Sprzęt nie ma znaczenia.

Permalink Autor: godbrother, data postu: Friday, July 9, 2010 23:10
Cytat rubberrocks
no małpką nie osiągniesz jakieś super GO ano bokehu, ale na upartego można wiele wyciągnąć.

Małpką nie, ale hybrydą z dobrą optyką jak wyciągniesz zoom to będzie bokeh :] nie taki całkiem ładny jak z lustra z jasnym obiektywem, ale nie zgodze sie z tym, że wcale sie nie da, bo jednak na upartego idzie :)
We take photography really seriously!
A ja tu tylko sprzątam :)
godbrother Postów: 1538
Konto od: 30.05.2008
Miasto: Leszno
Permalink Autor: parylak, data postu: Saturday, July 10, 2010 11:06
Cytat calegouaa
Starożytni indianie już mówili że beż średniego formatu dobrego zdjęcia portretowego nie zrobisz...

Kolejna bzdura.

Słyszeliście o Terrym Richardsonie? ----> Artykuł o nim

Dobry portret to nie tylko GO, to nie tylko bokeh. Wręcz powiedziałbym, że portret bazujący TYLKO na tych dwóch zjawiskach optycznych to zwykła szmira.
Treść dodana do postu 10-07-2010 o godzinie 11:09
Czemu nie mogę edytować postu, mogę tylko dodać treść? TEN LINK DZIAŁA: http://www.swiatobrazu.pl/prowokator_terry_richardson.html

//tak właśnie działa edycja postów na naszym forum i to celowy zamysł twórców
link poprawiłem, już działa :)
god

Post edytowany Saturday, July 10, 2010 11:06 przez moderatora godbrother
parylak Postów: 12
Konto od: 25.09.2009
Miasto: Katowice
Permalink Autor: stillchildlike, data postu: Saturday, July 10, 2010 11:42
Cytat catintheflat

Starożytni indianie już mówili że beż średniego formatu dobrego zdjęcia portretowego nie zrobisz...

ale ty masz poczucie humoru :P
Na MF trzeba sobie zasłużyć...ja jeszcze nie zasłużyłem, ale przyznam, że najbardziej podobają mi kominki, najlepszy chyba jest w Hasselbladzie 500 CM, choć Kiev 88 jest identyczny (tylko gorzej wykończony) i Pentacon Six, który tak dobrego nie ma, ale sam kominek jest :P
Nie wiem jak Mamiya, bo jeszcze nikt nie dał się pobawić :(

Ale przyznaję MF to świetna zabawka. :P Choć i tak preferowałbym 1Ds niż Hassa H4D II (bałbym się, że poniszczę) :P
stillchildlike Postów: 818
Konto od: 5.11.2008
Miasto: Lublin
Permalink Autor: catintheflat, data postu: Saturday, July 10, 2010 19:00
Lubitel 166 i tak lepszy ;] I tańszy i ma wbudowaną automatyczną multiekspozycję :P

Etatowy zadymiacz
catintheflat Postów: 1551
Konto od: 19.08.2008
Miasto: Koronowo
Permalink Autor: photowave, data postu: Monday, July 19, 2010 15:10
Absolutnie się nie zgadzam z wątkiem! Jeśli chce się już coś robić [w tym przypadku robić dobre zdjęcia] to trzeba mieć do tego sprzęt! Nie mówię tu o aparatach za 4000 złotych, ale chociażby o zwykłej, amatorskiej lustrzance. Ludzie, którzy próbują robić zdjęcia cyfrówką wydają mi się śmieszni! Rozumiem sytuację rodzinną, może nie być pieniędzy na aparat.. w takim razie człowiek będący biednym, mający cyfrówkę... skąd miał na nią pieniądze?
photowave Postów: 9
Konto od: 5.05.2009
Miasto: Włocławek
Permalink Autor: forevernevermind, data postu: Tuesday, July 20, 2010 18:26
Dla amatorów to już wogóle sprzet nie ma najmniejszego znaczenia. Tym bardziej jeżeli ów służy im do robienia słit foci na NK w lustrze , albo do szpanowania w podstawówce. Jadąc na Auto nawet aparat w komórce wystarczy.
forevernevermind Postów: 13
Konto od: 17.04.2010
Miasto: Puszcza Mariańska
Permalink Autor: photowave, data postu: Friday, July 23, 2010 18:49
Cytat forevernevermind
Dla amatorów to już wogóle sprzet nie ma najmniejszego znaczenia. Tym bardziej jeżeli ów służy im do robienia słit foci na NK w lustrze , albo do szpanowania w podstawówce. Jadąc na Auto nawet aparat w komórce wystarczy.

Zgadzam się.
Permalink Autor: catintheflat, data postu: Friday, July 23, 2010 19:23
Cytat forevernevermind

Ja bym raczej powiedział jest raczej na odwrót, że to właśnie początkującym amatorom fotografii wydaje się złudnie iż aparat ma największe znaczenie przy robieniu zdjęć.
Niektórzy z tego wyrastają...inni żyją w stanie głębokiej nieświadomości i potem wypisują różnego rodzaj pierdoły.

Etatowy zadymiacz
catintheflat Postów: 1551
Konto od: 19.08.2008
Miasto: Koronowo
Permalink Autor: photowave, data postu: Saturday, July 24, 2010 10:27
Cytat catintheflat

Cytat forevernevermind

Ja bym raczej powiedział jest raczej na odwrót, że to właśnie początkującym amatorom fotografii wydaje się złudnie iż aparat ma największe znaczenie przy robieniu zdjęć.
Niektórzy z tego wyrastają...inni żyją w stanie głębokiej nieświadomości i potem wypisują różnego rodzaj pierdoły.

Ale sprzęt też ma znaczenie. Przykładowo zwykła, najzwyklejsza lustrzanka - ona wystarczy, by robić wspaniałe zdjęcia. Bo cyfrówką nie uzyskasz efektu portretowego (wyostrzony pierwszy plan, tło rozmazane) a lustrzanką tak. A co to za portret robiony cyfrówką, w którym tło i pierwszy plan są tak samo ostre.
Permalink Autor: dredzinka, data postu: Saturday, July 24, 2010 11:59
Cytat rubberrocks
Na MF trzeba sobie zasłużyć...ja jeszcze nie zasłużyłem, ale przyznam, że najbardziej podobają mi kominki, najlepszy chyba jest w Hasselbladzie 500 CM, choć Kiev 88 jest identyczny (tylko gorzej wykończony) i Pentacon Six, który tak dobrego nie ma, ale sam kominek jest :P
Nie wiem jak Mamiya, bo jeszcze nikt nie dał się pobawić :(

średni jest po to, że ma 4x większy rozmiar klatki (z APS-C to już nawet mi się liczyć nie chce ;) i w skanie czy odbitce ciemniowej da się uzyskać lepszą jakość ;-)
Terry wymiata. ale takim Terrym można teraz zostać nawet robiąc zdjęcia z komórki. zresztą: połowa ludzi zainteresowanych fotografią na dobre pomysły na zdjęcia, ale technika i jakość leży, co często negatywnie wpływa na odbiór zdjęcia. kolejna połowa kolekcjonuje sprzęt i robi wyłącznie dobre technicznie zdjęcia, ale nic nie wnoszące do fotografii. ważne, żeby połączyć obie cechy i znaleźć się w tej kilkuprocentowej niszy ;)

Hasselblada 500 c/m właśnie zamierzam wkrótce kupić. Kiev to ruska podróbka Hassela, a jak to jest z podróbkami to wiadomo, tzn. nigdy nie wiadomo ^^ Pentacon Six to klasyka, ale tak samo jak z Kievem to stary sprzęt, nawet jeśli masz stalowe nerwy, zanoszenie go co miesiąc do serwisu może wpędzić w obłęd. oczywiście jeśli chodzi Ci o jakość, bo jeśli o efekty nakładania klatek, czy synchro z lampą w trybie 'jak mu się podoba' to jednak polecam Smienę.
Mamiya to sprzęt używany przez większość pro fotografów (taka Annie Leibovitz np.), ale waży niestety dużo.

@krowkaa - bzdury piszesz, aż mi się komentować nie chce.
Cytat krowkaa
A co to za portret robiony cyfrówką, w którym tło i pierwszy plan są tak samo ostre.

a taki, że "portret" to musi być 2.8, a jeszcze lepiej 1.8 i uszy i broda nie ostre to jest jakiś śmieszny wymysł współczesności. jeśli nie znasz takiego pana co się nazywa Avedon, to poznaj. on nie robił na 2.8, ani nawet na 8.0. i to są p o r t r e t y.

dredzinka Postów: 204
Konto od: 29.12.2005
Miasto: wrocław
Permalink Autor: godbrother, data postu: Saturday, July 24, 2010 12:20
Cytat dredzinka
on nie robił na 2.8, ani nawet na 8.0. i to są p o r t r e t y.

Artyści zawsze robiąco im się podoba i zawsze na opak, a efekty są tego takie, że potem kazdy chce ich naśladować :D Wiem o jednym panu, który fotografuje plenery (nie pamiętam nazwiska) i od jakiegoś czasu robi landszafty tylko i wyłącznie TELEOBIEKTYWEM! :P

Cytat krowkaa
Bo cyfrówką nie uzyskasz efektu portretowego

Na upartego da się. Ale to musisz mieć albo długą ogniskową (i oczywiście statyw najlepiej wtedy) . Samo rozmycie nie jest takie subtelne, ale jak chcesz mieć ładne i cudne to musisz niestety zainwestować w lustrzankę i jakieś ciekawe szkło (niekoniecznie super jasne).
We take photography really seriously!
A ja tu tylko sprzątam :)
godbrother Postów: 1538
Konto od: 30.05.2008
Miasto: Leszno
Permalink Autor: dredzinka, data postu: Saturday, July 24, 2010 14:05
Cytat godbrother
Artyści zawsze robiąco im się podoba i zawsze na opak, a efekty są tego takie, że potem kazdy chce ich naśladować :D

no wybacz, ale choćby i portrety Avedona, a kolejny (naśladowany jakby nie patrzeć. nic nie wnoszący) mdły obrazek uśmiechniętej pani na tle rozmazanych krzaków to chyba wybór jest jasny. przynajmniej dla mnie.
na zdrowie temu panu, niech sobie robi landszafty i makroobiektywem, jeśli lubi, ale pomówienia o tym, że portrety muszą mieć bokeh, bo inaczej są do dupy to po prostu nóż się w kieszeni otwiera...
dlaczego stare aparaty mydlą poniżej f/8? bo kiedyś nikt nie robił na niższych przysłonach, dlatego nie dbano o super jakość poniżej tej wartości.

Permalink Autor: stillchildlike, data postu: Saturday, July 24, 2010 14:06
Cytat dredzinka
Mamiya to sprzęt używany przez większość pro fotografów (taka Annie Leibovitz np.), ale waży niestety dużo.

Mamiya mnie nie interesuje :P Hasselblad H4D z przystawką Phase One P65+ jest o wiele lepszy od wszystkiego innego. Choć tutaj sensor odgrywa ważną rolę.
Cytat dredzinka
Avedon

on zamykał, nie domykał :P poza tym fotoholik. bez zdjęcia jak alkoholik bez kielicha :P
stillchildlike Postów: 818
Konto od: 5.11.2008
Miasto: Lublin
Permalink Autor: dredzinka, data postu: Saturday, July 24, 2010 14:32
Cytat rubberrocks
Mamiya mnie nie interesuje :P Hasselblad H4D z przystawką Phase One P65+ jest o wiele lepszy od wszystkiego innego. Choć tutaj sensor odgrywa ważną rolę.

nie wiem, nie znam się na cyfrowych ściankach do MF. wiadomo, że jest lepszy od małego obrazka czy aps-c, poza tym szkła do MF inaczej rysują i w ogóle MF love :)
btw. rubberrocks - Ty tak w kwestii marzeń czy kiedyś po wyprzedaniu połowy domu planujesz (potrzebujesz?) ?

Post edytowany Saturday, July 24, 2010 14:32 przez moderatora dredzinka
Permalink Autor: wesoly, data postu: Saturday, July 24, 2010 14:42
Cytat krowkaa
Ale sprzęt też ma znaczenie. Przykładowo zwykła, najzwyklejsza lustrzanka - ona wystarczy, by robić wspaniałe zdjęcia. Bo cyfrówką nie uzyskasz efektu portretowego (wyostrzony pierwszy plan, tło rozmazane) a lustrzanką tak. A co to za portret robiony cyfrówką, w którym tło i pierwszy plan są tak samo ostre.
A lustro to nie cyfrówka? to wszystko zależy od rozmiaru matrycy czyli takim PEN'em lub NEX'em spokojnie uzyskasz wyżej wymieniany efekt
wesoly Postów: 188
Konto od: 12.07.2006
Miasto: Lubin
Permalink Autor: dredzinka, data postu: Saturday, July 24, 2010 15:25
Cytat wesoly

Cytat krowkaa
A lustro to nie cyfrówka? to wszystko zależy od rozmiaru matrycy czyli takim PEN'em lub NEX'em spokojnie uzyskasz wyżej wymieniany efekt

mylisz się, kolego. lustrzanka ma lustro, co samo w sobie od razu zachęca do robienia zdjęć w lustrze (w łazience, najlepiej z lampą). taki przykładowy wielki format lustra nie ma i bokehu nim nie zrobisz, lipa no krótko mówiąc, wspaniałe zdjęcia poszły się.... :]