dobry aparat czy talent?

Permalink Autor: catintheflat, data postu: Saturday, November 7, 2009 15:01
To ślub na zlecenie też pewnie się da obfocić zwykłą cyfrówką, ba pewnie nawet telefonem co ? Wystarczy przecież talent ;)

Etatowy zadymiacz
catintheflat Postów: 1551
Konto od: 19.08.2008
Miasto: Koronowo
Permalink Autor: mardraum, data postu: Sunday, November 8, 2009 04:00
Cytat pewexdobrychlopiec

umrzec wszystkich ktorzy nierozumieja : D

ad rem - mardarum posluze sie twoim przykldaem, tzn twoich prac. One mi sie podobaja na swoj sposob ( choc nie lubie takich udziwnien na sile) czesc naprawde fajnych, ale gdybys operowal np dwama lampami i i np szkielkiem 35 1.8 to nie bylo by siasnych kadrow, byla by lepsza plastyka itd. Wiec badz co badz lepiej miec sprzet :D Pozatym plastyka i rozpietosc tonalna H3D sprawia ze kawalek patyka na ulicy zaczyna wygladac jak dzielo : P A co do tych wspomnianych zdjęć of yours to spróbuj nie robic zdjęć na pelnej dziurze, jak mozesz sobie na to pozwolic to podjedz przyslona w gore - wtedy zyskasz na ostrosci i jakosci zdjecia. Tak na marginesie ^ ^

Dzia za rady. Choć nie lubię określeń typu "udziwnienia na siłę" bo nijak to się ma do rzeczywistości, robię tak jak mi wyobraźnia podyktuje, a nie na siłę, no ale cóż, kwestia gustu, jedni wolą naturalizm, inni yyy "udziwnienia". I tak jak pisałam - oczywiste, że lepiej mieć lepszy sprzęt, aczkolwiek cały czas mówię o tym, że jeżeli ktoś ma tylko sprzęt i brak predyspozycji do dobrego, ciekawego jego wykorzystania, to zdjęcia co prawda mogą być świetne jakościowo, ale co z tego, skoro poza tym nie będą miały żadnych interesujących walorów.

Cytat catintheflat
To ślub na zlecenie też pewnie się da obfocić zwykłą cyfrówką, ba pewnie nawet telefonem co ? Wystarczy przecież talent ;)

Swoją drogą to wieeeele zdjęć ślubnych jest właśnie dowodem na to, że dobra jakość zdjęcia nie czyni go interesującym - standardowe zdjęcia ślubne, co prawda idealnie oświetlone, ostre i technicznie cacy, wyglądają tak sucho i sztucznie, że odrzuca na ich widok :P  Oczywiście nie piszę o wszystkich, zdarzają się wyjątki.
W ogóle to niektórzy chyba nie czytają ze zrozumieniem ;]  Bo chyba nikt tutaj nie pisze, że talent w każdej dziedzinie fotografii wystarcza za wszystko, tylko, że fotograf bez predyspozycji dobrym sprzętem się nie poratuje i przykuwającego uwagę dzieła nie stworzy.

Jak to powiedział Mike Johnston - "Świat jest pełen niezwykle ostrych, technicznie doskonałych lecz gówno wartych zdjęć ." :)
mardraum Postów: 26
Konto od: 25.10.2005
Miasto: Wrocław/Legnica
Permalink Autor: pewexdobrychlopiec, data postu: Sunday, November 8, 2009 10:35
Cytat klaska : )

Teraz nalezy sobie zadac pytanie co to jest wypasiony/super sprzet.

Wczoraj gadalem z kims na ten temat, z kims kto ma marne pojecie o sprawie i uraczyl mnie tym samym truizmem " talent najwazniejszy, jak ktos ma wypasiony sprzet i nie ma talentu to nigdy nie bedzie mial osiagniec". Zamiast dokonywac linczu zastanowilem sie czym dla takiego laika jest wypasiony sprzet. Okazalo sie, ze do zbioru "wypasiony sprzet" zaliczaja sie min. D90, D80, w skrajnych przypadkach D40 i D60. I tu moim zdaniem tkwi problem :D Bo ja za wypasiony sprzet tzn. taki nie z najwyzszej polki, ale taki ktory pozwoli mi swobodnie operowac to np. ww. D90 + 50 1.4 + 2x SB-800 + Phottix radyjko. Idąc tropem dedukcji laika mozna sie zgodzic, ze bez talentu z wypasionym (D90+kit) mozna niewiele zdzialac. Ale myslac jak ja, nikt raczej nie kupi sobie D90 + 50 1.4 + SB800x2 i phottixa poto zeby focic kolezanki na lawce : P Wiec moim zdaniem nie ma ludzi z wypasionym sprzetem bez talentu :D bo oni go poprostu nie kupuja : P
Wiem, że Cię wku...iam, podziękuj demokracji...
pewexdobrychlopiec Postów: 472
Konto od: 1.08.2009
Miasto: Tychy
Permalink Autor: catintheflat, data postu: Sunday, November 8, 2009 12:31
Cytat mardraum

Swoją drogą to wieeeele zdjęć ślubnych jest właśnie dowodem na to, że dobra jakość zdjęcia nie czyni go interesującym - standardowe zdjęcia ślubne, co prawda idealnie oświetlone, ostre i technicznie cacy, wyglądają tak sucho i sztucznie, że odrzuca na ich widok :P  Oczywiście nie piszę o wszystkich, zdarzają się wyjątki.
W ogóle to niektórzy chyba nie czytają ze zrozumieniem ;]  Bo chyba nikt tutaj nie pisze, że talent w każdej dziedzinie fotografii wystarcza za wszystko, tylko, że fotograf bez predyspozycji dobrym sprzętem się nie poratuje i przykuwającego uwagę dzieła nie stworzy.

Tak samo jak wieeele zdjęć nie można by zrealizować nie posiadając odpowiedniego sprzętu. Niestety ale zajmując się profesjonalnie taką fotografią nie ma miejsca na kompromisy i na to, że czegoś się nie da. W

Etatowy zadymiacz
Permalink Autor: libeerta, data postu: Sunday, November 8, 2009 15:51
Uważam ze liczy sie talent.
Wkurza mnie to ze ktoś ma super zdjęcia tylko dlatego ze ma świetny aparat i photoshopa w użyciu. ;/
libeerta Postów: 8
Konto od: 23.04.2009
Miasto: Toruń
Permalink Autor: mardraum, data postu: Sunday, November 8, 2009 17:07
Cytat pewexdobrychlopiec

Cytat klaska : )

Teraz nalezy sobie zadac pytanie co to jest wypasiony/super sprzet.

Wczoraj gadalem z kims na ten temat, z kims kto ma marne pojecie o sprawie i uraczyl mnie tym samym truizmem " talent najwazniejszy, jak ktos ma wypasiony sprzet i nie ma talentu to nigdy nie bedzie mial osiagniec". Zamiast dokonywac linczu zastanowilem sie czym dla takiego laika jest wypasiony sprzet. Okazalo sie, ze do zbioru "wypasiony sprzet" zaliczaja sie min. D90, D80, w skrajnych przypadkach D40 i D60. I tu moim zdaniem tkwi problem :D Bo ja za wypasiony sprzet tzn. taki nie z najwyzszej polki, ale taki ktory pozwoli mi swobodnie operowac to np. ww. D90 + 50 1.4 + 2x SB-800 + Phottix radyjko. Idąc tropem dedukcji laika mozna sie zgodzic, ze bez talentu z wypasionym (D90+kit) mozna niewiele zdzialac. Ale myslac jak ja, nikt raczej nie kupi sobie D90 + 50 1.4 + SB800x2 i phottixa poto zeby focic kolezanki na lawce : P Wiec moim zdaniem nie ma ludzi z wypasionym sprzetem bez talentu :D bo oni go poprostu nie kupuja : P

Może to też zależy od tego, czym owy laik dysponuje - jeżeli jest to dajmy na to jakaś małpka, to wiadomo, że i D90+kit będzie dla niego wypasione, w sensie o niebo lepsze niż to, co posiada. Mi cały czas chodzi o to, że nawet prawdziwym sprzętem z najwyższej półki bez dobrego oka nie zdziałasz nic poza jakościowo wymuskanym obrazkiem. Jeżeli dla kogoś jest to satysfakcjonujące osiągnięcie, to cóż, moim zdaniem wysokich ambicji nie ma.
Wierz mi, mylisz się - jest mnóstwo ludzi, którzy widząc, że ich zdjęcia są nijakie, ciągle utrzymują się na kiepskim poziomie i brak im jakiegokolwiek rozwoju nie zastanowią się nad tym, że może problem leży w nich i jeśli mają na to pieniądze po prostu kupują lepszy sprzęt, w przekonaniu, że właśnie to uczyni ich dobrymi fotografami. I właśnie tak się rodzą niezwykle ostre, technicznie doskonałe, lecz gówno warte zdjęcia.:)
mardraum Postów: 26
Konto od: 25.10.2005
Miasto: Wrocław/Legnica
Permalink Autor: catintheflat, data postu: Sunday, November 8, 2009 17:45
Cytat thedarkhorse
Wkurza mnie to ze ktoś ma super zdjęcia tylko dlatego ze ma świetny aparat i photoshopa w użyciu. ;/

To się nazywa zazdrość ;]

Etatowy zadymiacz
Permalink Autor: promarandza, data postu: Sunday, November 8, 2009 21:51
Cytat thedarkhorse

Jeśli chodzi o poprawianie kolorów w photoshopie to dla Twojej wiedzy te same efekty możesz uzyskać w ciemni. Po prostu ciemnia trochę kosztuje i trzeba mieć na taki proces trochę pieniędzy i dużo czasu. Nie wszystkich jest stać na taki proces ... Wywołanie kliszy, papier, czas. Zresztą, już to pisałam nie raz ale ludzie jak nie wiedzą i tak dalej będą swoje paplać :)

Świetny aparat? Włącz sobie tryb automatyczny w lustrzance i zobaczymy czy aparat będzie wiedział co chcesz dokładnie zrobić i czy będziesz zadowolona w 100%. Nie raz widziałam jak ktoś robił zdjęcia aparatem jak np 5D Mark II w trybie automatycznym. Czy te zdjęcia był świetne ? Nie ... Nawet photoshop nie pomógł. Portret przy f16 ... ISO 1600 w słoneczny dzień. Zostawię to bez komentarza.

Cytat catintheflat
To się nazywa zazdrość ;]

Taaa dokładnie.
promarandza Postów: 527
Konto od: 16.04.2008
Miasto: Londyn
Permalink Autor: , data postu: Saturday, November 14, 2009 21:47
cóż. talent trzeba mieć.. ale bez aparatu nie da rady ;))
jestem za Photoshopem ;P
Konto od:
Miasto: Żabno
Permalink Autor: pannatee, data postu: Sunday, November 15, 2009 15:09
Zdjecie ładne kolorowe,bokhekowe bedzie podobało sie bardziej,niżeli zdjęcie zwykłe robione komórką.
A prawda jest taka,że trzebaby było być mistrzem,ewenementem by zrobić zdjecie telefonem tak,by pospólstwo sikało na jego widok.
Więć im lepszy sprzet i wiedza o fotografi  tym zdjecie bedzie bardziej sie podobac ogladającym.
bolesna PRAWDZIWA prawda.

pzdr
pannatee Postów: 1
Konto od: 2.01.2009
Miasto: Szczecin
Permalink Autor: vanghoul, data postu: Sunday, November 15, 2009 19:27
bez dobrego aparatu nawet talent nie pomoże, taka przykra prawda
WHATEVAAA :D
vanghoul Postów: 95
Konto od: 17.07.2009
Miasto: Limanowa
Permalink Autor: bartzz, data postu: Monday, November 16, 2009 14:58
Cytat vanghoul

bez dobrego aparatu nawet talent nie pomoże, taka przykra prawda

g. prawda..
Treść dodana do postu 16-11-2009 o godzinie 15:00
dlaczego nikt nie przeczyta nigdy calego tematu tylko ostatnie posty i przez to mamy tyle stron a temat powinien byc zakonczony po 2, dodalem obszerny post ktorego nieliczniy przeczytali...
bartzz Postów: 44
Konto od: 10.04.2006
Miasto: Toruń
Permalink Autor: gorzataxdd, data postu: Monday, November 16, 2009 19:12
Zanaczy się jak dla mnie ważny jest talent , ale sprzęt też musi być dobry
gorzataxdd Postów: 2
Konto od: 29.01.2009
Miasto: Róża
Permalink Autor: gorzataxdd, data postu: Monday, November 16, 2009 19:13
Zanaczy się jak dla mnie ważny jest talent , ale sprzęt też musi być dobry
gorzataxdd Postów: 2
Konto od: 29.01.2009
Miasto: Róża
Permalink Autor: buuuuuuuuuuuuuuu, data postu: Tuesday, November 17, 2009 18:35
najlepiej zaczynać od analoga bo klisza kosztuje i nie marnujemy jej na byle fotkę,hahah ja tak miałam. ;P
może nie tyle o talent chodzi co wykreowanie własnego stylu i innego patrzenia na świat. poprzez aparat of corse ;).
jak się chce to się potrafi.
sprzęt można z czasem zmienić na lepszy i rozleniwić się w lustrzankach bo 'zawsze wyjdzie słit.'
amen.
"- Cat hair in the Cookie Jar -.^
- Cookies in the Cat! *.* "

Garfield.
buuuuuuuuuuuuuuu Postów: 1
Konto od: 2.12.2007
Miasto: Konin
Permalink Autor: inkainka, data postu: Tuesday, November 17, 2009 19:37
Cytat buuuuuuuuuuuuuuu
najlepiej zaczynać od analoga bo klisza kosztuje i nie marnujemy jej na byle fotkę

święta prawda.
Dla bardziej ambitnych to początki na Zenitach albo na ruskiej Smienie. Tu to dopiero można stwierdzić czy ktoś umie zrobić fotkę czy nie :D
inkainka Postów: 42
Konto od: 12.04.2008
Miasto: Bydgoszcz