sztuka, czy pójście na łatwiznę?

Permalink Autor: , data postu: Wednesday, August 13, 2008 20:54
Właściwie to zdania są podzielone, uważam, że każdy może robić ze zdjęciami to co tylko mu się podoba, jednak w granicach dobrego smaku. Zdecydowanie nie popieram robienia z twarzy rozmazanej plamy bez skazy. Tak więc można - z umiarem.
Konto od:
Miasto: superstylin
Permalink Autor: aikonssbrd, data postu: Friday, August 15, 2008 19:12
kazdy robi to na co ma ochote :] i tyle
aikonssbrd Postów: 211
Konto od: 19.01.2008
Miasto: Warszawa
Permalink Autor: cuckoo, data postu: Saturday, August 16, 2008 23:14
trochę zajęło mi przeczytanie całego wątku, ale było warto. W zasadzie nie dodam może tym nic nowego do dyskusji, ale uważam, że obróbka jest jak najbardziej Ok. W końcu bóg stworzył człowieka, a człowiek Photoshop'a (:
Ciekawa przeróbka potrafi być arcydziełem, naprawdę.
Nie mówiąc o tym,ze osoby posiadające gorszy sprzęt, mogą swoje zdjęcia "naprawić" i nadać im taki kształt, jaki był zamierzony ;)
pozdrawiam :)
cuckoo Postów: 34
Konto od: 28.08.2007
Miasto: małe
Permalink Autor: aikonssbrd, data postu: Monday, August 18, 2008 18:15
no np :D ja je naprawiam hehe
aikonssbrd Postów: 211
Konto od: 19.01.2008
Permalink Autor: kociokwik, data postu: Tuesday, October 14, 2008 22:44
nie czytając reszty wypowiedzi: przerabianie zdjęć jest po prostu pójściem naprzód. kiedyś były inne możliwości. dzisiaj technika się rozwinęła do tego stopnia, że możemy przerabiać zdjęcia w dowolny sposób. i to jest dzisiejsze pojęcie fotografii.
kociokwik Postów: 14
Konto od: 16.08.2006
Miasto: Wrocław
Permalink Autor: ttwardowski, data postu: Friday, October 17, 2008 00:14
Robiac cyfrowka zdjecie bez wykadrowania nie wywolasz zdjecia bo jest inny rozmiar matrycy niz klatka filmu wiec tak czy siak trzeba wykadrowac (oczywiscie odpowiednio) wiadomo ze foto najlepsze jest bez obrabiania bo wtedy robni sie tak jak bylo to widziane...ale obrobka tez jest sztuka. Ja nie potrafie sie tak zaglebiac w CSa i robic jakis fajnych obrobek wiec staram sie robic zdjecia jak najlepiej potrafie i dla mnie to sie liczy. zrobic tak zeby nie trzeba bylo poprawiac w programie. Z reszta nawet zajebiscie obrobione zdjecie moze byc tak na prawde skopanym mimo ze jakosciowo jest super ekstra bo moze nic nie wyrazac tak samo jak jakies foto zle zrobione. wiec no i w jednym i drugim trzeba umiec sie odnalezc i umiec to zrobic i jedno i drugie jest sztuka. ja to tak postrzegam. boli mnie tylko jakies retusz twarzy i zabieranie tej naturalnosci twarzy ktora dla fotografii jest jednak cenna... Pozdrawiam
ttwardowski Postów: 2
Konto od: 4.03.2008
Miasto: Poznań
Permalink Autor: corel, data postu: Saturday, October 18, 2008 15:18
Niektóre zdjęcia nie potrzebują obróbki, niektóre jednak bardzo. Najważniejsze jest by przekazać uczucia, nie ważna jakim sposobem. Tak jak zostało to napisane.
corel Postów: 14
Konto od: 8.12.2007
Miasto: Bielawa
Permalink Autor: pannamaterialna, data postu: Sunday, October 19, 2008 13:07
nie każdy ma prawdziwy talent do robienia zdjęć, lecz jesli nie chce, aby jego zdjecia byly puste i tandetne, to warto skorzystac z takich oprogramowan. byle tylko nie przesadzic, badz nie zrobic z fotki jeszcze wiekszego kiczu w stylu ''ramka w serduszka och i ach'' ;p zreszta znam wiele utalentowanych osob, ktore korzystają z tego typu programow, dzieki czemu zdjecia jeszcze bardziej przyciagaja i wyrazaja emocje. osobiscie jestem za czyms takim, jednak z umiarem ;)
jakie to jest zabawne, że nigdy nie dowiesz się o mnie prawdy...
pannamaterialna Postów: 38
Konto od: 1.10.2008
Miasto: Toruń
Permalink Autor: asivlkaaa, data postu: Sunday, October 19, 2008 19:16
Zgodzę się z Tobą. Ja sama lubię przerabiać zdjęcia, podkreślam w ten sposób, że nie przepadam za "zwykłością". Oczywiście - to co stworzył Bóg jest piękne. A my upiększamy to sobie na własny sposób, według własnych upodobań.
asivlkaaa Postów: 42
Konto od: 24.09.2008
Permalink Autor: pannamaterialna, data postu: Sunday, October 19, 2008 21:14
no wlasnie. zreszta po zrobieniu zdjecia czesto jest ono dosc blade i o wiele lepiej wyglada po dodaniu kontrastu bądź nasyceniu kolorow.
jakie to jest zabawne, że nigdy nie dowiesz się o mnie prawdy...
pannamaterialna Postów: 38
Konto od: 1.10.2008
Miasto: Toruń
Permalink Autor: , data postu: Saturday, October 25, 2008 22:25
Cytat neith
granica między fotografią a grafiką robi się coraz mniej wyraźna. a to powinny pozostać dwie odrębne dziedziny

Z tym się jak najbardziej zgadzam.

Wszystkie funkcje, które można ustawić w części aparatów cyfrowych kadrowanie, zmiana koloru na b&w czy sepię (w części aparatów można też dodać błękitów, zieleni, czerwieni), kontrast czy balans bieli i sa również w programach graficznych moim skromnym zdaniem nie są ingerencją w fotografię

Fotografia to "malowanie światłem" a nie pędzlami od photoshopa czy dodatkami w picassa czy gimpie.

Cytat killemall
wg mnie sztuką jest zrobić takie zdjęcie, by wywołać jakieś emocje, uczucia u odbiorcy

z tym stwierdzeniem również się zgadzam, ale jeśli chodzi o kolejną część Twojej wypowiedzi

Cytat killemall
lub choć spowodować, że zrozumie co ono ma przekazać

to uważam, że to nie jest ważne w fotografii na tyle, żeby się tym kierować. Moim zdaniem przekaz ze zdjęcia jeśli ma być zrozumiały, to tylko dla fotografa, lub dla osoby do której jest kierowane zdjęcie.

To moje skromne zdanie, z którym nikt zgadzać się nie musi - jest moje i tyle.

ps. dzięki za ciekawy temat
urzekło mnie dobro w twoich oczach
to niewiarygodne jak wielką siłą może dusza obdarować ciało
Konto od:
Miasto: Pustków
Permalink Autor: marheffka, data postu: Monday, October 27, 2008 19:59
moim zdaniem niektore prace przerobione PSie też mogą być tzw. `sztuką` ale jak są przerabiane z pomysłem, na nie na siłe włożone setki efektów.
w końcu ` co za dużo to nie zdrowo ;))`
marheffka Postów: 4
Konto od: 25.10.2008
Miasto: Katowice
Permalink Autor: catintheflat, data postu: Monday, October 27, 2008 23:38
Ja uważam, że trzeba starać się otrzymać efekt jaki nam będzie odpowiadać :)

Tłumaczenie, że "kiedyś nie było programów graficznych i robili świetne zdjęcia" jest takie naciągane. Kiedyś to było kiedyś, a teraz są programy graficzne o ogromnych możliwościach więc dlaczego tego nie wykorzystać jeśli to pomoże nam osiągnąć cel jaki sobie postawiliśmy? Oczywiście nikt nikomu nie nakazuje korzystać z photoshopa czy też nie korzystać. Po prostu każdy robi takie zdjęcia jakie chce robić...

Po pewnym czasie i tak każdy się zorientuje, że fotografia zrobiona poprawnie daje lepszy efekt niż ta "zrobiona" w jakimś programie graficznym. Kiedyś było nawet takie przysłowie " Z .... bata nie ukręcisz" i to jest szczera prawda nie tylko odnosząc się do fotografii.

Etatowy zadymiacz
catintheflat Postów: 1551
Konto od: 19.08.2008
Miasto: Koronowo
Permalink Autor: uni0sex0blues, data postu: Tuesday, October 28, 2008 19:35
Cytat killemall
Podobno nie sztuką jest przerobić zdjęcie, sztuką tak robić zdjęcia by nie musieć ich przerabiać

I tu dokładna racja.
Ja też poprawię poprawić jakość zdjęcia programem, lecz wiem, że ono nie będzie już takie intensywne i efektowne, jak zrobione bez przerobienia.
Lecz każdy będzie robić to co chce..
Ja wolę zrobić jedno dobre zdjęcie niż przerobić ich sto.
Każdy nowy dzień, rodzi nowe paranoje.
uni0sex0blues Postów: 1
Konto od: 20.10.2008
Miasto: Zabartowo
Permalink Autor: kyothedemoneyes, data postu: Wednesday, October 29, 2008 10:38
ja napisze tak. Zdjecia robie rozne. Czasem je wspomagam czasem nie,wedlug uznania. No jak każdy.
Kwestia taka iz "mlody adept" fotografi w moim miescie po zakupie lampy do swojego aparatu zwariowal do reszty.
Tam sie z nim znam przez gadulec bo znajomy znajomej.

pozniej mnie wyzwał w mailach ze jestem falszywy ze nie potrafie robic zdjec, ze to nie sa zdjecia tylko manipulacje komputerowe ze gowno sie znam, ze tylko obrabiam itp. list nie mial konca.

A owego adepta zdjeć od czasu kupna aparatu widzialem jedno.
Niektorzy poprostu nic nie rozumią.

A wczesniej do mnie uderzal i sie pytal co sadze o tym i o tym i o tamtym obiektywie np.

Nie rozumie jak mozna byc tak bezczelnym i komus napisac ze jak uzywa photoshopa idzie na latwizne i ze to nie sa zdjedcia tylko pieprzona manipulacja.

Niech takie osoby pojda robić śluby.A ich klienci naplują im w twarz.
Treść dodana do postu 29-10-2008 o godzinie 10:39
O! wlasnie.

to tak samo jak malarz.
Malarz widzi cos i to maluja.
ale nie jest 100 procentowym odzwierciedlenioem rzeczywistosci a jest sztuka.
to samo z foto :P

a idioci beda idiotami
kyothedemoneyes Postów: 175
Konto od: 28.09.2004
Miasto: kluczbork
Permalink Autor: , data postu: Wednesday, October 29, 2008 19:25
zgadzam się.
ja osobiście nie zawsze zdjęcia przerabiam - po prostu robię to wtedy, kiedy uważam, że tego 'potrzebują'.
no właśnie, moim zdaniem to jest najważniejsze -  przekazać odbiorcy to, co chcemy.
Treść dodana do postu 29-10-2008 o godzinie 19:27
zgadzam się.
ja osobiście nie zawsze zdjęcia przerabiam - po prostu robię to wtedy, kiedy uważam, że tego 'potrzebują'.Staram się to robić rzadko, ale nie uważam, że jest to całkiem niepotrzebne.
no właśnie, moim zdaniem to jest najważniejsze -  przekazać odbiorcy to, co chcemy.
Konto od:
Miasto: