Linux jest dobry?

Permalink Autor: fabjanek, data postu: Friday, August 22, 2008 21:38
chciałem sie was zapytać co ma ten Linux jakie gadżety co ma czego Windows nie ma ,bo mam Windowsa i chce sie dowiedzieć co właściwe w nim jest takiego
fabjanek Postów: 4
Konto od: 17.07.2008
Miasto: Pruszków
Permalink Autor: razahell, data postu: Saturday, August 23, 2008 13:42
Może mniej, może więcej, zależy komu co się przyda. Oczywiście, że można doinstalowywać wszystko tak samo jak w Windows. Dostosowujesz sobie system dla swoich potrzeb. Sądzę, że linux jest trudniejszy w obsłudze dla kogoś, kto korzysta na codzień z Windows'a, tak więc przemyśl to sobie, poczytaj w internecie. Ale największą zaletą wszystkich linuxów jest fakt, że nie ma jak złapać wirusa :) Dlaczego? Bo nie ma sensu pisać wirusów pod komputery, które i tak ich nie złapią. Serwery nie buszują po internecie przecież :P
Czujesz się urażona/-y moimi postami? Przyzwyczaj się, za głupotę trzeba płacić...
Linki: Regulamin - FAQ - Moderatorzy/Administratorzy - Kasowanie fotobloga - Szybsze kasowanie zdjęć
Dawniej: Vergil 'Sparda' - 12.04.2008 - 26.06.2009.
razahell Postów: 190
Konto od: 12.04.2008
Miasto: Wrocław
Permalink Autor: godbrother, data postu: Saturday, August 23, 2008 16:45
Powiem tak... Linux ma mase zalet których niesposób wymienić.
1. Przede wszystkim jest za darmo.
2. Jest o wiele bardziej konfigurowalny od Windowsów. Trzeba przy nim poświęcić troche czasu aby poustawiać wszystko by było pod ręką ale jak już się to zrobi to system bajka. Możesz sobie wgrać nakładkę graficzną jaką tylko chcesz i dopasować do kompa którego posiadasz. Jeśli masz raczej słabszego kompa to zainstaluj Xfce i będziesz zadowolony. Jesli chcesz mieć fajerwerki jak w Windows Vista to bierzesz KDE albo Gnome i dodatkowo mozna Compiz Fusion jak ktoś lubi fajne efekty na pulpicie.
3. Bezpieczeństwo! tu chyba nikt nie zaprzeczy że Linux jest mniej podatny na zagrożenia. Nie zgodzę się z tym, ze nie ma wcale zagrożeń bo są ale nie w takiej skali jak nadal bardziej popularny Windows. Jako dowód podam test Visty, która padła całkowicie po próbnym ataku a Ubuntu trzymał sie twardo i nie dał wywalić!
4. Nietypowe ale bardzo ciekawe rozwiązania. Na pewno każdy uzytkownik Windowsa narzeka na to, że po jakimś czasie system bardzo zwalnia i trzeba robić defragmentacje dysku żeby usprawnić jego pracę. System plików EXT3 na którym chodzi Linux nie wymaga defragmentacji bo jest inaczej zbudowany. jak ktoś nie wierzy niech poczyta o tym systemie plików np na wikipedii.
5. W chwili obecnej jest wiele programów zamiennych do windowsowych. Np gdy ktoś pod Windowsem używał Winampa to pod Linuxem ma Audacious który jest bardzo zblizony nawet wyglądem do niego. Zapewne wiele osób nie wie, że wiele świetnych programów, których używają na Windowsie typu Firefox, Gimp były pierwotnie tworzone na Linuxa. Także niektóre gry Windowsowe i programy dzięki emulatorowi Wine da sie odpalić na linuchu ;)
6. Oszczędność zasobów. Chyba każdy, kto ma słabszy sprzęt mu zależy na tym. Najnowsze edycje linuxa można uruchomić spokojnie na maszynach sprzed 5 lat podczas gdy Vista by na tym nie poszła. No i na słabszych konfiguracjach ma sie fajerwerki niczym windows Vista a nawet i lepsze! Na youtube jest mase filmików osób, które mają kompa z procem 500 MHz pamięcią 256MB i geforcem 2mx 64MB i większość efektów pulpitu chodzi płynnie ;) Pod Vistą to nie do pomyślenia na takim sprzęcie :P

Zalet linuxa jest wiele! Warto przetestować bo to nic nie kosztuje! Nawet niektórych dystrybucji nie trzeba instalować np taki Ubuntu można odpalić bezpośrednio z płyty CD a jak sie spodoba to zainstalować bez większych problemów i przy starcie kompa wybrać czy chce sie uruchomić windowsa czy linuxa ;)

Dla począktujących linuxiarzy gorąco polecam Ubuntu
We take photography really seriously!
A ja tu tylko sprzątam :)
godbrother Postów: 1538
Konto od: 30.05.2008
Miasto: Leszno
Permalink Autor: polifoniarozkoszy, data postu: Monday, August 25, 2008 17:29
A ja polecam polski darmowy system Ola!
polifoniarozkoszy Postów: 124
Konto od: 4.05.2008
Miasto: Głogów
Permalink Autor: , data postu: Saturday, August 30, 2008 17:00
hmm... a czy wszystkie programy działać będą na linuxie, czy tylko wyłącznie te, które są do tego systemu przystosowane?

Bo nieraz na pewno spotkaliśmy się na stronie z darmowym oprogramowanie z podziałem: vista, windows i oczywiście linux ;)
Treść dodana do postu 30-08-2008 o godzinie 17:01
oprogramowaniem * ;)

Całe piękno świata tkwi w naszym sercu.
Konto od:
Miasto: Białystok
Permalink Autor: , data postu: Saturday, August 30, 2008 23:25
Oczywiscie, ze nie bd dzialac.. Jednak jest dostepny emulator WINE, dzieki ktoremu mozna odpalac windowsowskie pliki .exe
Konto od:
Miasto: Bydgoszcz
Permalink Autor: godbrother, data postu: Sunday, August 31, 2008 21:23
Cytat signora
czy wszystkie programy działać będą na linuxie, czy tylko wyłącznie te, które są do tego systemu przystosowane?

wszystkie raczej nie, ale tak jak napisał kolega powyżej można skorzystać z emulatora Wine, który świetnie sobie daje radę z niektórymi programami...
Ale mysle że nie ma tkaiej potrzeby, bo na dzień dzisiejszy istnieje sporo "zamienników" windowsowych aplikacji, a niektóre są tworzone pod oba systemy ;) np taki Gimp, Firefox, Thunderbird, Skype itp a nawet niektóre gry np Unreal Tournament są tworzone równolegle zarówno pod windowsa, jak i linuxa ;)
Permalink Autor: madzdz, data postu: Sunday, August 31, 2008 21:45
Ja pol dziecinstwa przesiedziałam na Linuxie i powiem Ci cos- jak nie masz anielskiej cierpliwości to nawet o nim nie czytaj, zeby sobie psychiki nie psuć.
Oczywiście zgadzam się z poprzednikami co do zalet, jednak ja widocznie miałam pecha, bo na emulatorze niewiele programów sie odpalało prawidłowo i nie mysl, ze instalacja programow linuxowskich bedzie tak latwa jak w windowsie. Na Suse miałam fajny instalator to jakoś szło, choć i tak nie wszystko. Na Mandrivie lub Mandrake wszystko musiałam robić ręcznie w konsoli... Na jakimś systemie (nie pamietam juz jakim) trzeba bylo recznie instalowac karte graficzna (NVidie!), a to też łatwym zadaniem nie było. Jakiś system nie widział wogóle mojej drukarki. Ogólnie mówiąc Linux jest świetnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy na prawde chcą w tą tematykę się zagłębić i tylko wtedy będą czerpać z niego radość i rzeczywiście- będą cieszyć się wiekszą funkcjonalnością od Windowsa.
Mnie osobiście ten system wkurza i nie polecam.. :P
madzdz Postów: 47
Konto od: 29.10.2007
Miasto: Zabrze
Permalink Autor: godbrother, data postu: Sunday, August 31, 2008 22:45
Cytat madzdz
Oczywiście zgadzam się z poprzednikami co do zalet, jednak ja widocznie miałam pecha, bo na emulatorze niewiele programów sie odpalało prawidłowo i nie mysl, ze instalacja programow linuxowskich bedzie tak latwa jak w windowsie. Na Suse miałam fajny instalator to jakoś szło, choć i tak nie wszystko. Na Mandrivie lub Mandrake wszystko musiałam robić ręcznie w konsoli... Na jakimś systemie (nie pamietam juz jakim) trzeba bylo recznie instalowac karte graficzna (NVidie!), a to też łatwym zadaniem nie było. Jakiś system nie widział wogóle mojej drukarki.

owszem dawniej tak było... tez początki linuxa nie wspominam zbyt miło... szczególnie ta kompilacja i inne głupoty... ale mając współczesną dystrybucję Ubuntu wiele rzeczy zostało już naprawionych i uproszczonych ;) np jest menadżer pakietów dzięki któremu instalacja jest prosta jak w windowsie - podajesz nazwe programu, jak wyszuka w repozytoriach to klikasz że ma zainstalować i on sam pobiera co trzeba i instaluje bez gadania ;) wiele nowych programów jest już skompilowanych pod tą dystrybucję więc ściąga sie binarki i instaluje samoczynnie jak .exe pod windowsem ;)
sterowniki nvidia czy ati już nie są problemem! jest specjalny programik o nazwie EnvyNG, w którym wybierasz czy masz karte ati czy nvidia i on sam za ciebie wszystko ściągnie i skonfiguruje ;) no stres! :P

To tylko przykłady na to, że linux idzie w dobrym kierunku i staje się coraz lepszy (w przeciwieństwie do windowsów bo one powoli stają się  coraz gorsze :P)  Ale jeszcze troche czasu musi upłynąć aż system troche dorośnie do wygody użytkowników ;)
Permalink Autor: madzdz, data postu: Sunday, August 31, 2008 23:23
Cytat godbrother
To tylko przykłady na to, że linux idzie w dobrym kierunku i staje się coraz lepszy (w przeciwieństwie do windowsów bo one powoli stają się  coraz gorsze :P)  Ale jeszcze troche czasu musi upłynąć aż system troche dorośnie do wygody użytkowników ;)

100% racji :)
argumenty tez mnie przekonaly, ale wole pozostac przy sarm dobrym xp. Na nim nic mnie nie zaskoczy :))
Permalink Autor: fotoedo, data postu: Monday, September 1, 2008 08:56
Cytat madzdz
Na nim nic mnie nie zaskoczy :))

Z wyjątkiem BSoD ;-)
Pozdrowienia,
Edo

Co to jest "żal"?

"Amator martwi się o sprzęt, profesjonalista martwi się o kasę, a mistrz martwi się o światło."
fotoedo Postów: 572
Konto od: 28.07.2006
Miasto: Elbląg
Permalink Autor: madzdz, data postu: Tuesday, September 2, 2008 21:44
Cytat fotoedo

Cytat madzdz
Na nim nic mnie nie zaskoczy :))

Z wyjątkiem BSoD ;-)

Ahh.. do tego też się przyzwyczaiłam ;))
Permalink Autor: godbrother, data postu: Wednesday, September 3, 2008 00:51
Cytat madzdz

Ahh.. do tego też się przyzwyczaiłam ;))

haha :P czyli z tego prosty wniosek, że do wszystkiego można się przyzwyczaić :D więc dlaczego od razu wykreślać pingwina tylko dlatego bo to nie windows :D przecież do jego dziwnych rozwiązań też się da przywyknąć :) ale i tak dobrze, że go wypróbowałaś a dopiero potem oceniasz system :)

są tacy, którzy nie widzieli na oczy linuxa, a słyszeli coś od kumpla, który ma kumpla, którego kumpel widział u swojego brata na kompie linuxa i mu sie nie podobał :D

efekt placebo i tyle... Tak było też z windowsem vista, którego krytykuje wiele osób a nawet na oczy go nie widziało :P Czytałem ostatnio, że microsoft sie wycwanił i zaprosił kilku zagorzałych wrogów tegoż systemu by się wypowiedzieli o nim co tak na prawdę im nie pasuje. Następnie posadzili ich przy kompach z rzekomo nowym, nieznanym jeszcze systemem, który jest w fazie testów aby go sobie sprawdzili.... i najśmieszniejsze było to, że to wcale nie był żaden inny system tylko Vista :D a wielu "testerom" się spodobał a nawet nie wiedzieli o tym, że pochwalili wcześniej sktyrykowany ostro przez ich samych system operacyjny :P już widze ich zdziwienie :D

Bardzo jestem ciekaw jaką opinię mieliby ludzie, którym podstawiłoby się pod nos odpowiednio zamaskowanego linuxa i wmówiło, że tak będzie wyglądał i funkcjonował przyszły windows :D
Permalink Autor: administartor, data postu: Thursday, July 14, 2011 20:04
Z kolegą @razahell się nie zgodzę. Pod system Linux także są wirusy ;D Co do samego systemu Linux, powiem tak:
Jako system operacyjny jest bardzo dobry, osobiście wolę go niż MS Windows. Jednak mało zaawansowanym użytkownikom Linux'a nie polecam. Jest on o wiele bardziej skomplikowany niż popularny MS Windows. Dla kogoś kto do tej pory korzystał z Windowsa, Linux może sprawić dużo problemów. Chodźby w samej instalacji oprogramowania. Jednak jak tutaj już ktoś wcześniej napisał, do wszystkiego można się przyzwyczaić ;D Wielką zaletą systemów Linuxowych jest przede wszystkim stabilność. Oczywiście tutaj by można było dyskutować na temat różnych dystrybucji. Powiem jeszcze że MS Windows jako system uznaję jedynie do WinXP. Późniejsze wersje to już dla mnie nie jest oprogramowanie.
administartor Postów: 3
Konto od: 10.03.2011
Miasto: Warszawa
Permalink Autor: tomeh, data postu: Saturday, September 17, 2011 14:40
Jak dla mnie linux jest super - szczególnie dlatego że jest darmowy i ma wiele programów edukacyjnych
tomeh Postów: 154
Konto od: 7.06.2010
Miasto: Goleniów
Permalink Autor: prakticafan, data postu: Wednesday, September 21, 2011 15:46
ja też jestem na linuxie, którego używam prawie wyłącznie do internetu (z resztą- ostatnimi czasy komputera w ogóle używam głównie do internetu) i muszę przyznać, że to świetny system- lekki, nie muli kompa, co niestety robił mi windows, jako, że do jakiego-takiego korzystania trzeba było mieć kupę programów działających w tle (tu- nie trzeba). Wada jest jedna- mało gier, w które jednak czasami chce się pograć, bo praktycznie wszystkie inne programy są. Rozwiązanie z repozystoriami (dobrze to napisałem) uważam za świetne.
Jeszcze nigdy mi się nie wykoleił (używam od 2 miesięcy), co XP czasami potrafił.
PS: mam ubuntu, nie wiem, jak to odnosi się do innych dystrybucji
prakticafan Postów: 119
Konto od: 19.06.2011
Miasto: Siemiatycze