dobry aparat czy talent?

Permalink Autor: kroliczowka, data postu: Wednesday, September 2, 2009 15:43
Cytat disturbiaa
Osoba bez talentu posiadająca dobry aparat zrobi zdjęcie dobre technicznie

Masz pojęcie o czym piszesz? Nie bardzo raczej. Zrobienie poprawnie technicznego zdjęcia wymaga nie talentu, lecz umiejętności nabytej. Od 3 lat fotografuję i nadal mam czasem problemy z techniczną stroną zdjęć.
kroliczowka Postów: 60
Konto od: 15.10.2008
Miasto: Lidzbark Warmiński
Permalink Autor: proximus, data postu: Thursday, September 3, 2009 20:06
Uważam, że jeżeli ma się talent, to można zainwestować w lepszy aparat, żeby ten talent rozwijać. Dobre zdjęcie to nie tylko sprzęt, ale zamiast kupować od razu 3 obiektywy lepiej nauczyć się wykorzystywać możliwości jednego. Za marne zdjęcie łatwo zrzucić odpowiedzialność na sprzęt. A chodzi o coś innego..spojrzenie, wyczucie chwili, kadru, kompozycji, jakaś wrażliwość..to "coś" w czym nawet najlepszy aparat nie wyręczy człowieka.

proximus Postów: 2
Konto od: 24.05.2009
Miasto: Lubartów
Permalink Autor: kroliczowka, data postu: Friday, September 4, 2009 15:23
I bardzo fajnie to ująłeś w tych 4 zdaniach.
Permalink Autor: radicalis, data postu: Friday, September 4, 2009 16:07
połaczenie dobry aparat+ mizerny talent - myslę ze wystarcza na dobre, poprawne zdjęcie. myslę ze pewnych rzeczy można się w takim przypadku wyuczyć, niczym rzemieślnik mechanicznie powtarzać zachowania.
świetny talent - kiepski aparat - to hamowanie rozwoju i niespełnienie.
dopiero talent w połaczeniu z w miarę dobrym aparatem potrafi robić rzeczy nadzwyczajne, świetne.
1: odpowiedź szczera - wskazana...
2: ale konstruktywna złamasie!!!
3: prawda boli, głupota również, polecam panadol.
4: nie odpowiadam za to gdy zostanę sprowokowany bez wyraźnego powodu, a sprowokować mnie ciężko
5: 9/10 forumowiczów nie doczytuje do tej linijki, więc mogą nie wiedzieć że mam to serdecznie gdzieś i to czy się ze mną zgadzają ;]
radicalis Postów: 276
Konto od: 8.12.2005
Miasto: Legnica
Permalink Autor: bartzz, data postu: Saturday, September 5, 2009 21:40
talent to moze byc do operowego spiewu tutaj liczy sie technika ktora mozna wytrenowac na kursach, czytajac ksiazki, uczac sie kierunku na uczelni czy nawet w policealnym technikum az wreszcie uczyc sie metoda prob i bledow, wszystko jest kwestia nas, jezeli chcesz, dazysz do tego aby robic dobre a nawet swietne zdjecia to Ci sie uda, upor poplaca
(moje skromne zdanie)
bartzz Postów: 44
Konto od: 10.04.2006
Miasto: Toruń
Permalink Autor: edith20, data postu: Sunday, September 6, 2009 12:26
oczywiście aparat odgrywa tu ważną i duza role. osobiście uwielbiam fotografię i z upływem czasu doskonaliłam swój sprzęt i wymieniałam na coraz lepszy. ale przedewszystkim pamiętam jak zaczynałam. nie miałam nic innego jak zwykły aparat cyfrowy i aparat w telefonie komórkowym... te dwa sprzęty wystarczyły mi do osiągnięcia sukcesu. przedewszystkim jakość zdjęcia zależy od ciebie, i doświadczenia które z czasem nabędziesz :) życzę ci powodzenia ^^
edith20 Postów: 1
Konto od: 6.09.2009
Miasto: Iwierzyce
Permalink Autor: kroliczowka, data postu: Sunday, September 6, 2009 12:38
Cytat edith20
oczywiście aparat odgrywa tu ważną i duza role

Bzdura... jak mało która.
Aparat jest tylko narzędziem.

Cytat edith20
z upływem czasu doskonaliłam swój sprzęt

Jesteś elektronikiem z wykształcenia?

Cytat edith20
te dwa sprzęty wystarczyły mi do osiągnięcia sukcesu

Dużo zarabiasz w branży? xD

Cytat edith20
przedewszystkim jakość zdjęcia zależy od ciebie

Tja :lol:

Cytat edith20
doświadczenia które z czasem nabędziesz

Jedyne sensowne zdanie w twojej wypowiedzi.
Treść dodana do postu 06-09-2009 o godzinie 12:41
Cytat bartzz
talent to moze byc do operowego spiewu tutaj liczy sietechnika ktora mozna wytrenowac na kursach, czytajac ksiazki, uczac siekierunku na uczelni czy nawet w policealnym technikum az wreszcie uczycsie metoda prob i bledow, wszystko jest kwestia nas, jezeli chcesz,dazysz do tego aby robi dobre a nawet swietne zdjecia to Ci sie uda,upor poplaca

I taka odpowiedź powinna paść już w drugim poście, po którym należałoby zamknąć temat, bo jest tu 6 stron bzdur, wypowiadali sie ludzie, którzy nigdy nie powinni dostać aparatu do ręki lub nie mieli.
Permalink Autor: intropa, data postu: Saturday, September 12, 2009 23:26
całkiem ciekawy przepis na sukces:))
Cytat promarandza
Sukces się osiąga wtedykiedy się ustawia wszystko samemu Manualnie a nie jak się jedzie naautomatycznym.
intropa Postów: 38
Konto od: 28.05.2009
Miasto: Sosnowiec
Permalink Autor: zakazana, data postu: Sunday, September 13, 2009 13:04
Oj tak. Pomarandza ma tutaj rację. Sukcesem możemy nazwać chwilę, gdy manualne ustawianie zaczyna towarzyszyć codziennie, a my rezygnujemy z automata. Tak to już jest, że automat robi zdjęcia, a kto umie posługiwać się manualem wie jak stworzyć magię na zdjęciu ;)
She saw him, she saw him
In a second she knew
She wanted him, oh she wanted him.
..
zakazana Postów: 350
Konto od: 30.07.2006
Miasto: Kraków
Permalink Autor: godbrother, data postu: Sunday, September 13, 2009 13:22
Cytat zakazana
Sukcesem możemy nazwać chwilę, gdy manualne ustawianie zaczyna towarzyszyć codziennie, a my rezygnujemy z automata.

No i sporo w tym prawdy, bo zrobić zdjecie automatem to nie kwestia umiejętności ale głównie szczęścia, że akurat aparat dobierze nam ciekawe (a nie tylko poprawne) ustawienia... Automat to żadna magia, to efekt pracy programistów, którzy stworzyli jakiś algorytm, który za użytkownika dobiera parametry tak, żeby zdjęcie było tylko dobrze doświetlone i przy okazji nie było poruszone ani za bardzo zaszumione :] a przecież nie tylko to się liczy w zdjęciach, zwłaszcza tych artystycznych ;)
We take photography really seriously!
A ja tu tylko sprzątam :)
godbrother Postów: 1538
Konto od: 30.05.2008
Miasto: Leszno
Permalink Autor: intropa, data postu: Monday, September 14, 2009 01:08
W tym kontekście zgodzę się, jednak, jeśli o mnie chodzi, to staram się nie generalizować. Jeśli jakieś zdjęcie mi się podoba, to nie obchodzi mnie, czy zostało zrobione w trybie automatycznym, czy manualnym, po prostu jest ok i już. Soo, sukces to pojęcie względne, i dla każdego indywidualne. Dla jednych sukcesem jest focenie w trybie manualnym, dla innych sukcesem jest zrobienie dobrego zdjecia, bez wzgledu na wykorzystane środki, które są ponoć uświęcone przez cel:))
Cytat zakazana
Oj tak. Pomarandza ma tutaj rację. Sukcesem możemy nazwać chwilę, gdy manualne ustawianie zaczyna towarzyszyć codziennie, a my rezygnujemy z automata. Tak to już jest, że automat robi zdjęcia, a kto umie posługiwać się manualem wie jak stworzyć magię na zdjęciu ;)
intropa Postów: 38
Konto od: 28.05.2009
Miasto: Sosnowiec
Permalink Autor: godbrother, data postu: Monday, September 14, 2009 17:34
Cytat intropa
Dla jednych sukcesem jest focenie w trybie manualnym, dla innych sukcesem jest zrobienie dobrego zdjecia, bez wzgledu na wykorzystane środki, które są ponoć uświęcone przez cel:))

To już jest kwestia drugorzędna czy zdjęcie było robione manualem czy automatem, grunt żeby uzyskać oczekiwany efekt ;) Przecież manuala stosuje się właśnie po to... Przecież dobre zdjęcie można zrobić automatem, jednak jest to czasem troche utrudnione... Tak samo jest z technikami... korzysta się przecież z danej techniki (np HDR) żeby uzyskać jakiś oczekiwany efekt, a nie na odwrót - na siłę stosować daną technikę żeby tylko z niej skorzystać bo to jest pr0 i ogóle :P
We take photography really seriously!
A ja tu tylko sprzątam :)
godbrother Postów: 1538
Konto od: 30.05.2008
Miasto: Leszno
Permalink Autor: gothicsheep, data postu: Monday, September 14, 2009 18:54
Czasami szczęscie wystarczy ;) Moja mama nie potrafi robić zdjęc: albo obetnie komuś głowę, albo połowa zdjęcia to jej palec. Mimo to kilka razy strzeliła fotke na skalę artystów.
Dobra obróbka też jest ważna ale pojęcie 'dobrej obróbki' nie mylić z nawaleniem efektów, ramek i serduszek...
No i trzecie fotograf musi mieć 'to coś'. Jeżeli fotograf jest beznadziejny to nawet najpiękniejsza fotomodelka z najlepszą serią obróbek nie wygląda najlepiej...
gothicsheep Postów: 10
Konto od: 24.09.2007
Miasto: Gniezno
Permalink Autor: smallfloozy, data postu: Tuesday, September 15, 2009 07:55
aparat wazny ale i fotograf musi byc niczego sobie.  Co do fotoszpu.. nietety tez sie przydaje, chociaz ja staram sie go uzywac jak najrzadziej ;D
smallfloozy Postów: 63
Konto od: 23.07.2009
Miasto: Fabianki
Permalink Autor: workerbees, data postu: Tuesday, September 15, 2009 16:42
Wystarczy mieć dobre oko lub jak kto woli talent.
Nawet moim szajsungiem mozna zrobić naprawde dobre zdjęcia...nie trzeba mieć od razu wypasionej lustrzanki za 10000 zł!

Bo jak ktoś nie wie jak się ustawić, jakie ma być oswietlenie to nawet z takim aparatem nic nie zdziała!

Ave!.
workerbees Postów: 4
Konto od: 5.04.2009
Miasto: Siemianowice śląskie
Permalink Autor: bartzz, data postu: Tuesday, September 15, 2009 16:55
Cytat lgphotographer
Cytat bartzz
talent to moze byc do operowego spiewu tutaj liczy sietechnika ktora mozna wytrenowac na kursach, czytajac ksiazki, uczac siekierunku na uczelni czy nawet w policealnym technikum az wreszcie uczycsie metoda prob i bledow, wszystko jest kwestia nas, jezeli chcesz,dazysz do tego aby robi dobre a nawet swietne zdjecia to Ci sie uda,upor poplaca

I taka odpowiedź powinna paść już w drugim poście, po którym należałoby zamknąć temat, bo jest tu 6 stron bzdur, wypowiadali sie ludzie, którzy nigdy nie powinni dostać aparatu do ręki lub nie mieli.

dzieki za zrozumienie lecz mowie jak mysle nic wiecej :D
bartzz Postów: 44
Konto od: 10.04.2006
Miasto: Toruń