Fotografia Otworkowa

Permalink Autor: minewra92, data postu: Tuesday, July 28, 2009 15:01
Cytat catintheflat
Na rozwój i produkcję różnorakich obiektywów poszły miliardy. Tysiące godzin spędzonych na projektowaniu i żmudnych obliczeniach poszło w łeb bo ludzie i tak dalej chcą robić zdjęcia przez dekielek z dziurką...:P

Tak i bardzo dobrze, że tak się stało ponieważ dzięki temu fotografia stała się znacznie bardziej przystępna, łatwiejsza, z biegiem czasu technika doszła do tego, iz praktycznie w każdych warunkach możemy robić wspaniałe zdjęcia. Ale nie zapominajmy o tym, że jest coś takiego jak pasja, hobby, zamiłowanie.... I fotografia otworkowa daje nam to, że choć przez chwile mozemy być 100% panami zdjęcia, możemy od samego początku do samego końca pracowac nad nim ( zaczynajac od pomysłu, kończąc na wywoływaniu). Ja sama, byłam niezmiernie szczęśliwa gdy stworzyłam własnoręcznie aparat po puszcze po farbie, a potem mogłam uczestniczyć w zajeciach wraz ze znajomymi by później pokazać swoje prace na wystawach i z ogromną chęcią wezme w tym udział jeszcze raz!
minewra92 Postów: 22
Konto od: 1.05.2008
Miasto: Trzemeszno
Permalink Autor: smallfloozy, data postu: Wednesday, July 29, 2009 21:10
Dla mnie to cos zupelnie innego niz robienie zdjec zwyklym aparatem. Zupelnie odmienne.
smallfloozy Postów: 63
Konto od: 23.07.2009
Miasto: Fabianki
Permalink Autor: dasey, data postu: Friday, July 31, 2009 23:11
A ja nadal tego nie rozumiem, dla mnie to jest magia ;)
Może i kiedyś spróbuje ;)
Fotografia to nie photoshop.
dasey Postów: 195
Konto od: 7.01.2008
Miasto: Roscrea
Permalink Autor: godbrother, data postu: Friday, July 31, 2009 23:43
Cytat dasey

A ja nadal tego nie rozumiem, dla mnie to jest magia ;)

Może i kiedyś spróbuje ;)

bo to taki jakby powrót do korzeni :D to właśnie był pierwszy aparat - camera obscura ;) jak umiesz robić dobre zdjęcia tym, to zrobisz dobre wszystkim i nie potrzebna Ci do tego lustrzanka za kilkaset tysięcy, wystarczy pudełko po zapałkach za 10 groszy :P albo jak chcesz mieć odpowiednik wyższej półki w fotografii otworkowej to kup puszke Coli za 99 gr i masz aparat w aluminiowej obudowie :D
We take photography really seriously!
A ja tu tylko sprzątam :)
godbrother Postów: 1538
Konto od: 30.05.2008
Miasto: Leszno
Permalink Autor: dasey, data postu: Sunday, August 2, 2009 14:22
Macie jakieś zdjecia zrobione tą techniką? :)
może by sie ktoś pochwalił?
Fotografia to nie photoshop.
dasey Postów: 195
Konto od: 7.01.2008
Miasto: Roscrea
Permalink Autor: wkkenator, data postu: Sunday, August 2, 2009 14:55
kiedyś próbowałem, chwalić się nie ma czym, bo nie jest to to, co powinno.
nierówny otworek miałem.
http://www.photoblog.pl/wkkenator/31772488
"Fotografie to kęsy czasu, które można wziąć do ręki" Angela Carter
wkkenator Postów: 325
Konto od: 26.12.2006
Miasto: Zamość
Permalink Autor: soif, data postu: Monday, August 24, 2009 10:56
Fotografia otworkowa mnie kręci, strasznie. Aktualnie robię sobie aparacik z klocków LEGO, jednak stronka na której była instrukcja jak zrobić z tego aparatu potem otworek gdzieś zniknęła z sieci i mam problem... No ale we wrześniu w szkole mamy latać z naszymi "otworkowymi aparacikami" więc się już nie mogę doczekać.

Cytat szadok
teraz mam problem z skanowaniem filmów ;/

może warto zainwestować w skanerdo negatywów? albo kupić zwykły skaner z taką wkładką umożliwiającą skanowanie negatywów? jedna większa inwestycja i spokój do końca życia :D
TO, CO W ŻYCIU JEST NA GRANICY NIESTOSOWNOŚCI,
FOTOGRAFICZNIE MOŻE BYĆ BARDZO INSPIRUJĄCE.
- Jeanloup Sieff -

[ www.katarzynapyrchala.com ]
soif Postów: 67
Konto od: 17.12.2008
Miasto: wodzisław śląski
Permalink Autor: fotoedo, data postu: Tuesday, August 25, 2009 01:32
Cytat soif
albo kupić zwykły skaner z taką wkładką umożliwiającą skanowanie negatywów

Miałem kiedyś i odradzam, chyba, że sprawdzicie w sklepie i Wam przypasuje jakość. Poza tym zwykły skaner tak długo znowu nie pożyje ;-)
Pozdrowienia,
Edo

Co to jest "żal"?

"Amator martwi się o sprzęt, profesjonalista martwi się o kasę, a mistrz martwi się o światło."
fotoedo Postów: 572
Konto od: 28.07.2006
Miasto: Elbląg
Permalink Autor: , data postu: Saturday, September 12, 2009 16:07
lepiej jakiś dedykowany. bedzie trzeba zainwestowac w jakiegoś epsonika
Nikon to Canon fotografii !

www.schadock.wordpress.com

Konto od:
Miasto: Szczecin
Permalink Autor: 35mm, data postu: Saturday, September 19, 2009 22:25
bawilem sie w pinhole i powiem Ci ze to nie taka łatwa sprawa :P musisz miec dziurke w wlasciwymiejscu i odleglosc od papieru musi byc dosc spora lub od kliszy, nastepnie trzeba dobrze czas naswietlania obliczyc xP Ja robilem na papierze i biegalem do ciemni co chwile wywolywac moje wypociny i dopiero po 10 razie mi cos normalniejszego wyszlo xP zabawa jest przy tym swietna xP
35mm Postów: 4
Konto od: 22.08.2009
Miasto: Londyn
Permalink Autor: promarandza, data postu: Saturday, September 19, 2009 22:46
Pinhole, fajna zabawa ale trzeba mieć do tego dużo cierpliwości.

Zrobiłam swój własny pinhole używając zwykłego kartonu, czarnej farby, kawałek metalu z puszki od coca coli i taśmy klejącej.

Najpierw pomalowałam pudełko od środka na czarno. Potem wycięłam kwadrat z puszki. Następnie zrobiłam dziurkę w tym kawałku i wyrównałam wszystko papierem ściernym.
Następnie wycięłam kawałek w pudełku żeby wkleić ten kawałek z dziurką. Następnie trzeba wymierzyć F numerek tej dziurki, i dystans od końca pudełka do tej dziurki. Potem już tylko trzeba wymierzyć czas i postawić pudełko w stabilne miejsce. Nie raz jak robiłam zdjęcie to wracałam w to samo miejsce 3 razy żeby uzyskać perfekcyjny czas naświetlenia albo żeby zdjęcie było ostre. Ale polecam, fajna zabawa : P
promarandza Postów: 527
Konto od: 16.04.2008
Permalink Autor: minewra92, data postu: Saturday, September 19, 2009 23:01
Cytat promarandza
Pinhole, fajna zabawa ale trzeba mieć do tego dużo cierpliwości.

Zrobiłam swój własny pinhole używając zwykłego kartonu, czarnej farby, kawałek metalu z puszki od coca coli i taśmy klejącej.

Najpierw pomalowałam pudełko od środka na czarno. Potem wycięłam kwadrat z puszki. Następnie zrobiłam dziurkę w tym kawałku i wyrównałam wszystko papierem ściernym.
Następnie wycięłam kawałek w pudełku żeby wkleić ten kawałek z dziurką. Następnie trzeba wymierzyć F numerek tej dziurki, i dystans od końca pudełka do tej dziurki. Potem już tylko trzeba wymierzyć czas i postawić pudełko w stabilne miejsce. Nie raz jak robiłam zdjęcie to wracałam w to samo miejsce 3 razy żeby uzyskać perfekcyjny czas naświetlenia albo żeby zdjęcie było ostre. Ale polecam, fajna zabawa : P

O to ja robiłam to wszystko w podobny sposób tylko w grupie i z puszki po farbie ;)
minewra92 Postów: 22
Konto od: 1.05.2008
Miasto: Trzemeszno
Permalink Autor: imago, data postu: Tuesday, September 22, 2009 09:40
Cytat petitamour

tzn sama technika nazywa się otworkowa :) polega na 'przerysowaniu' np fotografi na gumowy materiał, o ile sie nie myle linoleum i po jego drugiej stronie za pomocą ostrego maleńkiego narzędzia wycinaniu otworków, które tworzą obraz, jednak jego prawidziwy wyraz widać dopiero jak owy materiał posmaruje sie gestą farbą i odbije na papierze :)

to nie jest ta technika

fotografia otworkowa polega na wykonywaniu zdjęć przy pomocy kamery otworkowej / pinhole camera / camera obscura
kamerę taką można stworzyć z większości materiałów a za obiektyw służy otworek o wyliczonej ze wzoru średnicy
czas naświetlania i tp. wylicza się również ze wzoru
przy prawidłowych wyliczeniach powstają zdjęcia charakteryzujące się bardzo dużą głębią ostrości

---

http://www.foundphotography.com/PhotoThoughts/archives/2005/10/medium_format_p.html
tu jest o aparacie z LEGO

Post edytowany Tuesday, September 22, 2009 09:40 przez moderatora imago
imago Postów: 5
Konto od: 11.08.2004
Miasto: JG
Permalink Autor: liveincolours, data postu: Tuesday, October 6, 2009 22:47
ciekawy sposób robienia zdjęć ; ]
czyli nie trzeba do wewnątrz naszego sprzętu wkładać żadnych szkiełek, lub innych rzeczy tego typu, tak?
całkowicie oddana muzyce.
liveincolours Postów: 34
Konto od: 27.05.2009
Miasto: Nidzica
Permalink Autor: promarandza, data postu: Tuesday, October 6, 2009 23:23
Nie trzeba : ) Potrzebna jest tylko dziurka i papier fotograficzny : ) Albo klisza : P
promarandza Postów: 527
Konto od: 16.04.2008
Permalink Autor: agnieszkak, data postu: Wednesday, November 11, 2009 11:45
fotografia otworkowa jest niesamowita, zdjęcia robione tą technika maja swoją 'duszę'. Najlepsze w tym jest wywoływanie zdjęcia, taka magiczna chwila, w której myśli się 'wyjdzie czy nie wyjdzie?'. Sama miałam okazję robić takie zdjęcie, więc wiem. Polecam wszystkim :]
agnieszkak Postów: 3
Konto od: 27.10.2009
Miasto: Alwernia