Fotografia Otworkowa

Permalink Autor: minewra92, data postu: Saturday, April 4, 2009 20:29
Temat rozległy jak rzeka.

Niezwykły sposób robienia zdjęć bez użycia aparatu.

Wystarczy tylko puszka, lub szczelne kartonowe pudełko, mała dziurka w nim i papier fotograficzny i już.

Tworzymy piękne zdjęcia w BW.

Szkoda, że ten oto sposób jest tak mało znany w dzisiejszych czasach.

Mile widziane uwagi na temat tego co myślicie o tej dziedzinie fot.

Ja uważam ją za niezwykle ciekawe zjawisko!

Mów co chcesz
lecz uważaj co robisz....
minewra92 Postów: 22
Konto od: 1.05.2008
Miasto: Trzemeszno
Permalink Autor: rzeczywistoscimasakrator, data postu: Sunday, April 5, 2009 23:10
Problemem jest to, że kompozycja raczej stała być musi.
To nie moja wina, że ja tak myślę...
rzeczywistoscimasakrator Postów: 933
Konto od: 1.03.2009
Miasto: Płock
Permalink Autor: minewra92, data postu: Monday, April 6, 2009 11:58
Cytat rzeczywistoscimasakrator
Problemem jest to, że kompozycja raczej stała być musi.

No też racja i nie można robić w nocy ale chociaż na codzień wole fot. cyfrową to od czasu do czasu warto sie oderwać od codzienności...
Permalink Autor: rael, data postu: Tuesday, April 21, 2009 16:25
Jest gdzieś jakiś przepis jak zrobić taki aparat? Wymiary, wielkość otworka, ogniskowa?
I jak dostac taki papier, gdzie kupić?

Bardzo interesuje mnie ten rodzaj fotografii i niedługo chciałbym wypróbować tę technikę do swoich prac.
rael Postów: 24
Konto od: 4.05.2008
Miasto: Bolesławiec
Permalink Autor: minewra92, data postu: Wednesday, April 22, 2009 17:20
Cytat rafael86
Jest gdzieś jakiś przepis jak zrobić taki aparat? Wymiary, wielkość otworka, ogniskowa?

Bardzo interesuje mnie ten rodzaj fotografii i niedługo chciałbym wypróbować tę technikę do swoich prac.

Mogę polecić strone kółka podczas którego ja robiłam te zdjęcia

http://dktrzemeszno.net/fotografia-otworkowa/

jeżeli to nie wysarczy polecam poszperać po googlach ;)

Treść dodana do postu 22-04-2009 o godzinie 17:22
Cytat
rafael86

Mogę polecić strone kółka podczas którego ja robiłam te zdjęcia

http://dktrzemeszno.net/fotografia-otworkowa/

jeżeli to nie wystarczy polecam poszperać po googlach ;)
Permalink Autor: , data postu: Saturday, April 25, 2009 14:32
Cytat klantanamera
No też racja i nie można robić w nocy ale chociaż na codzień wole fot. cyfrową to od czasu do czasu warto sie oderwać od codzienności...

a gdzie jest tak napisane ? ja nie widziałem, wlasnie fotografia otworkowa jest super przez to ze nocą mozna takie rzeczy robić ze głowa mała, zostawiasz aparat w nocy na  5 godzin i masz cuda na kiju  i po co ci fotoszop
Nikon to Canon fotografii !

www.schadock.wordpress.com

Konto od:
Miasto: Szczecin
Permalink Autor: minewra92, data postu: Saturday, April 25, 2009 19:06
Cytat szadok
a gdzie jest tak napisane ? ja nie widziałem, wlasnie fotografia otworkowa jest super przez to ze nocą mozna takie rzeczy robić ze głowa mała, zostawiasz aparat w nocy na  5 godzin i masz cuda na kiju  i po co ci fotoszop

Fotoszopa nigdy nie używałam i nie będę.
Mało kiedy obrabiam swoje zdjęcia.
Tak, wiem, że w nocy można tylko mało kto jest gotowy obliczyć jak długo powinno sie naświetlac i czekac te 4,5 godzin nie będąc pewnym efektu...
Chociaż ja oczywiście również uważam, ze fotografia otworkowa to wspaniała sprawa.
Permalink Autor: , data postu: Saturday, April 25, 2009 21:12
może czas zacząć ?
nom ale ja uwielbiam to jak moge zostawic zenita na balkonie i nie ważne czy pada czy nie jest świetny efekt, a poźniej wszyscy sie tym jaraja i pytaja "w jakim programie moge uzyskac taki efekt" tylko teraz mam problem z skanowaniem filmów ;/ a 11 zeta nie mam zamiaru płacić !
Nikon to Canon fotografii !

www.schadock.wordpress.com

Konto od:
Miasto: Szczecin
Permalink Autor: minewra92, data postu: Saturday, April 25, 2009 21:59
Cytat szadok
może czas zacząć ?
nom ale ja uwielbiam to jak moge zostawic zenita na balkonie i nie ważne czy pada czy nie jest świetny efekt, a poźniej wszyscy sie tym jaraja i pytaja "w jakim programie moge uzyskac taki efekt" tylko teraz mam problem z skanowaniem filmów ;/ a 11 zeta nie mam zamiaru płacić !

dokładnie!
Ogólnie warto jest szukać innych sposobów robienia zdjęć dla samej przyjemności i powiększania swojego doświadczenia i wiedzy.
Ja robiłam zdjęcie otworkowe puszką i musze przyznać, że bawiłam się świetnie chociaż chyba jednak bliżej mi do cyfrowej fotografii moze przez przyzwyczajenie i wygode nie wiem...
A no rozumiem, ja tego w domu nie robie bo należe do koła i wszystko jest sponsorowane przez miasto, i zdjęć nie musimy nawet skanować tylo odrazu je sobie wywołać :)
Permalink Autor: , data postu: Friday, July 24, 2009 23:36
fakt  faktem technika jest olśniewająca a prace czasami zapierają dech w piersiach, jednak zawsze gdy patrze na tego typu prace zastanawiam sie kto do tego ma cierpliwość i... taki talent! :)
Treść dodana do postu 24-07-2009 o godzinie 23:40
o ile mowimy i tym samym rodzaju fotografii lub szybciej rodzaju sztuki' malarskiej' bo z ta nazwą spotkałam sie przy pracach ktorych tworzenie polega na wycinaniu nmaleńkim nożykiem otworków, z przerysowanej fotografii, które  potem, zamalowane wałkiem nasączonym czarną gestą farbą tworzą niesamowity obraz
Konto od:
Miasto: Słupsk
Permalink Autor: firecrest4ever, data postu: Saturday, July 25, 2009 20:44
No ale jak robisz zdjęcie ?? ja tam tego nie kapuje. Chociaż i tak sposób wydaję się być ciekawy :)
firecrest4ever Postów: 17
Konto od: 26.12.2008
Miasto: Roscrea
Permalink Autor: , data postu: Saturday, July 25, 2009 21:58
tzn sama technika nazywa się otworkowa :) polega na 'przerysowaniu' np fotografi na gumowy materiał, o ile sie nie myle linoleum i po jego drugiej stronie za pomocą ostrego maleńkiego narzędzia wycinaniu otworków, które tworzą obraz, jednak jego prawidziwy wyraz widać dopiero jak owy materiał posmaruje sie gestą farbą i odbije na papierze :)
Konto od:
Permalink Autor: godbrother, data postu: Sunday, July 26, 2009 11:09
Cytat petitamour
tzn sama technika nazywa się otworkowa :) polega na 'przerysowaniu' np fotografi na gumowy materiał, o ile sie nie myle linoleum i po jego drugiej stronie za pomocą ostrego maleńkiego narzędzia wycinaniu otworków, które tworzą obraz, jednak jego prawidziwy wyraz widać dopiero jak owy materiał posmaruje sie gestą farbą i odbije na papierze :)

technika wydaje się ciekawa ;) troche kojarzy się z fotomonotypią - też swego czasu było o tym na forum w tym dziale ;) bardziej to sie troche kojarzy z malarstwem niż fotografią, co nie zmienia faktu, że świetne efekty można uzyskać ;) i w dodatku oryginalne będą, bo jakby na to nie patrzeć, dla przeciętnych pstrykaczy to taka jakby egzotyka :D
We take photography really seriously!
A ja tu tylko sprzątam :)
godbrother Postów: 1538
Konto od: 30.05.2008
Miasto: Leszno
Permalink Autor: , data postu: Sunday, July 26, 2009 12:42
Cytat godbrother

technika wydaje się ciekawa ;) troche kojarzy się z fotomonotypią - też swego czasu było o tym na forum w tym dziale ;) bardziej to sie troche kojarzy z malarstwem niż fotografią, co nie zmienia faktu, że świetne efekty można uzyskać ;) i w dodatku oryginalne będą, bo jakby na to nie patrzeć, dla przeciętnych pstrykaczy to taka jakby egzotyka :D

To mało powiedziane, w ogóle każdy rodzaj np fotografii szlachetnej to istna nie tylko egzotyka, ale przede wszystkim.. czarna magia :D
Konto od:
Permalink Autor: catintheflat, data postu: Sunday, July 26, 2009 23:46
Na rozwój i produkcję różnorakich obiektywów poszły miliardy. Tysiące godzin spędzonych na projektowaniu i żmudnych obliczeniach poszło w łeb bo ludzie i tak dalej chcą robić zdjęcia przez dekielek z dziurką...:P

Etatowy zadymiacz
catintheflat Postów: 1551
Konto od: 19.08.2008
Miasto: Koronowo
Permalink Autor: rzeczywistoscimasakrator, data postu: Monday, July 27, 2009 15:28
I to jest siła ludzkiej mentalności!
To nie moja wina, że ja tak myślę...
rzeczywistoscimasakrator Postów: 933
Konto od: 1.03.2009
Miasto: Płock