We wtorek w tybetańskim regionie Kardze podpalił się tybetański mnich oimieniu Dawa Tsering. To dziesiąty protestujący w tak dramatyczny sposóbTybetańczyk w tym roku. Wcześniej, 17 października podpaliła się młoda mniszka.Pięciu protestujących zginęło w wyniku poparzeń, los pozostałych jest nieznany.


Dramatyczne i bezprecedensoweprotesty świadczą o ekstremalnie trudnej sytuacji Tybetańczyków, szczególniejeśli chodzi o prześladowania religijne. Klasztor Kirti w miejscowości Ngaba,gdzie odbył  się pierwszy taki protest wTybecie jest praktycznie odcięty od świata.


Sytuację w regionie pokazująmateriały filmowe AFP (http://youtu.be/bWNQJTPpkxo)oraz Sky News (http://news.sky.com/home/world-news/article/16095074),na zdjęciach widać wszechobecne wojsko i uzbrojoną policję. Zagranicznidziennikarze nie mają dostępu do klasztoru.


Według tybetańskich źródeł w2011 roku aresztowano ponad 200 znanych Tybetańczyków, dodatkowo z KlasztoruKirti wywieziono 300 mnichów i ich miejsce pobytu pozostaje nieznane. 50 osóbzostało skazanych za przestępstwa o charakterze politycznym, ogółem znanychjest ponad 980 tybetańskich więźniów politycznych.


W związku z sytuacją w Tybecieoraz spotkanie przywódców państw skupionych w G20, 2 listopada w 50 miastach na świecie planowane są protestyTybetańczyków i aktywistów. W Warszawieprotest organizowany przez Społeczność Tybetańską w Polsce oraz ProgramTybetański Fundacji Inna Przestrzeń odbędzie się w środę 2 listopada o godz. 15.00 przed Pałacem Prezydenckim, m.in.ze względu na planowaną w grudniu tego roku wizytę Prezydenta BronisławaKomorowskiego do Chin.


Zachęcamy do przyłączenia siędo akcji wszystkie osoby, także z poza Warszawy – na stronie www.ratujTybet.org znajdują sięinformacje o możliwych do podjęcia, także samodzielnie, działaniach.


W najbliższy piątek i sobotę w warszawskim gimnazjum przy ul. Raszyńskiej 22 odbędzie się ekumeniczne czuwaniemodlitewno-religijne w intencji wolności religii w Tybecie. Przy tej okazji w sobotę o godz. 15.00 zaplanowano takżespotkanie dla osób chcących przyłączyć się do działań na rzecz Tybetu.


Więcej informacji na temataktualnych wydarzeń  Tybecie orazplanowanych działaniach na: www.ratujTybet.orgoraz http://www.facebook.com/ratujTybet
Treść dodana do postu 28-10-2011 o godzinie 00:44
We wtorek w tybetańskim regionie Kardze podpalił się tybetański mnich o imieniu Dawa Tsering. To dziesiąty protestujący w tak dramatyczny sposób Tybetańczyk w tym roku. Wcześniej, 17 października podpaliła się młoda mniszka. Pięciu protestujących zginęło w wyniku poparzeń, los pozostałych jest nieznany.


Dramatyczne i bezprecedensowe protesty świadczą o ekstremalnie trudnej sytuacji Tybetańczyków, szczególnie jeśli chodzi o prześladowania religijne. Klasztor Kirti w miejscowości Ngaba, gdzie odbył  się pierwszy taki protest w Tybecie jest praktycznie odcięty od świata.


Sytuację w regionie pokazują materiały filmowe AFP (http://youtu.be/bWNQJTPpkxo) oraz Sky News (http://news.sky.com/home/world-news/article/16095074),na zdjęciach widać wszechobecne wojsko i uzbrojoną policję. Zagraniczni dziennikarze nie mają dostępu do klasztoru.


Według tybetańskich źródeł w2011 roku aresztowano ponad 200 znanych Tybetańczyków, dodatkowo z Klasztoru Kirti wywieziono 300 mnichów i ich miejsce pobytu pozostaje nieznane. 50 osób zostało skazanych za przestępstwa o charakterze politycznym, ogółem znanych jest ponad 980 tybetańskich więźniów politycznych.


W związku z sytuacją w Tybecie oraz spotkanie przywódców państw skupionych w G20, 2 listopada w 50 miastach na świecie planowane są protesty Tybetańczyków i aktywistów. W Warszawie protest organizowany przez Społeczność Tybetańską w Polsce oraz Program Tybetański Fundacji Inna Przestrzeń odbędzie się w środę 2 listopada o godz. 15.00 przed Pałacem Prezydenckim, m.in. ze względu na planowaną w grudniu tego roku wizytę Prezydenta Bronisława Komorowskiego do Chin.


Zachęcamy do przyłączenia się do akcji wszystkie osoby, także z poza Warszawy – na stronie www.ratujTybet.org znajdują sięinformacje o możliwych do podjęcia, także samodzielnie, działaniach.


W najbliższy piątek i sobotę w warszawskim gimnazjum przy ul. Raszyńskiej 22 odbędzie się ekumeniczne czuwanie modlitewno-religijne w intencji wolności religii w Tybecie. Przy tej okazji w sobotę o godz. 15.00 zaplanowano takżespotkanie dla osób chcących przyłączyć się do działań na rzecz Tybetu.


Więcej informacji na temataktualnych wydarzeń  Tybecie orazplanowanych działaniach na: www.ratujTybet.orgoraz http://www.facebook.com/ratujTybet
ratujtybet Postów: 3
Konto od: 10.05.2010
Miasto: Warszawa