Deprecated: Non-static method ViewCallbacks::parsePosts() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/httpd/forum.photoblog.pl/application/modules/default/controllers/IndexController.php on line 347

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/httpd/forum.photoblog.pl/library/Smarty/Smarty_Compiler.class.php on line 270
Wątek Świadomość historyczna pewnej photoblogowiczki - Forum Photoblog.pl

Świadomość historyczna pewnej photoblogowiczki

Permalink Autor: realwodzu, data postu: Thursday, September 11, 2008 18:06
Taki oto artykuł wyhaczyłem dzisiaj w Wyborczej:

Pamiątkowe zdjęcie z Majdanka: nastolatka w piecu

Nastoletnia dziewczynka na swoim fotobogu zamieściła zdjęcie z wycieczki do Muzeum w Majdanku. Uśmiecha się na nim z pieca krematoryjnego - To głupawka - mówi socjolog. - Przerażające - dodają pracownicy muzeum.
Nastoletnia dziewczynka w swoim internetowym pamiętniku zamieszcza rozmaite zdjęcia: swoje portrety, fotografie np. z kotkiem oraz m.in. relacje z wakacyjnych wycieczek.

Na jednym z nich widzimy ją uśmiechającą się z wnętrza pieca krematoryjnego w Muzeum w Majdanku. Dziewczynka dopisała, gdzie powstało zdjęcie i dołaczyła pozdrowienia dla kilku kolegów i koleżanek. Jedna z tych osób skomentowała zdjęcie: "śliczna focia".

To smutne, że powstało takie zdjęcie
- To przerażające - mówi Maria Waśnioch, kierownik działu edukacji Muzeum na Majdanku - Postaramy się ustalić, kiedy mogło powstać to zdjęcie. Ktoś przecież był z tą wycieczką - jakiś opiekun. Ktoś powinien zareagować, coś zrobić - mówi.

- To sygnał dla nas, że trzeba więcej pracować z nauczycielami. Widać, że nie wszyscy potrafią przygotować dzieci do wizyty w Miejscu Pamięci. Prowadzimy kursy, jednodniowe szkolenia, ale głównie dla nauczycieli z regionu. One mają ich przygotować do mówienia dzieciom o tym, co się działo w obozach. To nie jest łatwa sprawa - dodaje.

Maria Waśnioch dodaje, że zauważa, że najmłodsi zwiedzający ich Muzeum mają coraz mniejszą świadomość tego, gdzie są i co się tam wydarzyło. - Zwiększa się dystans czasowy od tamtych wydarzeń. Dla nich II wojna światowa to dawne dzieje. Dziadkowie dzieci urodzonych po 1989 r. już sami mogą wojny nie pamiętać. W latach 80-tych organizowaliśmy wiele spotkań z byłymi więźniami, dziś już jest trudniej, bo oni odchodzą. Mamy nagrania wideo, ale to nie to samo - dodaje. - Dziś spotkania młodych ludzi prowadzimy z osobami, które do obozu trafiły jako dzieci. Myśleliśmy, że młodzież szybciej zainteresuje się losami osób w ich wieku. Takie zdjęcia świadczą o tym, że młodzież jest niedojrzała.

Socjolog: Nie demonizujmy. Wina leży po naszej stronie.
Jacek Kurzępa, doktor socjologii z Uniwersytetu Zielonogórskiego, zachowanie dziewczynki usprawiedliwia - Jej nie nauczono, co to za miejsce i jak należy się tam zachować. Pewnie była z klasą na wycieczce i wszyscy mieli "głupawkę". Najpierw pojechali do zoo, potem do Treblinki, a na koniec do Mc Donalda. Wycieczki klasowe są różne. Jeśli wizyty w miejscach kaźni są wyrwane z kontekstu, to takie mogą być ich skutki - mówi.

Socjolog zauważa, że młodzież nie ma świadomości historycznej, ugruntowanej świadomości. Nie wiedzą, co się wydarzyło w Majdanku, zanim tam pojadą na wycieczkę - To była zabawa. Zobaczyła piec, więc weszła do środka. Równie dobrze mogłaby wejść do pieca chlebowego w piekarni. Dla niej to są takie same miejsca, które można potraktować bezrefleksyjnie.

Jacek Kurzępa wini dorosłych. Uważa, że dziewczynki nie nauczono, co się stalo w tym miejscu - Moim zdaniem musimy się zastanowić, jak młodzież uczyć o historii, żeby był to uporządkowany, konsekwentnie prowadzony system, który nauczyłby ich szacunku do człowieka, do zmarłych i do miejsc kaźni. Wtedy będziemy mogli mieć poczucie dobrze spełnionego obowiązku. To zdjęcie to nasza wina - nauczycieli, wychowawców, rodziców - dodaje.

źródło

Co sądzicie o tej sprawie - jest powód do burzy medialnej, czy nie?

Mi osobiście jest wstyd, że niektóre osoby z mojego pokolenia nie posiadają tak elementarnej świadomości i wrażliwości historycznej.

http://www.last.fm/user/realwodzu/
realwodzu Postów: 90
Konto od: 24.06.2007
Miasto: Warszawa
Permalink Autor: cukierwnormie, data postu: Thursday, September 11, 2008 23:10
łożesz fak :O i co, ten pustak jest z pb?
szok normalnie.

a tak w ogóle to w maju w Auschwitz widziałam dresa robiącego sobie zdjęcia pod szubienicą na której zawisł Rudolf Höss, i to był już dla mnie przykład bezmózgowia, ale to bije wszystkie rekordy.
masakra, masakra i jeszcze raz masakra.
gdybyśmy mieli więcej takich jak ty, to mielibyśmy mniej takich jak ty
- B.F. "Hawkeye" Pierce
;)
cukierwnormie Postów: 279
Konto od: 15.04.2008
Miasto: Wrocław
Permalink Autor: palmate, data postu: Friday, September 12, 2008 01:26
Ja, jak to przeczytałem, przeklinałem przez 5 minut chyba. Czy ta tępota nie wiedziała, gdzie jest?! Pomijając to, że powinna bać się miejsca, gdzie palono zwłoki ludzkie, a nie  doń wchodzić.

Jak tak można?! JAK?!

btw, oto prawda:
http://img.wklej.org/images/671441203foto.jpg
palmate Postów: 2
Konto od: 7.05.2008
Miasto: Gliwice
Permalink Autor: fotoedo, data postu: Friday, September 12, 2008 13:28
Pamiętacie, że "naród gubiący swoją historię, gubi i siebie"? U młodzieży brak wiedzy i brak potrzeby pamiętania o swojej historii. I chyba to wymaga zwiększenia pracy w temacie zmiany podejścia młodzieży do historii przynajmniej własnego kraju.
Pozdrowienia,
Edo

Co to jest "żal"?

"Amator martwi się o sprzęt, profesjonalista martwi się o kasę, a mistrz martwi się o światło."
fotoedo Postów: 572
Konto od: 28.07.2006
Miasto: Elbląg
Permalink Autor: goodafternoon, data postu: Friday, September 12, 2008 14:25
Zatkało mnie! Czy ona nie zdawała sobie sprawy z tego co robi? To jest nienormalne a to dziecko jeszcze się tym szczyci! Nie rozumiem jak można być tak pustym! Po prostu brak mi słów na takich ludzi. Wstyd...
How do you feel when there's no sun?
How do you feel when rain clouds come?
They'll pull you down again
How will you feel when there's no one?
Am I just like you?

Feeling a moment...

goodafternoon Postów: 74
Konto od: 17.06.2008
Miasto: okolice Krk
Permalink Autor: red153d, data postu: Friday, September 12, 2008 16:58
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,5689292,Prokuratura_zajela_sie_sprawa_zdjecia_w_piecu_krematoryjnym.html
Nie uważacie, że to "lekka" przesada?

Jak tak dalej pójdzie, to z każdej takiej błahostki zrobi się ogromna afera.
red153d Postów: 1
Konto od: 12.09.2008
Miasto: Zielona Góra
Permalink Autor: cukierwnormie, data postu: Friday, September 12, 2008 17:10

Cytat red153d
Nie uważacie, że to "lekka" przesada?

Jak tak dalej pójdzie, to z każdej takiej błahostki zrobi się ogromna afera.

chyba żartujesz. trzy powody (te niepodważalne i oczywiste):
1. ten piec to eksponat muzealny, w muzeach nie dotyka się nawet szyby przed eksponatem. wtargnięcie takie prymitywne, chamskie i bezczelne zasługuje na niemałą grzywnę. to tak jakbym poszła na wawel i domalowała wąsiki wszystkim postaciom na portretach.
2. aspekt moralny. po pierwsze to miejsce ludobójstwa i to jest totalnie amoralne, po drugie, może skoro uważasz to za błahostkę to ja pójdę z aparatem na cmentarz, znajdę grobowiec twojej rodziny i zacznę sobie po nim skakać i robić fikuśne zdjęcia. Będzie to na pewno błahostka.
3. Złamanie regulaminu. nie jestem pewna, czy to pustogłowe dziewczę potrafi czytać, ale o ile dobrze się orientuję w takich miejscach obowiązują zasady, które najczęściej znajdują się w widocznych miejscach. Nie sądzę, żeby był on na tyle liberalny, żeby przyzwalać na takie akcje, raczej nakazuje zachować ciszę, powagę i GODNE zachowanie.
gdybyśmy mieli więcej takich jak ty, to mielibyśmy mniej takich jak ty
- B.F. "Hawkeye" Pierce
;)
cukierwnormie Postów: 279
Konto od: 15.04.2008
Permalink Autor: dzunior, data postu: Sunday, September 14, 2008 12:12
Jest to głupie i zasługuje na potępienie, niemniej sprawa w prokuraturze to już przesada - moralność nie powinna podlegać jurysdykcji sądów...

I nie sądzę, żeby z tego była jakaś spora afera. Nic takiego przecież się nie stało.

dzunior Postów: 239
Konto od: 22.06.2008
Miasto: Annowo
Permalink Autor: abotak, data postu: Thursday, September 18, 2008 00:35
Zaszokowało mnie to zdjęcie, szczerze powiem.

Sama jestem jeszcze młodą osobą i dla mnie oczywiste jest to, co działa się w Treblince czy w Birkenau podczas wojny.

Pamiętam, że w Oświęcimiu byłam mając lat 12- byłam chyba młodsza od tej dziewczynki ze zdjęcia- ale jednak wiedziałam, co się tam działo i potrafiłam się odpowiednio zachować...

Przeraża mnie to, jak wychowywana jest dzisiejsza młodzież. Bo to nie jest wina tej dziewczynki, a rodziców, wychowawców, opiekunów, że NIKT nie zwrócił uwagi podczas robienia tego zdjęcia, nikt nie uświadomił jej, że tak się nie powinno robić.

Może to nam coś uświadomi.

red153d: nie, to nie jest błahostka. całkowicie się zgadzam z tym, co napisał/a cukierwnormie.
abotak Postów: 117
Konto od: 14.06.2006
Miasto: Warszawa
Permalink Autor: myrkull, data postu: Thursday, September 18, 2008 23:12
Cytat realwodzu
Najpierw pojechali do zoo, potem do Treblinki, a na koniec do Mc Donalda.

Tyle w temacie.
myrkull Postów: 104
Konto od: 24.03.2008
Miasto: Ostrów Wielkopolski
Permalink Autor: irminka, data postu: Sunday, September 21, 2008 10:22
:O
Nie wiem, co powiedzieć.
Po prostu nie wiem, jestem zszokowana!

Byłam w podobnym miejscu - w Stutthofie - w czerwcu ubiegłego roku.
Nie wyobrażam sobie, jak można zrobić coś takiego.
Ja będąc tam, płakałam.

Dobrze, że sprawa została nagłośniona i powinna być nagłośniona jak najbardziej - może to nauczy czegoś nasze społeczeństwo.
Sądzę, że nie powinno się też w nie wiadomo jak wielkim stopniu oceniać tej dziewczynki - wielka część winy leży po stronie rodziców, nauczycieli.
Jeśli widzą poziom dojrzałości i wiedzy w klasie, to nie powinni ich brać na taką wycieczkę. Wcześniej powinni zapoznać ich historią tego miejsca, być może nawet z jakąś wstrząsającą literaturą wojenną, by pokazać im, co tak naprawdę się tam działo.
Mi lekcje historii w szkole podstawowej, jak i w gimnazjum nie dały takiej wiedzy - dopiero LO, literatura wojenna dobitnie pokazała mi, co tak naprawdę się tam działo.

Cytat realwodzu

I czyja to wina?
Bo nie wierzę, że klasa ma taką 'władzę', że sama planuje sobie wycieczki.

Cytat cukierwnormie
Cytat red153dNie uważacie, że to "lekka" przesada?Jak tak dalej pójdzie, to z każdej takiej błahostki zrobi się ogromna afera.chyba żartujesz. trzy powody (te niepodważalne i oczywiste):1. ten piec to eksponat muzealny, w muzeach nie dotyka się nawet szyby przed eksponatem. wtargnięcie takie prymitywne, chamskie i bezczelne zasługuje na niemałą grzywnę. to tak jakbym poszła na wawel i domalowała wąsiki wszystkim postaciom na portretach.2. aspekt moralny. po pierwsze to miejsce ludobójstwa i to jest totalnie amoralne, po drugie, może skoro uważasz to za błahostkę to ja pójdę z aparatem na cmentarz, znajdę grobowiec twojej rodziny i zacznę sobie po nim skakać i robić fikuśne zdjęcia. Będzie to na pewno błahostka.3. Złamanie regulaminu. nie jestem pewna, czy to pustogłowe dziewczę potrafi czytać, ale o ile dobrze się orientuję w takich miejscach obowiązują zasady, które najczęściej znajdują się w widocznych miejscach. Nie sądzę, żeby był on na tyle liberalny, żeby przyzwalać na takie akcje, raczej nakazuje zachować ciszę, powagę i GODNE zachowanie.

Racja, racja i jeszcze raz racja.
irminka Postów: 906
Konto od: 3.02.2005
Miasto: Sopot
Permalink Autor: mardraum, data postu: Wednesday, September 24, 2008 17:16
Czytałam gdzieś, że ta dziewczynka ma 9 lat.

Karanie takiego dziecka (fakt faktem zapewne niezbyt mądrego) za błędy durnych nauczycieli, którzy prawdopodobnie bez wcześniejszego przedstawienia wagi tematu zabierają dzieciaki do takiego miejsca, jest, moim zdaniem, idiotyzmem.
mardraum Postów: 26
Konto od: 25.10.2005
Miasto: Wrocław/Legnica
Permalink Autor: , data postu: Sunday, October 26, 2008 15:40
Wszyscy robicie chore problemy ;d

Najeżdżacie na 9latkę, zamiast na morderców, dzięki którym te piece w ogóle istnieją. ;)
Konto od:
Permalink Autor: daekhil, data postu: Sunday, October 26, 2008 22:11
Cytat brzegu
Wszyscy robicie chore problemy ;d

Najeżdżacie na 9latkę, zamiast na morderców, dzięki którym te piece w ogóle istnieją. ;)

Tylko tego, że obozy istnieją już nie zmienisz, to po pierwsze, a po drugie, zwróć uwagę, że tematem dyskusji nie jest tutaj sam uczynek owej dziewczynki, ale co do tego doprowadziło.

Swoją drogą, praktycznie wszyscy którzy się tutaj do tej pory wypowiadali, mają rację - winę za tego typu zbezczeszczenie swego rodzaju pomnika ofiar holokaustu ponoszą dorośli - w pierwszej kolejności organizatorzy tej wycieczki - jeżeli byli to rodzice, to oni, jeżeli była to jakaś kolonia, czy wycieczka szkolna, to opiekunowie. Historia obozów zagłady jest szokująca, i wymaga odpowiedniego jej przeżycia, więc jeśli dziecko nie dorosło jeszcze do oglądania takich rzeczy, to po co je w takie miejsce zabierać?
daekhil Postów: 56
Konto od: 22.05.2008
Miasto: Bielsko-Biała
Permalink Autor: , data postu: Sunday, October 26, 2008 22:37
Cytat daekhil
Historia obozów zagłady jest szokująca, i wymaga odpowiedniego jej przeżycia, więc jeśli dziecko nie dorosło jeszcze do oglądania takich rzeczy, to po co je w takie miejsce zabierać?

żeby dorosło do oglądania takich rzeczy?

Cytat irminka

No i co z tego? Gdyby pojechali tylko do obozu, a ona i tak by strzeliła sobie fotkę w piecyku, to coś by to zmieniło?
Konto od:
Permalink Autor: myrkull, data postu: Monday, October 27, 2008 13:52
Cytat brzegu
No i co z tego? Gdyby pojechali tylko do obozu, a ona i tak by strzeliła sobie fotkę w piecyku, to coś by to zmieniło?

No właśnie m.in. dlatego weszła do tego pieca, bo miejsce w którym mordowano ludzi jest stawiane na tym samym poziomie co zoo i McDonald, czyli kolejne punkty jakiejś tam wycieczki. Nie ma hierarchii, więc skąd ona ma ją znać?
myrkull Postów: 104
Konto od: 24.03.2008
Miasto: Ostrów Wielkopolski