dobry aparat czy talent?

Permalink Autor: , data postu: Thursday, June 25, 2009 19:06
Aparat odpowiada za jakość , talent za oryginalność zdjęcia .
Konto od:
Miasto: Trzcianka
Permalink Autor: wasteme, data postu: Wednesday, July 1, 2009 08:31
Cytat promarandza
Zwykła cyfrówka zrobi wszystko za Ciebie

To też jest wybitnie istotne. Lepszy aparat to nie tylko lepsza jakość ale przede wszystkim możliwość "zabawy" ustawieniami.
Ciężko mówić o talencie jeśli ktoś tylko kadruje (bo właściwie tyle może zrobić sam na telefonie czy cyfrówce). Ewentualnie w różnym stopniu korzysta ze światła zastanego, ale zwykle i to kompakt może przekłamać.
Więc jeżeli ktoś chce się "pobawić" fotografią powinien zainwestować od razu choćby w zgratowanego analoga i dopiero oglądając rezultaty  będzie można mówić o talencie.   :)
wasteme Postów: 11
Konto od: 12.04.2008
Miasto: Kraków
Permalink Autor: leonardo, data postu: Thursday, July 2, 2009 22:42
Według mnie istotna jest kombinacja talent+ciężka praca+doświadczenie+pomysł.

Sprzęt to tak na prawdę sprawa drugoplanowa. Oczywiście, by robić profesjonalne foty trzeba mieć dobry sprzęt, jednak i zawodowcy potrafią wyskoczyć z małą małpką:)
Sam mam pogląd na całą sprawę wychodząc w plener z moim sprzętem. Od razu jestem postrzegany jako nie wiadomo kto z racji posiadanego aparatu, który ma tylko ułatwić pracę.

Widziałem kiedyś galerię najlepszych zdjęć zrobionych telefonem komórkowym i muszę przyznać, że robi wrażenie...
Dlatego uważam, że ważniejszy jest pomysł na zdjęcie.
Dodam tylko, że w fotografii otworkowej stosuje się np pudełko po butach a zdjęcia wychodzą niesamowite...
leonardo Postów: 8
Konto od: 11.06.2007
Miasto: Poznań
Permalink Autor: godbrother, data postu: Friday, July 3, 2009 02:11
Cytat leonardo
w fotografii otworkowej stosuje się np pudełko po butach a zdjęcia wychodzą niesamowite...

fotografią otworkową też się mozna nieźle pobawić ;) widziałem nawet wersje miniaturowe w postaci pudełeczka po zapałkach... chociaż ostatnimi czasy popularna staje się cyfrowa fotografia otworkowa :D zamiast obiektywu do lustrzanki wystarczy wkręcić np dekielek osłaniający z naj najmniejszym otworem... w niektórych aparatach nawet pomiar światła działa wtedy właściwie :D oczywiście nie obędzie się bez statywu :)

A niedowiarkowie, którzy uważają, że bez dobrego (często drogiego) sprzętu nie da się zrobić dobrego zdjęcia niech spojrzą poniżej

Nie wiem czy to prawda, ale podobno to zdjęcie zostało zrobione w 1900 roku, czyli w czasach, gdy nie było jeszcze Nikona czy Canona :> Widać nawet, że są to 3 zdjęcia monochromatyczne w 3 barwach podstawowych złożone w jedną całość.
We take photography really seriously!
A ja tu tylko sprzątam :)
godbrother Postów: 1538
Konto od: 30.05.2008
Miasto: Leszno
Permalink Autor: leonardo, data postu: Friday, July 3, 2009 19:38
Fotografia otworkowa to zupełnie inny temat, sam widziałem zdjęcie robione kamerą otworkową umieszczoną w ustach autora... Widać wszystko z perspektywy jego zębów. Kolejny fajny otworek to wc na PKP :D
Pracuję na puszce od coli z dziurką zapłaciłem za nią całe 99 groszy, to bardzo dobry aparat
leonardo Postów: 8
Konto od: 11.06.2007
Miasto: Poznań
Permalink Autor: setaaa, data postu: Sunday, July 5, 2009 19:39
Noo Racja ,racja Tylko wkurzaja mnie osoby które wgl nie maja talentu , dostaja super apart itd. a na PHB robią z nich wielkich fotografów xD
setaaa Postów: 11
Konto od: 23.10.2008
Miasto: Łęgowo
Permalink Autor: bojalubiemegokotka, data postu: Monday, July 6, 2009 22:33
Myślę ze aparat musi być dobry, fotograf też i osoba na zdjęciu musi ładnie wyglądać.
Zrobić ładną minę bo jesli wyjdzie jak muł to nawet fotograf nie pomoże ;d
bojalubiemegokotka Postów: 5
Konto od: 30.05.2009
Miasto: Sianów
Permalink Autor: godbrother, data postu: Tuesday, July 7, 2009 11:36
Cytat bojalubiemegokotka
osoba na zdjęciu musi ładnie wyglądać.
Zrobić ładną minę bo jesli wyjdzie jak muł to nawet fotograf nie pomoże ;d

No właśnie to jest główne zadanie fotografa, żeby ująć danego modela w taki sposób, żeby ładnie wyszła :) Musi widzieć wdzięki i je uwidocznić, a ewentualne wady ukryć. Np jeśli dana osoba ma nadwagę ale za to ładne oczy to nie kadrować jej w całości ani z nie robić zdjęcia na wprost, tylko np zrobić ciaśniejszy kadr i aparat skierować bardziej na twarz...

Jak modelka jest lepiej obdarzona przez naturę to może i fotograf ma troszke łatwiej, ale to nie znaczy, że te slabiej obdarzone nie mogą pieknie wyglądać na zdjęciu ;)
Permalink Autor: dollie, data postu: Tuesday, July 7, 2009 18:42
Cytat godbrother
No właśnie to jest główne zadanie fotografa, żeby ująć danego modela w taki sposób, żeby ładnie wyszła :) Musi widzieć wdzięki i je uwidocznić, a ewentualne wady ukryć. Np jeśli dana osoba ma nadwagę ale za to ładne oczy to nie kadrować jej w całości ani z nie robić zdjęcia na wprost, tylko np zrobić ciaśniejszy kadr i aparat skierować bardziej na twarz...

Jak modelka jest lepiej obdarzona przez naturę to może i fotograf ma troszke łatwiej, ale to nie znaczy, że te slabiej obdarzone nie mogą pieknie wyglądać na zdjęciu ;)

no dokładnie, i dzięki za wskazówkę ^^
ale to się odnosi tylko do portretów.
A makro? zdjęcia reporterskie?
lorem ipsum dolor
dollie Postów: 497
Konto od: 23.03.2008
Miasto: Twardogóra
Permalink Autor: xdisappearx, data postu: Tuesday, July 7, 2009 18:55
Moim zdaniem ważny jest tak samo talent jak i aparat. Przyznajmy,przecież zdjęcie z komórki której aparat ma 1,3 nie wyjdą znowu takie rewelacyjne.
xdisappearx  niegdyś kociaaczek
xdisappearx Postów: 13
Konto od: 19.09.2008
Miasto: Tarnów
Permalink Autor: dollie, data postu: Tuesday, July 7, 2009 19:14
Cytat kociaaczek
Przyznajmy,przecież zdjęcie z komórki której aparat ma 1,3 nie wyjdą znowu takie rewelacyjne.

poniekąd muszę się nie zgodzić, moja ciocia zwykłym Sony Ericsonem z serii W (muzycznej) robiła wiele zdjęć makro z taką głębią ostrości jaką możesz zobaczyć tylko w lustrzankach.
lorem ipsum dolor
Permalink Autor: godbrother, data postu: Tuesday, July 7, 2009 19:32
Cytat dollie
A makro? zdjęcia reporterskie?

To również zależy od fotografa jak wyjdzie... wystarczy, że zmieni kąt pod jakim trzyma aparat albo po prostu stanie z innej strony, by np zamieścić obiekt na ładniejszym tle (wbrew pozorom tło też ma znaczenie na ogólny odbiór zdjęcia), czy po prostu z innej perspektywy ujmie obiekt i już całe zdjęcie wygląda zupełnie inaczej ;) Jak nie wierzysz to spróbuj zrobić zdjęcie pszczoły na kwiatku od góry i drugie zdjęcie z boku... sama oceń które lepsze ;) Zwłaszcza w macro wielkie znaczenie ma przysłona. To fotograf powinien nią sterować, a tym samym regulowac rozmycie tła... jesli chcesz skupic oczy widza na głównym obiekcie, to otwórz przysłonę żeby rozmyć tło, by nie odciagało specjanie uwagi... z drugiej strony jak za wielka dziura to tez nie dobrze, bo połowa obiektu wyjdzie ostra, a reszta zamazana co też fajnie nie wygląda...

A reporterka? To spróbuj chociażby lekko niedoświetlić zdjęcie na którym obiekt główny jest jasny - od razu rzuci się on w oczy i bedzie wiadomo że to obiekt główny, dosłownie będzie wyrywał się z ciemniejszego tła ;) normalnie żaden automat Ci tego tak nie ustawi, bo stwierdzi, że tak jest źle... a wystarczy mu tylko skompensować ekspozycję (albo skócić czas) i już masz zdjęcie, przy którym opadną szczeny Twoim znajomym, bo jest inne, bardziej wyraziste niż ich (chociaż one mają lepsze i droższe aparaty)...
Permalink Autor: xdisappearx, data postu: Tuesday, July 7, 2009 19:34
SE to telefony bardzo dobre. Dlatego zaznaczam, że aparat do dobrego zdjęcia nie może być byle jaki.Tak jak napisałam wcześniej 1,3 w aparacie z reguły nie daje dobrych rezultatów(choć zdarzają się wyjątki ;] )
xdisappearx  niegdyś kociaaczek
xdisappearx Postów: 13
Konto od: 19.09.2008
Miasto: Tarnów
Permalink Autor: godbrother, data postu: Tuesday, July 7, 2009 19:52
Cytat kociaaczek
aparat do dobrego zdjęcia nie może być byle jaki

Mój aparat (nie w telefonie, tylko normalny kompakt) ma 3 Mpix i nie uważam go za byle jakiego, chociaż nawet w komórkach 5 Mpix to już standard :) robi to, co do niego należy, a ja odwalam resztę i zdjęcia jakościowo nie są złe... może na billbordy się nie nadają, ale na potrzeby Photobloga czy do albumu są ok :)
Permalink Autor: dollie, data postu: Tuesday, July 7, 2009 20:13
3mp?! Moja ma 8.1 ;p a np w nikonie d40 jest 6mp.
i weź tu zrozum producentów... ;)
lorem ipsum dolor
Permalink Autor: godbrother, data postu: Tuesday, July 7, 2009 20:53
Cytat dollie
3mp?! Moja ma 8.1 ;p a np w nikonie d40 jest 6mp.
i weź tu zrozum producentów... ;)

Bo to chwyt marketingowy tak naprawdę ;) Przeciętny zjadacz chleba patrzy właśnie na ten parametr, bo myśli, że jak jest ich więcej, to aparat robi lepsze zdjęcia, ale w rzeczywistości jest inaczej...  Na malutkiej matrycy w kompakcie nie ma większego sensu pakować więcej niż 5 Mpix, tylko szumy są większe, a szczegółów więcej nie ma wcale... sam bawiłem się tymi cudami z 8 Mpix i szczerze mówiąc wolę to moje dobre (choć dla niektórych śmieszne) 3 Mpix :P

W lustrzankach to całkiem inna bajka, bo matryca jest 1,5 do 3 razy większa niż ta w kompakcie, czyli można ze spokojem zmieścić więcej megapixeli bez obawy o szumy. A jeśli jest to jeszcze CMOS jak w Canonach i nowszych modelach innych producentów to w ogóle zmienia postać rzeczy...