Fotografia Otworkowa

Permalink Autor: odfuckyou, data postu: Sunday, August 7, 2011 20:49
nie znam tego sposobu:) jak się robi nim zdjecia:)?
odfuckyou Postów: 2
Konto od: 7.08.2011
Miasto: Ciężkowice
Permalink Autor: gerar, data postu: Saturday, October 1, 2011 12:11
Ja bawiłem się kamerom otworkową i jest to świetny sposób, no troszkę trzeba się pobawić, przecież życie powinno być ciekawe polecam ten sposób
Przyznaję czasem się mylę dlatego więc wiem, że zawsze mam rację
gerar Postów: 2
Konto od: 10.07.2011
Miasto: Międzyrzecz
Permalink Autor: edgeofblack, data postu: Thursday, October 6, 2011 20:18
słyszałem o tym ; )
muszę spróbować
edgeofblack Postów: 30
Konto od: 25.07.2011
Miasto: Gdańsk
Permalink Autor: prakticafan, data postu: Friday, October 14, 2011 19:05
to ja może coś- niecoś podpowiem nt. tej techniki, bo trochę w tym się dłubałem
Pierwsza sprawa- papier- powinien być STAŁOGRADACYJNY o GRADACJI NORMALNEJ LUB TWARDEJ na podłożu POLIETYLENOWANYM- np. Fomaspeed. Obróbka przy czerwonym świetle. UWAGA- to co było czerwone, dostaniemy na zdjęciu(po odwróceniu na pozytyw, papier jest negatywowy)czarne- to co zielone- ciemnoszare.  Wynika to z tego, że obróbkę można prowadzić przy czerwonym świetle... no, długo by gadać. Możemy też użyć błon arkuszowych- te musimy obrabiać w całkowitej ciemności i wywoływać inaczej.
Druga sprawa- wywołanie- tu nada się każdy wywoływacz pozytywowy- mogę polecić Tetenal Variospeed- 30 zł za butelkę litrową koncentratu, rozcieńczenie- 1+9. Wywołujemy, aż obraz przestanie się zaczerniać- i jeszcze trochę.
utrwalacz- Tetenal superfix- tani, szybki i dobry- utrwalenie- 3 minuty, po jakichś 20 sekundach można zapalić dzienne światło
Kamera- w zasadzie- to im większy format tym lepiej- oczywiście wszystko jest ograniczone rozmiarem kuwet i formatem papieru/błon jakie mamy. Kamerę radzę wyczernić- np. matowym sprayem. Otworek- polecam metodę wycięcia w przedniej ściance kamry dziury 1 cm, i w jej miejsce wklejenia otworka zrobionego w ten sposób:
robimy w kartce techniczej otworek 2mm, podklejamy folią aluminiową- i tam robimy dziurkę. Robimy ją w ten sposób, że nie wkładamy szpilki głęboko, a potem wyciągamy, tylko tak ledwo-ledwo. Możemy też położyć na jakiejś gąbce dość sztywnej, miękkim poliestrze- czymś takim i wtedy kłóć. Igła- jak najmniejsza, do pewnego stopnia rzecz jasna- do formatu 6x9- jakieś 0.33 mm, większe- 0.5- może nawet do mm, a przy formacie wielkości podłogi w kościele- może być i nawet kilka cm.
Kamera powinna być całkiem szczelna- jeśli ma plastykowe zamknięcie, to podklejmy je z obu stron folią aluminiową.
Fajne efekty daje nam kamera o zaokrąglonej tylnej ściance i wsadzonym w nią dużym arkuszu papieru- ja do puszki po Nutramigenie wkładałem przycięty co prawda nieco arkusz formatu 13x18. Jeśli puszka jest okrągła, to często papier będzie trzymał się sam, bez mocowania.

Lampa błyskowa praktycznie nie wpływa na papier fotograficzny. Spaleniowe powinny wpływać, zaś nowoczesne elektronowe- nie wpływają. Przynajmniej jeśli materiał jest w kamerze, a błyśnięć- kilkadziesiąt na pełną moc.
prakticafan Postów: 119
Konto od: 19.06.2011
Miasto: Siemiatycze
Permalink Autor: negatywniepozytywna, data postu: Thursday, November 24, 2011 01:31
ja wywoływałam przy zielonym i wyszło idealne ;)
zdjęcie to nie negatyw, nie klisza.
ma inną czułość .
negatywniepozytywna Postów: 2
Konto od: 21.04.2008
Miasto: Katowice
Permalink Autor: introll, data postu: Thursday, November 24, 2011 01:45
A w solarigrafię ktoś się bawił? W grudniu i marcu zdejmuje po 4 puchy :p

introll Postów: 442
Konto od: 18.11.2010
Miasto: Dębica
Permalink Autor: stillchildlike, data postu: Thursday, November 24, 2011 14:45
Tylko po wyjęciu może ci się zaczernić, jeśli będzie za blisko mocnego światła. Możesz zamoczyć w rozcieńczonym utrwalaczu. Zdjęcie może stracić trochę szczegółów, ale nie będzie podatne na czernienie.
stillchildlike Postów: 818
Konto od: 5.11.2008
Miasto: Lublin
Permalink Autor: 100cm, data postu: Friday, November 25, 2011 07:57
Jestem naprawdę miło zaskoczona! Nigdy nie słyszałam o czymś takim, na pewno wypróbuje!
100cm Postów: 5
Konto od: 13.12.2010
Miasto: Głogów
Permalink Autor: prakticafan, data postu: Saturday, December 3, 2011 19:42
zależy od papieru. Foton Polygrade jest czuły na zielone, Fomabrom Variant- w mniejszym stopniu, ale jest. Za to Lucky Polygrade, czy jak mu tam jest czuły nawet na żółte!

prakticafan Postów: 119
Konto od: 19.06.2011
Miasto: Siemiatycze
Permalink Autor: pamiecfotograficzna, data postu: Friday, December 9, 2011 02:53
W szkole mieliśmy pierwszy projekt o otworkowej. Używaliśmy własnoręcznych "aparatów" :-)
Mniej więcej wyglądały tak: http://www.beadesigngroup.com/blog/archives/pinholecamera.jpg   a także robiliśmy 360-tki ;-)
Zabawy przy tym było wiele :-)
Jeśli ktoś się tym inspiruje i szuka inspiracji, Justin Quinnell będzie idealny - http://www.pinholephotography.org/ Używał mini aparaciku do robienia zdjęć przeważnie trzymając go w ustach, więc jego fotografie są naprawdę ciekawe... ;) i przerażające miejscami, ale i zabawne... :-P  W jego serii "Mouthpiece" poznajemy jego dentyste, jest zdjęcie wyjątkowo zdezorientowanego synka, który poznaje tate :-)
pamiecfotograficzna Postów: 6
Konto od: 2.10.2010
Miasto: za morzem
Permalink Autor: flameoffreedom, data postu: Wednesday, March 7, 2012 19:55
http://www.photoblog.pl/flameoffreedom/114036872

Moje z ostatniej otworkowej zbudowanej z pudełka po zapałkach.
flameoffreedom Postów: 136
Konto od: 23.05.2008
Miasto: Bukowina Sycowska
Permalink Autor: pigle, data postu: Sunday, April 8, 2012 22:30
pigle Postów: 2
Konto od: 3.01.2011
Miasto: Przemków
Permalink Autor: introll, data postu: Monday, April 9, 2012 00:22
To po prawej -> solarka

introll Postów: 442
Konto od: 18.11.2010
Miasto: Dębica
Permalink Autor: renialisica2013, data postu: Tuesday, November 19, 2013 16:27

http://renialisica2013.blogujaca.pl/

Oto link który podaje dalej. Sama skorzystałam z tego tekstu i przyniósł rezultaty. POLECAM
renialisica2013 Postów: 2
Konto od: 19.11.2013
Miasto: Jarosław