dobry aparat czy talent?

Permalink Autor: smokes, data postu: Friday, February 4, 2011 22:20
moje zdanie jest takie: jeśli człowiek ma NAPRAWDĘ niesamowity talent, to zrobi niezwykłe zdjęcia, nawet jakimkolwiek sprzętem. Dobry aparat umozliwia mu rozszerzanie jego pola popisu, dopracowanie zdjęcia. Zwykła cyfrówka nie zrobi zdjęcia " z klimatem", choć jak już wspomniałam, jeśli autor ma talent, to klimat tez się "znajdzie". Sprzęt się liczy, to prawda, ale warto dodać że nie każdego stać na taki sprzęt typu lustrzanka za 3 tysiące złotych. ja np preferuję lustrzanke na klisze - tanie i z tym "czymś" ... Talent jest bardzo ważny, aczkolwiek prawda jest taka, że nie posiadając aparatu lub wysoko jakościowego sprzętu, nie wykorzystamy go w pełni.
smokes Postów: 0
Konto od: 3.07.2010
Miasto: Chrzanów
Permalink Autor: , data postu: Friday, February 11, 2011 10:13
talent.
dobry aparat pozwala jednak wyrazić się w większym stopniu
Konto od:
Miasto:
Permalink Autor: milelee, data postu: Wednesday, February 16, 2011 21:14
niektorzy i aparatem w telefonie potrafia zrobic ladne zdjiecie ale zaraz sie ktos przyczepia ze slaba jakosc i wgl wiec dla jednych wazny jest aparat a dla innych talent. moim zdaniem tego sie nie da okreslic dokladnie ;p
milelee Postów: 0
Konto od: 16.02.2011
Miasto: Mińsk Mazowiecki
Permalink Autor: gdyzamkneoczy, data postu: Thursday, February 17, 2011 11:57
Talent i pomysł jest najważniejszy ale dobry aparat też by się przydał.
;)
gdyzamkneoczy Postów: 34
Konto od: 12.02.2011
Miasto: Konin
Permalink Autor: naada, data postu: Thursday, February 24, 2011 12:47
Moim zdaniem, jeśli ktoś ma talent i jest kreatywne to zrobi dobre zdjęcie nawet telefonem stacjonarnym.
naada Postów: 20
Konto od: 29.08.2010
Miasto: Szczecin
Permalink Autor: kasiula885, data postu: Saturday, March 5, 2011 10:44
No generalnie chyba bardziej o talent chodzi. Możesz mieć świetny, najnowszy model aparatu i jeśli nie wiesz jak wykorzystać jego możliwości w pełni, to i tak nie zrobisz zdjęcia takiego, na widok którego myślisz-hmm, w końcu to o co chodziło.Jeśli masz talent to zdjęcie może zachwycić aranżacją,formą,przekazem w zasadzie wszystkim,bo będziesz potrafił ująć to co sobie postanowiłeś w taki sposób żeby zatrzymało to patrzących przez dłużej niż kilka sekund. No ale wiadomo,że dobry aparat pomaga.Nie wszystkich jednak stać na taki sprzęt zawsze.
kasiula885 Postów: 5
Konto od: 2.03.2011
Miasto: Kalisz
Permalink Autor: , data postu: Saturday, March 5, 2011 16:53
to i to
Konto od:
Miasto:
Permalink Autor: efekt, data postu: Tuesday, March 15, 2011 16:10
no to niezły problem widzę istnieje... bo to jest problem, to chore, jeśli wg niektórych dobry sprzęt = dobra fota... W dodatku dobry sprzęt to dobre obiektywy i lustrzanka, a analogi o stary sprzęt i raczej dla hobbystów i ludzi o hiper talencie, co to złym sprzętem dobre foty robią... co wy ludzie zrobicie więc z tematem pin hole'a? przecież to w zasadzie odwrotność dobrego sprzętu? cała lomografia to odwrotność dobrej optyki! co poczniecie z ludźmi pokroju Daguerre, Talbota, Niépce? A może Capa? Że Bressona nie wspomnę, choć jego akurat nie lubię... Jeżeli chodzi o trzech pierwszych to fotografia nawet nie istniała kiedy się rodzili..
efekt Postów: 1
Konto od: 20.02.2010
Miasto: Gdańsk
Permalink Autor: redtoms, data postu: Sunday, March 27, 2011 11:50
Trudne pytanie. Liczy się praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. Aparat się też liczy w jakimś stopniu. Zwykła cyfrówka zrobi wszystko za Ciebie i trzeba się liczyć z możliwościami. Sukces się osiąga wtedy kiedy się ustawia wszystko samemu Manualnie a nie jak się jedzie na automatycznym. Co do komentarzy do photoshopa - poprawianie kolorów, winietowanie, wklejanie siebie 5 razy w jednym zdjęciu, burning and dodging i te inne bajery można też uzyskać w ciemni. Wystarczy dużo praktyki i wiedzy. Wiedza, praktyka i aparat która ma opcje Manual to jest sukces : )

w zupełności się zgadzam.
redtoms Postów: 34
Konto od: 26.07.2010
Miasto: Rzeszów
Permalink Autor: lefar, data postu: Monday, March 28, 2011 12:06
A co to jest ten talent?

"W starożytności talentem nazywano jednostkę wagi. Jednostka to służyła do odważania srebra – był to dzisiejszy odpowiednik  41,2 kg. Skoro człowiek to żywe srebro – to zgodnie ze starożytnymi miarami każdy z nas ma przynajmniej 1 talent.
Moja ulubiona definicja brzmi - talent to JA, talent to TY"

na podstawie hrht.pl

I z tym się zgodzę ...

Według mnie ludzie troche demonizują pojęcie talentu... jak się ma talent to można to i to, a jak się nie ma to nawet jakbyś  na głowie stanął to i tak się nie uda... to bzdury. Trzeba zadać sobie jedno pytanie:  co to znaczy " uda się"?

Podejrzewam, że dla nowego pokolenia "udało mi się" jest równoważne  z "mam dużo kasy" z tego co robię.  Jeśli do tego sprowadzimy wymierne efekty posiadania talentu to spójrzcie chociażby na naszą scenę muzyczną... czy ci najbardziej utalentowani osiągnęli najwięcej?

Znam  tzw. " beztalencia", które osiagnęły więcej ( nie tylko finansowo), niż wybitne talenty tylko  dlatego że... im się chciało. Chciało im się ćwiczyć, chciało im się pokazać jak oni widzą świat, chciało im sie powalczyć...... a aparat fotograficzny, cóż super mieć jest wypasioną lustrzankę, tylko wypadałoby jeszcze ją umieć obsługiwać, a z tego co wiem ( chociaż narazie jest tego niewiele , bo jestem bardzo bardzo początkującym fotoamatorem) to nie jest to takie proste, trzeba mieć wiedzę, której zdobycie wymaga czasu.

Poza tym jest jedna podstawowa rzecz o której chyba zapominacie, nie wszystkim podoba się np.Picasso - chociaż podobno bardzo utalentowany był .... Znajdzie się pewnie wielu takich, którzy uznają że " Pani Jadzia z Kalisza" to lepsze fotki robi niż robił Edward Weston. W sztuce wiele rzeczy jest względnych i to jest właśnie najfajniejsze w tym wszystkim. Ja osobiście uważam, że nie ma wybitniejszego rysownika niż moja 4 letnia córka i mam do tego prawo..... bo w tym wszystkim tak naprawdę chodzi tylko o nasze emocje i o dobrą zabawę.

lefar Postów: 0
Konto od: 28.03.2011
Miasto: Wrocław
Permalink Autor: oolutek, data postu: Wednesday, April 6, 2011 16:28
to dobry aparat nauczy ciebie wiedzy o kompozycji o_o?

no ale w sumie jest wyczucie jeszcze :3
oolutek Postów: 45
Konto od: 22.02.2007
Miasto: Toruń
Permalink Autor: dzidzius1989, data postu: Sunday, April 17, 2011 13:10
Mnie nauczył kiepski aparat i teraz gdy mam dużo pół af-u.
Dobrego oka można po części się wyuczyć ale poczucia artystycznego nie koniecznie.

Aparat pomaga owszem ale jaka satysfakcja gdy się człowiek nauczy samemu.
Sprzęt powinien dojrzewać z osoba fotografującą, kosztowne ale myślę, że warto.
Sama zaczynałam od idiot cyfry.
Poza tym i tak największy szacunek mam do fotografujących tradycyjnie kliszą :) .
dzidzius1989 Postów: 66
Konto od: 24.02.2007
Miasto: Mrągowo
Permalink Autor: maciejkowal, data postu: Saturday, April 23, 2011 23:41
Sami wybieramy kompozycje,widok itp.

Ale "gównianym" sprzętem nic nie ździałamy,szumy,rozmazania itp. jakość zdjeć jest czasami masakryczna.
Ostatnio robiłem kilka zdjęć komórka i sa w miare fajne ale i tak wolałbym robić te zdjęcia lustrem. ;)
maciejkowal Postów: 9
Konto od: 6.11.2010
Miasto: Gliwice
Permalink Autor: , data postu: Wednesday, April 27, 2011 14:14
Talent + sprzęt to niezawodna mieszanka, ale jeżeli miałbym z czegoś zrezygnować, to ze świednego sprzętu. Wiadomo, że nie każdego na to stać. Kiedyś robiłem świetne makro kompaktem, teraz wystarcza mi Nikon z 2006 roku z kitem i analogowy Chinon z Heliosem.

Co do tego, że niektórzy oburzają się na fotoshopa (to mnie to osobiście śmieszy). Dobre zdjęcie nie powstaje w aparacie, tylko w naszej wyobraźni. To jakimi środkami wyrazu, techniki przelejemy naszą wizję na papier, nie jest ważne, cholibka! Liczy się efekt.
Kiedyś edycję robiono pod powiększalnikiem, a teraz komputerowo. Nic się nie zmienia w tym temacie. Temacie, w którym wizja jest najważniejsza.

Się rozpisałem :P
Konto od:
Miasto: Warszawa
Permalink Autor: xxfotoxxpszczolaxx, data postu: Friday, April 29, 2011 19:50
co z tego ze bedziemy miec dobry aparat jak nie bedziemy umieli robić zdjęć...:)?
jak sie ma talent, pomysł to obojetne jakim apratem zrobi sie ciekawe fotki:)
Wystarczy talent i pomysł....Dobry aparat nam to tylko ułatwia...:):)
xxfotoxxpszczolaxx Postów: 0
Konto od: 28.04.2011
Miasto: Pierzaki
Permalink Autor: totalny, data postu: Friday, April 29, 2011 21:02
gówno prawda.

aby robić naprawdę dobre zdjęcia trzeba mieć odpowiednio dobry sprzęt, gadanie o pasji, talencie to troche dziwna sprawa. "Robię zdjęcia, bo kocham, uwielbiam, to moja życiowa pasja" etc.

Oczywiście da się, nie mówię że nie, ale jeśli chodzi o wyższą ocenę to nie ma szans.
Życie zaczyna się po 70tce. A szczególnie po 70-200/2.8 L

:)
totalny Postów: 128
Konto od: 5.11.2010
Miasto: Bartnica