na odwrót. Za 50 funtów, to dostaną kiepskie JEDNO zdjęcie w jakimś studiu, bez retuszu. Ale co ja będę ukrywać - w Londynie jest moda na zdjęcia ze studia z jakimś 'biały' tłem gdzie widać że ten biały nie jest biały, a tło jest pogniecione i brudne. Do tego dają filtry różowe na lampy i te inne bajery :P

Jest jeszcze inny cwanych ludzi, ale to zostawię na później : D
Treść dodana do postu 02-12-2009 o godzinie 21:43
Jest jeszcze inny typ * cwanych ludzi, ale to zostawię na później : D
Permalink Autor: catintheflat, data postu: Wednesday, December 2, 2009 23:28
Ja miałem lepsze jaja na maxmodels. Gościu się z godził na proponowaną przeze mnie cenę, powiedziałem mu co gdzie i jaki mam pomysł i widać, że bardzo się nakręcił. Gdy zbliżał się termin zdjęć było zero odzewu. Za klika dni ku mojemu zdziwieniu w jego PF pojawiły się foty w zasadzie identyczne jakie ja mu proponowałem. Tak więc gościu ukradł mi pomysł i znalazł frajera, który mu zrobi to za friko. Co prawda jakość tych zdjęć nie była powalająca no ale skoro za darmo to był zadowolony.

Etatowy zadymiacz
catintheflat Postów: 1551
Konto od: 19.08.2008
Miasto: Koronowo
Permalink Autor: promarandza, data postu: Thursday, December 3, 2009 00:10
Ludzie są wybredni (nawet jak chcesz im zrobić zdjęcia za darmo!)

Prawda jest taka - jeśli chcą dobre zdjęcia, to niech w to zainwestują. Ludzie czasami szukają frajerów co zrobią im zdjęcia za darmo żeby wstawić sobie na NK czy gdziekolwiek.
Permalink Autor: muniecabrava, data postu: Thursday, December 3, 2009 02:17
Jeślii to twoi dobrzy znajomi - nic nie stoi na przszkodzie zrobić im zdjeć za free. Zawsze czymś moga się odwdzieczyć. Ja robię za free zdjecia kolezance, jej mama leczy mi za darmo zęby itd...A jeśli nawet nie to co? Fajnie było. Pod warunkiem,ze nie nadużywają twojej uprzejmości.

Co do maxmodels - to odrębna historia...
Fakt - ludzie nauzyli się,ze mają za darmo. I kazda suma jest dla nich za wysoka. Bo lepsze są trzy magiczne literki - TFP. "Zdjecia za pozowanie". Wszystkim się wydaje,ze umieją pozowac. A to nie wystrarczy stanąc przed obiektywem.

Fotograf ma zrobić wszystko - wymyśleć pomysł, znaleźć wizażsytke i reszte ewentualnej ekipy, miejsce, zrobić zdjecia, ustawiac "modelkę" a potem siedzieć i wybierać/obrabiac zdjecia, a koniec słyszac "czemu tak mało?".
Jak fotograf ma pomysl to szuka kogos kto pomoze mu zrealizowac go. Jak modelka chce zdjecia to czeka az fotograf cos wymyśli. Dlaczego fotograf miałby robić to za darmo?
Kiedys dostałam maila "zrobicie mi sesję TFP?" (nawet nie załączyła zdjecia). Odpowiedzialam,ze nie i przedstawilamjej oferte sesji, w której skład wchodził makijaż. "A no jak makijaz jest to rozumiem,ze płatna"...
Widać też,ze firmy szukaja frajera, ktory zrobi im zdjecia za darmo. "Poszukje fotografa, który wykona zdjecia biżuterii do katalogu. Wzamian moze wykorzystać zdjecia do własnej promocji". Najnormalniejsza w świecie usługa, za która powinno sie zapłacić ale jakiś frajer się znajdzie.
muniecabrava Postów: 6
Konto od: 24.12.2006
Miasto: Lublin
Permalink Autor: promarandza, data postu: Thursday, December 3, 2009 10:33
Cytat muniecabrava
Fakt - ludzie nauzyli się,ze mają za darmo. I kazda suma jest dla nich za wysoka. Bo lepsze są trzy magiczne literki - TFP. "Zdjecia za pozowanie". Wszystkim się wydaje,ze umieją pozowac. A to nie wystrarczy stanąc przed obiektywem.

Dokładnie. Jest różnica pomiędzy ludźmi co chcą ładne zdjęcia, a ludźmi co biorą to na poważnie. Najgorsze co może być dla fotografa to jest 'modelka' która się męczy przed obiektywem.

Cytat muniecabrava
"Poszukje fotografa, który wykona zdjecia biżuterii do katalogu. Wzamian moze wykorzystać zdjecia do własnej promocji".

Nigdy bym na takie coś nie poszła. Jak się robi coś dla firmy, to powinien być kontrakt - gdzie będą używać te prace, gdzie na świecie i jak długo chcą użyć te prace. Na podstawie tych 3 pytań, cena powinna być wystawiona. Jak umowa to umowa, bo chyba nikt potem nie chce mieć problemów z prawami autorskimi.
Permalink Autor: pewexdobrychlopiec, data postu: Thursday, December 3, 2009 16:10
Przewaznie sie sprzedaje prawa majatkowe do zdjec, a wiec na zawsze :D nie czasowo : P robienie dla firm za friko to frajerstwo. Koleszce to cos innego. :)
Wiem, że Cię wku...iam, podziękuj demokracji...
pewexdobrychlopiec Postów: 472
Konto od: 1.08.2009
Miasto: Tychy
Permalink Autor: promarandza, data postu: Thursday, December 3, 2009 16:51
Cytat pewexdobrychlopiec
Przewaznie sie sprzedaje prawa majatkowe do zdjec, a wiec na zawsze :D nie czasowo : P

Zazwyczaj tak, ale nie zawsze.
Permalink Autor: pewexdobrychlopiec, data postu: Thursday, December 3, 2009 18:29
a ja na to ? La discoteca :D
Wiem, że Cię wku...iam, podziękuj demokracji...
pewexdobrychlopiec Postów: 472
Konto od: 1.08.2009
Miasto: Tychy
Permalink Autor: teh4esz, data postu: Friday, December 4, 2009 13:36
Cytat pewexdobrychlopiec
La discoteca :D

zdecydowanie wolę numa numa jej
Zjedz mego osła
(eng: eat my ass)
teh4esz Postów: 260
Konto od: 14.09.2007
Miasto: Pabianice
Permalink Autor: olysheve, data postu: Friday, December 4, 2009 14:40
Kolega wyżej ma rację na maxmodeles  są dość dobre osoby, które mają pojęcie co do robienia zdjęć i niejakich sesji..
jeżeli odnajdujesz się w fotografii, robienie komuś zdjęć sprawia Ci przyjemność i satysfakcję z wykonania, to uważam, że czemu . Przecież za drobne pieniądze, możesz zrobić komuś ciekawy portret, przy czym jeszcze bardziej rozwiniesz swój talent. ;dd
olysheve Postów: 48
Konto od: 25.08.2008
Miasto: Zamość