Motyw samobójcy w literaturze.

Permalink Autor: nacik, data postu: Wednesday, September 24, 2008 17:53
witam. :)
jestem w klasie maturalnej i przygotowuję prezentację na maturę ustną z polskiego.
za temat wybrałam sobie motyw samobójcy w literaturze.
Znacie może jakieś  książki, w których ten motyw występuje  w 'roli głównej?'

nie mówię już o 'cierpieniach młodego Wertera' i 'Lalce'

w googlach już szukałam, jednak nie znalazłam 'ambitnej' książki, która nadawałaby się na LITERATURĘ PODMIOTU w Bibliografii.

z góry dziękuję. ;)
nacik Postów: 4
Konto od: 13.07.2005
Miasto: Ruda Śląska
Permalink Autor: cukierwnormie, data postu: Wednesday, September 24, 2008 18:47
Kordian Słowackiego miał taki epizod próby samobójczej. Ale w roli głównej to nie kojarzę. Chociaż tego Kordiana to ja bym wzięła, bo to klasyczny dramat romantyczny, więc punktem prezentacji bym pewnie określiła szczególną rolę motywu samobójstwa w romantyzmie właśnież.
gdybyśmy mieli więcej takich jak ty, to mielibyśmy mniej takich jak ty
- B.F. "Hawkeye" Pierce
;)
cukierwnormie Postów: 279
Konto od: 15.04.2008
Miasto: Wrocław
Permalink Autor: kaliopena, data postu: Thursday, September 25, 2008 14:51
zawsze masz "Romeo i Julia"
kaliopena Postów: 11
Konto od: 22.07.2006
Miasto: Łódź
Permalink Autor: nacik, data postu: Thursday, September 25, 2008 18:47
Cytat shyla
zawsze masz "Romeo i Julia"

tak, tylko chodzi mi o coś 'bardziej ambitnego' jak na Liceum..
Permalink Autor: , data postu: Saturday, September 27, 2008 00:13
"Zbrodnia i kara", ten zboczek, Swidrygajłow - troszku bardziej ambitne, mozna ciekawie przeanalizowac postac
Konto od:
Miasto: Olsztyn
Permalink Autor: , data postu: Saturday, September 27, 2008 18:26
Myślę, że w większości ksiązek epoki romantyzmu jest motyw samobójstwa.
Hej Twój Bóg
Dziwny twór o twarzach
Stwór monstrum
Z cybernetycznego nieba
Konto od:
Miasto:
Permalink Autor: entschuldigung, data postu: Monday, September 29, 2008 21:35
"Kamila" i "Karla M" Ewy Barańskiej
entschuldigung Postów: 199
Konto od: 4.02.2008
Miasto: Mszczonów
Permalink Autor: princessdaga91, data postu: Wednesday, October 1, 2008 17:41
"Dziady" część III, wydaje mi się, że w "Kordianie" też są epizody. "Romeo i Julia" może nie jest zbyt ambitny jeśli chodzi o liceum, ale zdaje mi się, że matura nie ma jakichś kryteriów, według których mogliby uznać tę książkę za coś niepotrzebnego na tym poziomie.
princessdaga91 Postów: 17
Konto od: 25.04.2007
Miasto: Olsztyn
Permalink Autor: freshberries, data postu: Saturday, October 4, 2008 20:46
"Weronika postanawia umrzeć"
onet.pl Czytelnia
freshberries Postów: 3
Konto od: 12.03.2008
Permalink Autor: cukierwnormie, data postu: Saturday, October 4, 2008 21:29
jeszcze "panna nikt", osobiście jeszcze nie czytałam, tylko film widziałam ale meeega rzecz to jest ;d na maturę jak znalazł.
gdybyśmy mieli więcej takich jak ty, to mielibyśmy mniej takich jak ty
- B.F. "Hawkeye" Pierce
;)
cukierwnormie Postów: 279
Konto od: 15.04.2008
Permalink Autor: sleepynarcoleptic, data postu: Saturday, October 4, 2008 22:35
Cytat cukierwnormie
jeszcze "panna nikt", osobiście jeszcze nie czytałam

Świetna książka, koniecznie przeczytaj:) Lepsza od filmu:)

Jeśli chodzi o motyw samobójcy, to polecam - prócz dotychczas wymienionych - "Godziny" Michaela Cunninghama.

Powodzenia w przygotowaniach do matury:]
sleepynarcoleptic Postów: 152
Konto od: 27.05.2007
Miasto: Jelenia Góra
Permalink Autor: thereason, data postu: Wednesday, November 26, 2008 14:04
A Gustaw z 'Dziadów' Mickiewicza konkretniej z IV części, Hrabia Hernyk z 'Nie-Boskiej komedii' Krasińskiego, w starożytnej Twórczości Antygona, wracając do romantyzmu 'Faust' Goethego również myślał o samobójstwie, aczkolwiek z tego zrezygnował. Nie jestem pewna, ale chyba w 'Tristanie i Izoldzie'tez jedno z nich popełniło samobójstwo, po śmierci drugiego, aczkolwiek nie jestem pewna bo za ksiazką nie przepadałam, a w uwielbianym przeze mnie filmie tytułowa Izolda zyła dalej po śmierci ukochanego.
thereason Postów: 71
Konto od: 11.12.2007
Miasto: Warszawa
Permalink Autor: nacik, data postu: Wednesday, November 26, 2008 22:18
wiem, że książek o samobójstwie jest dużo, ja natomiast muszę to jakoś streścić i nie tylko opowiedzieć o przyczynach ich myśli samobójczych, tylko je ułożyć epokami, w których momentach się nasiliły..

potrzebowałabym też obrazów, muzyki.. bo ten motyw mam ukazać 'w tekstach kultury' a nie tylko  w literaturze.

dziękuję wszystkim za pomoc :)
Permalink Autor: thereason, data postu: Thursday, November 27, 2008 12:03
Epoką, w której się nasilił motyw samobójstwa był bez wątpienia romantyzm i Goethe, do którego nawet matki samobójców wysyłały listy mające na celu zwrócić uwagę twórcy na konsekwencje tego co wymyśla i co to robi z niektórymi ludźmi, konkretniej ofiarami nieszczęśliwej miłości. Większosć samobójstw w epoce romantycznej było spowodowanych wiarą, iż z osoba zakochaną połączą się po śmierci (połączenie przez boga łańcuchem), a oczekiwanie na niewiaste w świecie innym niż doczesny pozwalał ograniczyć im cierpienie z takiego załozenia wychodził Gustaw (zabijając się na oczach księdza widząc przez okno ślub swojej ukochanej) oraz wielce znany bohater Werteryczny. Później 'Romeo i Julia' oraz 'Tristan i Izolda' tutaj też nastąpiło samobójstwo spowodowane brakiem 2 osoby, aczkolwiek kochanej z wzajemnością.
W 'Nie-boskiej' harbia henryk popełnił samobójstwo by nie dac się złpać przez rewolucjonistów i walczyć do konca to była śmeirć spowodowana honorem postaci, a nie wszelakimi zjawiskami miłosnymi.

Przepraszam, ze nie chronologicznie itp., aczkolwiek zawsze wiedząc jakie tytuły można przeczytać to mozna zaczerpnac informacji ze streszczeń. Radziłabym jednak unikać sławiennych stron typu ściąga ^^
Permalink Autor: nacik, data postu: Thursday, November 27, 2008 15:10
no tak, akurat Wertera sobie umieściłam w mojej prezentacji, a raczej dopiero w jej bibliografii :)
to to bym miała do romantyzmu, później mi nauczycielka proponowała przejść do romantyzmu - "Porter Doriana Greya' czytał ktoś? i później poleciła mi film /jak tu już ktoś napisał/  "Godziny" ..

chodzi mi tylko o to, czy to dobrze oprzeć bibliogragię w literaturze podmiotu tylko na 2 książkach cieńkich i na jednym filmie i piosenkach Metallici ?
Treść dodana do postu 27-11-2008 o godzinie 15:13
no tak, akurat Wertera sobie umieściłam w mojej prezentacji, a raczej dopiero w jej bibliografii :)
to to bym miała do romantyzmu, później mi nauczycielka proponowałaprzejść do Młodej Polski, a więc dekadentyzmu, bo wiadomo tam śmierć była wybawieniem i tam proponowała mi - "Portret Doriana Greya' czytał ktoś? i późniejpoleciła mi film /jak tu już ktoś napisał/  "Godziny" ..

chodzi mi tylko o to, czy to dobrze oprzeć bibliogragię wliteraturze podmiotu tylko na 2 książkach cieńkich i na jednym filmie ipiosenkach Metallici ?
Permalink Autor: thereason, data postu: Thursday, November 27, 2008 17:17
zasadniczo nie liczy się ilość a jakość. Wszystko zależy w duzej mierze od egzaminatorów na których trafisz. Ogólnie mówi się, ze najważniejszy jest sposób w jaki przedstawi sie swoją pracę oraz oryginalność.