Zdjęcia - makro czy normalne?

Permalink Autor: bajzel, data postu: Saturday, May 24, 2008 18:38
Cytat mymyselfandi92
jezeli wziac pod uwage Twoj podzial to ja wole makro.
taka precyzja, dokladnosc sa wedlog mnie lepsze nic jakies pozmazane bochomazy z ogromnej odleglosci, chociaz takie tez sa czasem dobre ;p
a co ma precyzja tu? poza tym to chyba bardziej do sprzętu się odnosi?
a "zamazanie" to chyba jak ktoś nie umie ustawić ostrości to każde zdjęcie źle wyjdzie
bajzel Postów: 205
Konto od: 6.01.2008
Miasto: 3miasto
Permalink Autor: natis90, data postu: Saturday, May 24, 2008 18:53
Chyba chodzilo o prezycje w sensie ostrosci Bajzel ^^

hmm a co do zamazanych bochomazow to nie mozna generalizowac, przeciez wszystko zalezy odo fotografa no i niestety - jakosci sprzetu
"Danger Danger High Voltage
When we touch When we kiss
(Danger Danger High Voltage)
(When we cut When we kiss When we touch)
[Danger Danger High Voltage]
[When we touch and When we kiss]
When we touch (When we kiss)
When we touch (When we kiss)"

*_*

natis90 Postów: 119
Konto od: 28.06.2006
Miasto: Szczecin
Permalink Autor: bajzel, data postu: Saturday, May 24, 2008 20:05
Cytat natis90
Chyba chodzilo o prezycje w sensie ostrosci Bajzel
no to chyba ostrość to każdy umie sobie ustawić? a jak nie umie to już jego problem:|
Cytat natis90
wszystko zalezy odo fotografa no i niestety - jakosci sprzetu
w znaczniej mierze od fotografa jednak;)
Permalink Autor: natis90, data postu: Saturday, May 24, 2008 20:09
Cytat bajzel
no to chyba ostrość to każdy umie sobie ustawić? a jak nie umie to już jego problem:|

Roznie to bywa... :P ale masz racje ^^

Cytat bajzel
w znaczniej mierze od fotografa jednak;)

Niestety. Za moich niechlubnych poczatkow z makro jednemu slimakowi zrobilam 40 zdjec bo nie moglam odpowiedniej ostrosci zlapac ;/
"Danger Danger High Voltage
When we touch When we kiss
(Danger Danger High Voltage)
(When we cut When we kiss When we touch)
[When we touch and When we kiss]
When we touch (When we kiss)
When we touch (When we kiss)"

*_*

natis90 Postów: 119
Konto od: 28.06.2006
Miasto: Szczecin
Permalink Autor: rozczochranaksiezniczka, data postu: Wednesday, May 28, 2008 16:39
makroo .
rozczochranaksiezniczka Postów: 3
Konto od: 17.03.2008
Miasto: Rzepin
Permalink Autor: kalunia25, data postu: Wednesday, May 28, 2008 19:14
Czy zdj. makro sa naprawde takie popularne????
kalunia25 Postów: 3
Konto od: 17.01.2008
Miasto: Bydgoszcz
Permalink Autor: bajzel, data postu: Sunday, June 1, 2008 16:33
Cytat kalunia25
Czy zdj. makro sa naprawde takie popularne????
teraz niestety tak, a co gorsza ludzie na nie kisiel walą:/
dlaczego? bo teraz sprzęt na to pozwala (każdy syfrówkowy kompakt ma opcję macro) oraz z tym kiślem na widok takich zdjęć przez większość pospólstwa
Permalink Autor: agatka21, data postu: Monday, June 2, 2008 14:52
Cytat bajzel
dlaczego? bo teraz sprzęt na to pozwala (każdy syfrówkowy kompakt ma opcję macro)
  może i ma ale prawdziwe piękne makro uzyskasz tylko lustrzanką z odpowiednim obiektywem i zestawem szkieł
bo kompaktem ile byś się nie namęczył to nie uzyskasz odpowiednio doskonałej ostrości i zblizenia. no chyba że ktos lubi  amatorskie zabawy makro to kompakt mu wystarcza w zupełności( mi niestety musi ale profesjonalistą nie jestem- a lustrzanka w planach), ale profesjonalnego makro w życiu w ten sposób nie uzyska.
agatka21 Postów: 4
Konto od: 25.02.2006
Miasto: Poznań
Permalink Autor: wkkenator, data postu: Monday, June 2, 2008 15:27
Cytat agatka21
  może i ma ale prawdziwe piękne makro uzyskasz tylko lustrzanką z odpowiednim obiektywem i zestawem szkieł
bo kompaktem ile byś się nie namęczył to nie uzyskasz odpowiednio doskonałej ostrości i zblizenia.

weź pod uwagę, że lustrzanka ma mniejszą głębie ostrości, więc z tym może być różnie...
"Fotografie to kęsy czasu, które można wziąć do ręki" Angela Carter
wkkenator Postów: 325
Konto od: 26.12.2006
Miasto: Zamość
Permalink Autor: irminka, data postu: Monday, June 2, 2008 15:29
Cytat bajzel
teraz niestety tak, a co gorsza ludzie na nie kisiel walą:/
dlaczego? bo teraz sprzęt na to pozwala (każdy syfrówkowy kompakt ma opcję macro) oraz z tym kiślem na widok takich zdjęć przez większość pospólstwa

Hmm, i co z tego? Przecież nikt z nich nie uznaje się za profesjonalnego fotografa - chodzi o zabawę, a nie dopatrywanie się we wszystkim błędów i mody. Być może z czasem to stanie się naprawdę pasją, być może kiedyś naprawdę zaczną robić dobre zdjęcia? Nie rozumiem chęci umniejszenia makro w stosunku do innego rodzaju zdjęć.
Inne zdjęcia także można zrobić zwykłym aparatem, bez inwencji - więc nie dotyczy to tylko makro.
irminka Postów: 906
Konto od: 3.02.2005
Miasto: Sopot
Permalink Autor: tolgerias, data postu: Monday, June 2, 2008 16:21
Cytat wkkenator
weź pod uwagę, że lustrzanka ma mniejszą głębie ostrości, więc z tym może być różnie...

niekoniecznie. wszystko zależy od przesłony i ogniskowej.
w drugą strone... wydaje mi się, że kompakt nie jest w stanie osiągnąć tak wąskiej głębi jak lustrzanka, ale lustrzanką osiągniesz wszystko, zależy od obiektywu.
tolgerias Postów: 368
Konto od: 26.04.2007
Miasto: Kozie Doły
Permalink Autor: fotoedo, data postu: Monday, June 2, 2008 16:48
Cytat agatka21
bo kompaktem ile byś się nie namęczył to nie uzyskasz odpowiednio doskonałej ostrości i zblizenia

Że co proszę? To nieprawda, już kiedyś pisałem gdzieś tutaj posta o tym. Podaję odnośnik do prac Eclipsei, która udowadnia, że zwykłym i nienajnowszym kompaktem z Raynoxem DCR-250 można robić piękne zdjęcia makro. Koszt takiego zestawu (ceny z Allegro) to ok. 450 zł. I to wszystko - reszta to Wasze umiejętności, a do tego lustrzanka potrzebna nie jest.
Pozdrowienia,
Edo

Co to jest "żal"?

"Amator martwi się o sprzęt, profesjonalista martwi się o kasę, a mistrz martwi się o światło."
fotoedo Postów: 572
Konto od: 28.07.2006
Miasto: Elbląg
Permalink Autor: agatka21, data postu: Monday, June 2, 2008 17:42
kompaktem też można robić piękne makro ok
(mam kilka takich własnego autorswa) ale to nie jest ten sam efekt co profesjonalną lustrzanką z odpowiednim zestawem obiektywów
kompakty mają swoje ograniczenia i piękne makro to często czysty przypadek a nie tylko umiętności fotografa. ( coś o tym wiem bo profesjonalistą nie jestem, a czsem cos fajnego się złapie)
agatka21 Postów: 4
Konto od: 25.02.2006
Miasto: Poznań
Permalink Autor: fotoedo, data postu: Monday, June 2, 2008 19:45
Nie bardzo rozumiem - pokazałem galerię, w której wszystkie prace makro robią wrażenie, a Ty piszesz, że to nie ten sam efekt, co zdjęcie robione lustrzanką? Czy w ogóle obejrzałaś jej prace? A jakiż to efekt musi być, gdy się robi lustrzanką? Trzy wymiary i połysk? To jakie to muszą być obiektywy i co potrafią robić, żebyś uznała efekt za pochodzący z "profesjonalnej lustrzanki"?

Jej (Eclipsei) galeria pokazuje, że właśnie niepotrzebne są tony obiektywów, by zrobić piękne zdjęcia. Czy kilkaset świetnych zdjęć to "czysty przypadek"? Jeśli można takim tanim zestawem wykonać takie ujęcia, to w zasięgu niemal każdego jest taka sama, bardzo dobra, jakość. Póki co, większość zdjęc makro tutaj, na PB, nie sięga poziomu jej prac, wg mnie - sami porównajcie, oglądając jej zdjęcia. Ja sam zadroszczę jej ujęć, pomimo tego, że mogę sobie podłączać różne obiektywy do aparatu.

I jeszcze jedno - wielkość przybliżenia nie określa jakości makro. Zrobić mikroskopowe zdjęcie muchy to nie znaczy zrobić świetne zdjęcie makro.
Pozdrowienia,
Edo

Co to jest "żal"?

"Amator martwi się o sprzęt, profesjonalista martwi się o kasę, a mistrz martwi się o światło."
fotoedo Postów: 572
Konto od: 28.07.2006
Miasto: Elbląg
Permalink Autor: nek0, data postu: Monday, June 2, 2008 20:51
Ja wole osobiście makro ^^
nek0 Postów: 14
Konto od: 1.07.2007
Miasto: chełmża
Permalink Autor: , data postu: Wednesday, June 4, 2008 08:22
Uzywam makra i normalnego. generalnie obymi lubię robić zdjęcia. nie mam jakos spacjalnie swojej ulubionej
Though all society is founded on intolerance all improvement is founde tolerance

Jedyna fanka Pudelka.

Konto od:
Miasto: