Olympus czy Canon?

Permalink Autor: faultyy, data postu: Wednesday, June 30, 2010 03:11
Witam, chciałam prosić o poradę. Godzinami siedzę na allegro, stronach z recenzjami, forach i już totalnie zgłupiałam. Mam zamiar kupić pierwszą lustrzankę i zastanawiam się nad Canonem 400D lub Olympusem E-420, E-510 i E-500. Pomimo tego, że super sprzętu (jeszcze) nie mam, sporo już się o tym wszystkim naczytałam. Chcę robić zdjęcia (a nie wyłącznie pstrykać) głównie ludziom: portrety itp. Mam spore ambicje i chcę trochę wycisnąć z aparatu. Z góry dziękuję za pomoc :)
faultyy Postów: 5
Konto od: 1.08.2008
Miasto: Kielce
Permalink Autor: scottydoesntknow, data postu: Wednesday, June 30, 2010 06:31
A może jakiś Pentax? Nie wiem, ile dokładnie masz, więc polecam przejrzeć ofertę i poczytać forum systemowe, pozdrawiam ;-).
scottydoesntknow Postów: 28
Konto od: 4.02.2010
Miasto: Rybnik
Permalink Autor: wesoly, data postu: Wednesday, June 30, 2010 06:46
Nie wiem jak to się dzieje, że nie którzy myślą od jakiejś dupnej strony i stawiają modele nie dość że z różnej półki cenowej i skierowanej do rówych grup/przeznaczenia to jeszcze zastanawiają się który wybrać. Pierwsze co to podaj cene i później będziemy się zastanawiać. W tej konfrontacji masz do wyboru E-510 Canon 400D a ja osobiście bym wziął Canona ale to tylko ze względu na brak jasnej stałki w ofercie olympusa w dobrej cenie.
wesoly Postów: 188
Konto od: 12.07.2006
Miasto: Lubin
Permalink Autor: faultyy, data postu: Wednesday, June 30, 2010 11:19
Jeżeli podałam takie a nie inne modele, to znaczy, że właśnie na nie mnie stać i dlatego zastanawiam się, który wybrać.
Permalink Autor: godbrother, data postu: Wednesday, June 30, 2010 12:40
Mimo wszystko nalegam żebyś podała jaki masz budżet na to przeznaczony, potrzeby Twoje już znamy, więc dobierzemy coś. Może akurat znajdzie się jakich sprzęt, który będzie dla Ciebie odpowiedniejszy, a nawet nie wiesz o jego istnieniu :]

Na ten czas z przedstawionych przez Ciebie brałbym Canona - zapewniam więcej z niego wyciśniesz niż z Olympusów jeśli nie chcesz tylko pstrykać. Skoro mowa o prawdziwym zdjęciowaniu to jak mniemam bierzesz też pod uwagę szkoła manualne?
We take photography really seriously!
A ja tu tylko sprzątam :)
godbrother Postów: 1538
Konto od: 30.05.2008
Miasto: Leszno
Permalink Autor: faultyy, data postu: Wednesday, June 30, 2010 12:52
Budżet mam niewielki, ale jeszcze zbieram kasę, więc może będzie trochę większy :) Na dzień dzisiejszy: 800zł.
Tak,  w grę wchodzą szkła manualne. Mam jednego Heliosa od Zenita i nim chciałabym się pobawić. Od początku byłam za Canonem, ale w Olympusie wszyscy zachwalają kolory no i wiadomo: cena.
Permalink Autor: godbrother, data postu: Wednesday, June 30, 2010 14:18
No to tutaj trzeba się zastanowić z jakich szkieł korzystać będziesz głównie. Jest kilka możliwości w tej kategorii cenowej:

1. Canon 340D/400D - puszka dobra na początek i rozwojowa, sporo obiektywów systemowych tańszych i droższych, tania portretówka, kit słaby, współpraca z M42 dobra (nieskończoność, pomiar światła i w przypadku dokupienia dendaliona jest też potwierdzanie ostrości). Jak masz możliwość bierz 400D - większy ekran się przyda, a poza tym lepszy AF. Niestety nadal brak pomiaru punktowego (co prawda idzie to dograć poprzez wgranie specjalnie spreparowanego firmware, ale to trochę ryzykowna zabawa)

2. Nikon D50 - nieco lepsza ergonomia niż w Canonie, podstawowy kit lepszy i więcej tanich kitów do wyboru, systemowa portretówka niedroga i inne szkła w dobrej cenie też się znajdą, niestety z manualnymi obiektywami współpraca marna (brak pomiaru światła - trzeba na wyczucie dobierać czasy, z M42 problem z ostrzeniem na nieskończoność - można zastosować redukcję z soczewką,ale są droższe i psują jakość zwłaszcza te tanie ustrojstwa; za to jest potwierdzanie ostrości)

3. Pentax K100D - bardzo dobry kit w wersji AL II, niestety obiektywów systemowych w niskiej cenie jak kot napłakał, ale za to najlepsza współpraca z różnymi manualnymi obiektywami czy to bagnet K czy z przejściówką (M42 nieskończoność tylko z przejściówką bez kołnierza!), ponadto z manualnymi dobrze działajacy pomiar światła i potwierdzanie ostrości a nawet stabilizacja matrycy, poza tym w tej klasie ma największy wizjer, więc to czyni go najlepszym do współpracy z czymkolwiek manualnym ;) Nie wiem czy tyle uzbierasz, ale jak będzie okazja to zainteresuj się modelek K200D - ma dodatkowo uszczelnione body ;)

4. Olympusy E420 omijaj szerokim łukiem, są tanie i mało przyjemne w uzytkowaniu - wykonane porządnie, ale nie ma za co złapać, a wizjer to dziurka od klucza... E510 są juz nieco lepsze pod tym względem i dodatkowo mają stabilizację matrycy no i jako jedyny z tych które wymieniłem ma LiveView. Optyka nawet kitowa jest bardzo dobra, ale niestety systemowe tanie nie są... Wielką wadą jest stosunek proporcji boków zdjęć który wynosi 4:3 i crop 2x czasem jest wadą, chyba że chcesz mieć duże zbliżenie to wtedy zaleta. M42 działa podobnie jak w Canonie, czyli świało mierzy, a do potwierdzania ostrości potrzeba dandeliona. Nie dam obie ręki uciąć czy stabilizacja dobrze działa z nimi, ale z tego co usłyszałem to tak.

5. I byłbym zapomniał - Sony A200. Cena coraz niższa (nowe body A230 jest nieco powyżej 1000zł! a używane jeszcze tańsze) Szkła systemowe bardzo szybko się pojawiają - tańsze także co cieszy, a w zanadrzu masz jeszcze szkła Minolty które współpracują. Kit 18-55 Sonego całkiem dobry, w body stabilizacja... Z manualnymi współpraca bardzo dobra, pomiar światła i ostrzenie na nieskończoność bez problemu, do potwierdzania AF konieczny dandelion. Wg mnie lepszy wybór niż Olympus.

Wybierz to co Ci bardziej odpowiada ;) albo mniejsze zło :D
We take photography really seriously!
A ja tu tylko sprzątam :)

Post edytowany Wednesday, June 30, 2010 14:18 przez moderatora godbrother
godbrother Postów: 1538
Konto od: 30.05.2008
Miasto: Leszno
Permalink Autor: wesoly, data postu: Wednesday, June 30, 2010 18:46
E420 ma jedną niepowtarzalną zaletę, jest mały i taka właśnie jest jego rola. W połączeniu z naleśnikiem tworzy świetny zestaw dla fotografi co by nie rzucać się w oczy.
wesoly Postów: 188
Konto od: 12.07.2006
Miasto: Lubin
Permalink Autor: faultyy, data postu: Thursday, July 1, 2010 01:19
Dziękuję Wam serdecznie za pomoc. :) Biorę się więc za tego Canona, tak jak planowałam od początku. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję, szczególnie GodBrother :)