dobry aparat czy talent?

Permalink Autor: pewexdobrychlopiec, data postu: Wednesday, November 4, 2009 19:58
umrzyj, nie poruszylem kwestii technicznych rozwiazan ktore w alfie tez sa nienajlepsze :D no fakt maja odchylany LCD [email protected]@ ;d
Wiem, że Cię wku...iam, podziękuj demokracji...
pewexdobrychlopiec Postów: 472
Konto od: 1.08.2009
Miasto: Tychy
Permalink Autor: catintheflat, data postu: Wednesday, November 4, 2009 20:02
Ja w swoim pentaxie nie mam nawet LCD a nim mi się najlepiej zdjęcia robi i bardziej mi się one podobają niż te robione alfą [email protected]@! :P

Co po prawda już nie idzie robić takich cudów ze światłem jak cyfrówką ale kto by się tym przejmował tym bardziej, że amator ze mnie :)

Etatowy zadymiacz
catintheflat Postów: 1551
Konto od: 19.08.2008
Miasto: Koronowo
Permalink Autor: pewexdobrychlopiec, data postu: Wednesday, November 4, 2009 20:17
masz pentaxa a bronisz alfy to jest przeginka xd
Permalink Autor: catintheflat, data postu: Wednesday, November 4, 2009 20:25
Zenita też mam ale jego to wstyd chyba bronić :P
Nie no ogólnie fotografia to świetna zabawa obojętnie czym się robi i kłócenie się, że C5DMKII mniej szumi od A900 na iso 12324234823947 jak dla mnie jako amatora nie ma sensu.
Wiadomo sprzęt jest bardzo ważny u fotografia ale nie przeginajmy bo zamiast robić zdjęcia stajemy się onanistami sprzętowymi ;)

Etatowy zadymiacz
Permalink Autor: theszok, data postu: Wednesday, November 4, 2009 21:02
a ja wykorzystuje mojego kodaka z650 [zakupionego pare lat temu glownie do robienia zdjec na wycieczkach rodzinnych] jak najlepiej sie da. ; )
nadrabiam ps'em
`Sztuka jest najbardziej intensywną formą indywidualizmu, jaką kiedykolwiek znał świat. '
theszok Postów: 75
Konto od: 24.02.2008
Miasto: Grudziądz
Permalink Autor: cound, data postu: Wednesday, November 4, 2009 21:11
tak tak.. jednak talent robi swoje :P
cound Postów: 10
Konto od: 11.12.2007
Miasto: Toruń
Permalink Autor: mardraum, data postu: Thursday, November 5, 2009 01:26
Cytat pewexdobrychlopiec

Cytat mardraum
bo, mówiąc szczerze, zdjęcie cyfrowe same w sobie wygląda "sucho")

Kolega chyba nie widzial tych jakze suchych zdjec robionych Hasselbladem H3D + 8 strobów. Sama suchosc.

Zdjecia bd wychodzic suche bo zeby nabraly charakteru trzeba siep obawic z przynajmniej dwoma lampami.

Koleżanka jak już.
Nie, kolego, żeby zdjęcia nabrały charakteru trzeba mieć charakter do ich robienia w sobie, nie w drogim sprzęcie. Jak dobrego tego sprzętu sobie byś sobie nie kupił, nigdy nie będziesz dorastał do pięt fotografom z wrażliwością do robienia zdjęć, nawet, jeśli bawią się oni zwykłą małpką :) Bo rzecz w tym, że wartość fotografii zależy od tego, jak patrzysz, a nie czym patrzysz, dobry aparat, obiektyw, lampy itd. mogą Ci co najwyżej pomóc, jeżeli nie masz czucia do tego co robisz to jaranie się tym jaki to masz świetny sprzęt na pewno nie uczyni Cię dobrym fotografem.
Zresztą fotografia nie jest zarezerwowana dla ludzi bogatych, ilu pasjonatów stać na Hasselblada? Czy nawet  - ilu utalentowanych ludzi ma chociaż jedną lampę? Nie wszyscy, a mimo to wielu z nich radzi sobie świetnie, na pewno lepiej niż "fotografowie" którzy pojęcie fotografii zaniżają do wartości pieniędzy i technologii, zaśmiecając świat gówno wartymi zdjęciami pokazującymi jak to możliwościami sprzętu próbują nadrobić brak własnych możliwości :)

Cytat catintheflat
pewex odpuść sobie ;-) Nie zrozumieją     catintheflat

Gdy inni ludzie mają inne poglądy od Twoich to zamiast przyjąć to do wiadomości zakładasz, że nie rozumieją? "Zajebiste" podejście :)
mardraum Postów: 26
Konto od: 25.10.2005
Miasto: Wrocław/Legnica
Permalink Autor: pewexdobrychlopiec, data postu: Thursday, November 5, 2009 08:48
Na wikipedii to przeczytalas ? : P
A tak serio to czytajac co piszesz mam wrazenie, ze jestes jakas minimalistka. Wez sobie dwie lampy ustaw na statywach podepnij je w CLS'ie, fotoceli czy radiu i zacznij strzelac i zobaczysz jakie zdjatka beda fikusne. Pozatym sa rozne rodzaje fotografii.Jak szukasz malego rumunka ze spikiem do kolan to mozesz go sfocic nawet małpką, ale jak bierzesz sie za glamour repoglamour itd to przydaje sie miec czym to robic. Poprostu małpki nie przyjmują takich rozwiązań jak lustra i to jest glowna roznica. Dlatrgo lepiej miec lepszy sprzet bo daje wiecej mozliwosci i nikt mi nie powie ze majac talent ktoś zrobi jakas podla malpa lepsze zdjecie niz ja z jakims tam doswiadczeniem (skromnym) takim Hasselbladem H3D i 3ma strobami. Pozatym, moim zdaniem szybciej czlowiek zdobywa doswiadczenie i "spojzenie" majac lepszy sprzet. Jak ktos twierdzi inaczej to sie oklamuje poprostu, a wszystkie te truizmy, ze talent talent talent, wyglaszaja ludzie którzy nie wiedza co to hiperfokalna czy pryzmat.
Permalink Autor: mardraum, data postu: Thursday, November 5, 2009 14:20
Cytat pewexdobrychlopiec

Na wikipedii to przeczytalas ? : P

Atak serio to czytajac co piszesz mam wrazenie, ze jestes jakasminimalistka. Wez sobie dwie lampy ustaw na statywach podepnij je wCLS'ie, fotoceli czy radiu i zacznij strzelac i zobaczysz jakie zdjatkabeda fikusne. Pozatym sa rozne rodzaje fotografii.Jak szukasz malegorumunka ze spikiem do kolan to mozesz go sfocic nawet małpką, ale jakbierzesz sie za glamour repoglamour itd to przydaje sie miec czym torobic. Poprostu małpki nie przyjmują takich rozwiązań jak lustra i tojest glowna roznica. Dlatrgo lepiej miec lepszy sprzet bo daje wiecejmozliwosci i nikt mi nie powie ze majac talent ktoś zrobi jakas podlamalpa lepsze zdjecie niz ja z jakims tam doswiadczeniem (skromnym)takim Hasselbladem H3D i 3ma strobami. Pozatym, moim zdaniem szybciejczlowiek zdobywa doswiadczenie i "spojzenie" majac lepszy sprzet. Jakktos twierdzi inaczej to sie oklamuje poprostu, a wszystkie te truizmy,ze talent talent talent, wyglaszaja ludzie którzy nie wiedza co tohiperfokalna czy pryzmat.

Nie, nie słyszałam, żeby wikipedia serwowała informacje pt. "co jest ważniejsze w fotografii, sprzęt czy talent?".
Dalczego zakładasz, że jestem minimalistką? Nie twierdzę, że używanie fikuśnego sprzętu jest złe, piszę tylko, że jeżeli brak smykałki i wrażliwości do fotografii to owy sprzęt może co najwyżej sprawić, że zdjęcie będzie perfekcyjne tylko ze strony czysto technicznej i to nie za zasługą fotografa, tylko cudów technologii, jakie posiada - czyli generalnie niebardzo jest jak zachwycać się pracą autora zdjęcia, tylko pracą autorów sprzętu fotograficznego. Nie uważam oczywiście, że jeżeli zdjęcie jest dobre, ciekawe i zrobione super wypaśnym sprzętem, to nie ma w tym zasługi fotografa, tylko rzecz właśnie w tym, czy to zdjęcie jest dobre i ciekawe.
Prosta sprawa, że do różnych rodzajów fotografii potrzebny jest różny sprzęt oraz lepszy sprzęt daje więcej możliwości i lepiej rozwijać się na takim właśnie. I wiadomo, że Hasselbladem zrobisz o niebo lepsze zdjęcie od strony technicznej niż ktokolwiek małpką, ale cóż, tylko od strony technicznej - tzn. ktoś patrząc na wypaśne, ale zwykłe i nudne zdjęcie zrobione Hasselbladem może o nim zapomnieć po 3 sekundach, a widząc dzieło zrobione podłą małpką, które pod jakimś tam względem zachwyca odbiorcę, zatrzyma ten obraz w głowie. Czyli suma sumarum,przytaczając Twoje porównanie z któregoś z wcześniejszych postów, hokeista grający z watą i styropianem pod sweterkiem jak najbardziej może wygrać z hokeistą z eleganckimi ochraniaczami.
Doświadczenie może i tak, ale spojrzenie - niebardzo, tutaj sprzęt na jakim pracujesz ma niewiele go gadania. Poza tym ja np. wiem czym jest odległość hiperfokalna lub pryzmat i nie zmienia to faktu, że głoszę"truizmy, ze talent talent talent", tak jak zapewne wiele innych osób.
mardraum Postów: 26
Konto od: 25.10.2005
Miasto: Wrocław/Legnica
Permalink Autor: catintheflat, data postu: Thursday, November 5, 2009 18:52
Cytat mardraum

Gdy inni ludzie mają inne poglądy od Twoich to zamiast przyjąć to do wiadomości zakładasz, że nie rozumieją? "Zajebiste" podejście :)

Bo ja ogólnie to jestem zajebisty ;]

Etatowy zadymiacz
Permalink Autor: pewexdobrychlopiec, data postu: Thursday, November 5, 2009 20:20
umrzec wszystkich ktorzy nierozumieja : D
ad rem - mardarum posluze sie twoim przykldaem, tzn twoich prac. One mi sie podobaja na swoj sposob ( choc nie lubie takich udziwnien na sile) czesc naprawde fajnych, ale gdybys operowal np dwama lampami i i np szkielkiem 35 1.8 to nie bylo by siasnych kadrow, byla by lepsza plastyka itd. Wiec badz co badz lepiej miec sprzet :D Pozatym plastyka i rozpietosc tonalna H3D sprawia ze kawalek patyka na ulicy zaczyna wygladac jak dzielo : P A co do tych wspomnianych zdjęć of yours to spróbuj nie robic zdjęć na pelnej dziurze, jak mozesz sobie na to pozwolic to podjedz przyslona w gore - wtedy zyskasz na ostrosci i jakosci zdjecia. Tak na marginesie ^ ^
Permalink Autor: catintheflat, data postu: Thursday, November 5, 2009 23:08
Ja jestem ciekaw czy jakby ktoś chciał zająć się fotografią profesjonalnie to by twierdził, że sprzęt to nie ma znaczenia ;p

Etatowy zadymiacz
Permalink Autor: pewexdobrychlopiec, data postu: Friday, November 6, 2009 10:30
Amen
Permalink Autor: retrospekcyjniee, data postu: Saturday, November 7, 2009 14:48
Moim zdaniem najważniejszy jest tutaj talent!
Tak jak napisała stanleyowa nie ważne czy będzie to robione wypasionym aparatem, czy też zwykłym w komórce.
Jednak w telefonach muzycznych takich jak np. Nokia 5200 zdjęcia wychodzą tragicznie!

Jednak Gdy ktoś nie ma talentu, lecz ma super aparat wychodzi jak wychodzi czyli tragicznie!

retrospekcyjniee Postów: 6
Konto od: 14.10.2009
Miasto: Münster
Permalink Autor: catintheflat, data postu: Saturday, November 7, 2009 14:50
No nie gadaj!?

Etatowy zadymiacz
Permalink Autor: retrospekcyjniee, data postu: Saturday, November 7, 2009 14:57
No. ;>
retrospekcyjniee Postów: 6