Gimp VS cała reszta.

Permalink Autor: czarnydom, data postu: Thursday, January 24, 2008 08:18
Cytat truscava
rzadko łapię wirusy.

chyba tylko twoj win 98 nie jest zły ale o wiele mniej stabilny niz 2000 / XP. I spora liczba aplikacji nie działa. Ale spoko każdy siedzi na czym chce.
czarnydom Postów: 291
Konto od: 17.02.2007
Miasto: aCocieTO
Permalink Autor: pineappletree, data postu: Thursday, January 24, 2008 21:32
teeeż posiadam Gimpa, ale go nie trawię :P może to śmieszne ale bardziej rozumiem photoshopa niż Gimpa. no ale jak kto woli :)
pineappletree Postów: 3
Konto od: 13.08.2007
Miasto: Toruń
Permalink Autor: czarnydom, data postu: Friday, January 25, 2008 11:17
no faktycznie GIMP jest specyficzny ale PS GIMP kwestia przyzwyczajenia:) wole sie przyzwyczaić niż płacić za PS.
Permalink Autor: dagaskqa093, data postu: Friday, January 25, 2008 19:19
co do waszych opini... zaden gimp , picasa , photoscape , photobrush , paint pro , photoimact - czy wyszytkie razem wziete nie doruwanaj photoshopwi , gimp co prawda jest dobry ale gdyby go porownac z ps nie ma szans , nasladuje jego opcje ale ps to ps i nikt mi nie powie ze gimp jest lepszy ;>
dagaskqa093 Postów: 10
Konto od: 22.01.2007
Miasto: Braniewo
Permalink Autor: czarnydom, data postu: Friday, January 25, 2008 22:55
Cytat dagaskqa093
co do waszych opini... zaden gimp , picasa , photoscape , photobrush , paint pro , photoimact - czy wyszytkie razem wziete nie doruwanaj photoshopwi , gimp co prawda jest dobry ale gdyby go porownac z ps nie ma szans , nasladuje jego opcje ale ps to ps i nikt mi nie powie ze gimp jest lepszy ;>

A czy dziewczynka zna choc 1 zecz ktorej gimp nie posiada a PS ma?? fajne to twoje bla bla bla ale zero argumentów faktów... gimp to nie program pokroju fotofiltra czy picasy:P nio prosze o argumenty:)
Treść dodana do postu 25-01-2008 o godzinie 23:17
Cytat dagaskqa093
co do waszych opini... zaden gimp , picasa , photoscape , photobrush ,paint pro , photoimact - czy wyszytkie razem wziete nie doruwanajphotoshopwi , gimp co prawda jest dobry ale gdyby go porownac z ps niema szans , nasladuje jego opcje ale ps to ps i nikt mi nie powie zegimp jest lepszy ;>  

Ta... Wielkie BLA BLA BLA... A zero konkretów Napisz co ma PS czego GIMP nie ma. Podaj jakiś argument, bo ja moge pisac ze paint jest lepszy tak samo jak ty zero argumentów... moze gdybym po twoim PB widział ze znasz sie na grafice to bym zaufał ci i uwierzyl w to co piszesz nawed jak nie podajesz konkretów ale na twoim pb zwykłe fotki... wiec jakoś mnei nei przekonujesz. .. pewnie nie odpiszesz^^

Sorka grafika to moje hobby jestem gimpowym userem bo nie stać mnie na produkty Adobe. I zabolało mnie porównanie gimpa do picasy albo fotofiltra... Gimp jest pełnowartosciowa alternatywą płatnych odpowiedników. Jest to projekt Open Source wiec wiadomo bardzo szybko wszystko idzie do przodu:) co do wad to" Poważną słabością GIMPa jest obsługa palet kolorystycznych. Określaniekolorystyki opiera się na modelach RGB, HSV i palecie kolorówindeksowanych. O ile brak standardów CMYK i Spot Color nie stanowidużego problemu w przypadku publikacji elektronicznych to jednak wprzypadku publikacji przeznaczonych do druku wysoko nakładowego jest towada dyskwalifikująca – osłabia to możliwości zastosowańprofesjonalnych programu":P
Ale wydaje mi sie że nei wiesz "o co kaman" wiec nie ma dla takich osób jak ty czy ja jakiś widocznych braków które ma gimp i które stawiaja go na przegranej pozycji. Interfejs troszke inny dla wielu nie wygodny? bzdury! to zalezy od czego sie zaczynało dla gimp usera ten zPS  jest nie wygodny:) to kwiestia przyzwyczajenia
Treść dodana do postu 25-01-2008 o godzinie 23:22
PS. moze troszke mnie poniosło i przepraszam mogłem cie obrazic tym postem napewno nie miałem tego na celu. Nie lubie jak ktoś pisze ... nieprawde.
Permalink Autor: shauni89, data postu: Friday, January 25, 2008 23:27
Ja sie na temat Gimpa nie wypowiadam. Może i ma jakieś plusy, ale dla osób mało wymagających. Ja mam Paint Shopa pro XI.
shauni89 Postów: 5
Konto od: 27.12.2007
Miasto: Mikołów
Permalink Autor: alamakota123, data postu: Saturday, January 26, 2008 00:02
no i  szpanujesz, jedziemy po kolei:
bezproblemowa edycja i retusz
większa kontrola nad wszystkim
własnoręczne tworzenie wszystkiego; począwszy od pędzli kończąc na wtyczkach
warstwy, ścieżki, kanały
poziomy kolorów i takie tam
z tego co wiem, photoshopy i paint shop ro to jest to samo tyle że inne pudełko, cena, więcej filtrów i od groma nieużywanych przez zwykłych użytkowników opcji
Treść dodana do postu 26-01-2008 o godzinie 00:13
Cytat czarnydom
Gimp jest pełnowartosciowa alternatywą płatnych odpowiedników.

naprawde  poza ogromną ilością filtrów i na ogół zbędnych dupsów nic nie brakuje GIMP-owi
kiedyś miałem PS 7.0, to był mój pierwszy zaawansowany program do grafiki i się połapać nie umiałem
sorki za określenie szpan, ale to tak samo jakbym tutaj napisał stać mnie na oryginalnego nowego corel graphics suite albo adobe photoshop
alamakota123 Postów: 3
Konto od: 12.10.2007
Miasto: Wyspa
Permalink Autor: shauni89, data postu: Saturday, January 26, 2008 10:25
Szpanuje? Niby czym...? Tu nie mówimy o tym kto ma droższy program, tylko o + i - owych programów. Amen
shauni89 Postów: 5
Konto od: 27.12.2007
Miasto: Mikołów
Permalink Autor: dagaskqa093, data postu: Saturday, January 26, 2008 13:13
ja i tak jestem za PS gimp co prawda używałam ... moj brat bawil sie gimp'em ale zrezygnowal z niego tak szybko jak przynioslam do domu zakupionego PS ( co prawda troche kasy w plecy) i chyba ktos mnie nie zrozumial .. otoz nie porównuje gimpa do photo flitre ( ludzie w ogole nie ma porownania) ale czasem trzeba spojrzec na inne programy a nie w gruncie rzeczy stac tylko za jednym ja probowalam gimpa .. (poczati mojego pB) ale mam PS i to on dla mnie jest najlepszy

co prawda nie potrzebny ten post bo sa gusta i gusciki a gustach sie nie dyskutuje ;)

Post edytowany Saturday, January 26, 2008 13:13 przez moderatora agadir
Permalink Autor: czarnydom, data postu: Saturday, January 26, 2008 17:50
Co do pani shauni89... Rozumiem ze chwalenie sie komercyjnym programem sprawia ci radoche ale powiem ci że niczego takiego nie zrobiszczego na gimpie/PS sie nei da zrobic:P Gimp od zainstalowania jest troche goły ale to co było mi potrzebe znalazłem w necie jako wtyczki. Wydaje mi ise ze profesjonalista potrzebuje juz PS (pisałem czemu w ostatnim poscie nei bede sie powtarzał czytajcie! ) Najważniejsze czyli warstwy,sciezki,ustalanie kanału alfa.antyaliasing, Dzuo opcji skalowania pedzli i wszystkiego, kupa filtrów i możliwosc łątwej rozbudowy programu. Te funkcje mi są potrzebne o np. animacjach nie wspominałem bo mnie to nie interesuje:P

dagaskqa093
byłem poddenerwowany przepraszam zaostro:) oj zawsze broniłem gimpa i liuxa bokurcze wiele osob pisze nei znajac mozliwosci Open Source^^ pozdrawiam:)
Permalink Autor: innervision, data postu: Sunday, January 27, 2008 01:39
Uzywam praktycznie tylko Linuksa w domu, wiec korzystam tylko z Gimpa. Jestem zwolennikiem open source ale i tak uwazam ze Adobe Photshop jest bardziej zaawansowanym programem niz Gimp.  Powod? Wiele, nie ma po co wymieniac, chociazby PS kolka maluje ladniejsze. Ale to nie wazne, bo gimpa mam za darmo. :)

Batalia jest bez sensu, ciezko porownac te programy bo sa zbyt rozne mimo ze sluza do tego samego.
Tak, nie, nie wiem.
innervision Postów: 6
Konto od: 1.05.2007
Miasto: Knivskjellodden
Permalink Autor: dagaskqa093, data postu: Sunday, January 27, 2008 13:31
Cytat czarnydom
Co do pani shauni89... Rozumiem ze chwalenie sie komercyjnym programem sprawia ci radoche ale powiem ci że niczego takiego nie zrobiszczego na gimpie/PS sie nei da zrobic:P Gimp od zainstalowania jest troche goły ale to co było mi potrzebe znalazłem w necie jako wtyczki. Wydaje mi ise ze profesjonalista potrzebuje juz PS (pisałem czemu w ostatnim poscie nei bede sie powtarzał czytajcie! ) Najważniejsze czyli warstwy,sciezki,ustalanie kanału alfa.antyaliasing, Dzuo opcji skalowania pedzli i wszystkiego, kupa filtrów i możliwosc łątwej rozbudowy programu. Te funkcje mi są potrzebne o np. animacjach nie wspominałem bo mnie to nie interesuje:P

prawda PS nie jest tani ale jesli wystarcza ci gimp to dlaczego nie ? kazdy rob to co chce... a własnie animacja w PS probowalam na avka w blogu niezle wyszlo... ah pozdrawiam .. i bawcie sie tym czy lubicie bo "wyrzygiwanie" ze to jest glupie a to jeszcze bardziej nie ma sensu niekiedy ten co ma PS nie doscignie temu co ma np. photoflitre robie w tym cyzm sie czujecie

pozdrawiam !
Permalink Autor: czarnydom, data postu: Sunday, January 27, 2008 14:21
Cytat dagaskqa093
hociazby PS kolka maluje ladniejsze

ps. dla twojej wiadomości gimp obsługuje wiele formatów w tym PS. A Znajdziesz w necie wiekszosc jak nie wszystkie pedzle z PS przekonwerowane na gimp(jesli kolko o którym wspomniałeś o okragły pedzel. Igówno prawda ze ładniejsze moge zrobić "kołko w wysokiej rozdzielczosci i zeskalowane do małych rozmiarów nei może zle wygladac:P
Treść dodana do postu 27-01-2008 o godzinie 14:22
właściwie ten temat fkatycznie nei ma sensu kazdy uzywa tego co chce koniec.
Permalink Autor: sallyvan, data postu: Sunday, January 27, 2008 18:18
Od Dawna pracuję na Photoshopie, gimpa mam tylko na linuksie i używam go w awaryjnych sytuacjach.

ZALETY Gimpa
-Darmowy
-Znacznie lżejsze pliki w formacje gif czy jpg w porównaniu do PS
-posiada wiele opcji jak na darmowy program
-możliwość dopasowania go do brushy i filtrów z PSa (choć nie wszystkich)
- zajmuje niewiele miejsca na dysku i przede wszystkim posiada niewielki plik instalacyjny (około 12mb, jeśli dobrze pamiętam)
-sporo opcji zapisu i doboru jakości pliku

WADY Gimpa

- z racji ze darmowy to musiał być zrobiony oddzielny intreface często ciężko się w tym połapać. (Wiem po sobie, bo gdy przesiadłem się z szopy na gimp po raz pierwszy to miałem naprawdę sporo problemów z naprawdę prostymi czynnościami)
-, aby naprawdę poszaleć trzeba sporo rzeczy dociągnąć do niego a często efekty i tak nie są zadowalające.
- spora niedokładność wielu narzędzi, która wychodzi przy precyzyjnych pracach.
- posiada narzędzia zbliżone, do ps jednak ich obsługa w wielu przypadkach diametralnie różni sie od photoshopa
- wiele operacji jest bardzo skomplikowanych
- często przekłamuje kolory, jeśli nie potrafi się odpowiednio ustawić opcji zapisu

PODSUMOWANIE
Gimp to dobry program, jeśli chodzi o grafikę jednak ma sporo niedoróbek i dla początkującego usera może być kłopotliwy. Jest jednak darmowy i warto go znać choćby w podstawowym stopniu

Photoshop

ZALETY:
- masa filtrów i brushy już na samym początku, gdy zainstaluje się "surowy" program w zupełności pozwalająca na niezłe ewolucje
- Bardzo dobre filtry, sporo rodzajów krycia
- wraz z instalacją dostajemy również osobny program do robienia gifów również animowanych
- znacznie większe możliwości niż gimp w zaawansowanej grafice
- dość prosta obsługa można powiedzieć ze intuicyjna w porównaniu do gimpa
- znacznie lepsze i dokładniejsze narzędzia niż w gimpe
- o wiele lepszy do profesjonalnych zastosowań, do których w dużej mierze został właśnie stworzony

WADY photoshopa
- cena, pełna najnowsza wersja kosztuje naprawdę sporo
- spory rozmiar instalki
- praca pochłania strasznie dużo pamięci dla nowszych wersji zaleca się instalowanie programu na innym dysku niż systemowy w celu zmieszenia spowolnienia komputera.
- strasznie krowiaste pliki niekiedy zdarza się ze w najlepszej jakości obrazek 800x800 zajmuje prawie 1mb

-------------------------------------------------------

Pokrótce wypisałem parę najważniejszych wad i zalet obu programów.

Podsumowując, Gimp jest dobrym programem, szczególnie dla tych, co siedzą na linuksie i przyzwyczaili się do rzeczywistości odmiennej os Windows ;) Oni nie będą mieli z obsługą większych problemów. Gimp jest darmowym programikiem oferującym wiele rzeczy dostępnych w komercyjnych programach takich jak np. obsługa warstw, jednak z racji ze jest tworzony przez wielu ludzi i to nie tylko specjalistów posiada wiele niedoskonałości, które wykluczą go z naprawdę zaawansowanych prac, które często wykonuje się w pracy profesjonalnej. Nie twierdze ze na Gimpie nie można stworzyć nic naprawdę skomplikowane, jednak wymaga to znacznie więcej czasu na naukę i cierpliwości;) Photoshop, ma natomiast wszystko to, co gimp. Jednak w O wiele lepszej jakości i posiada znacznie mniej błędów niż jego linuksowy brat. Preferowany jest do zastosowań profesjonalnych.

A teraz w skrócie;)
GIMP - dobry dla kogoś, kto chce obrobić fote i pobawić się w grafika. Posiada spore możliwości

PHOTOSHOP - rozbudowany kombajn graficzny dający olbrzymie możliwości. Preferowany do zastosowań typowo profesjonalnych choćby takich jak reklama i Tworzenie skomplikowanych layoutów

sallyvan Postów: 28
Konto od: 30.03.2006
Miasto: Schlochau
Permalink Autor: projektant, data postu: Sunday, January 27, 2008 18:35
Nie wiedziałem że rozpęta się aż taka burza ale to znaczy że ilu ludzi tyle zdań. Dziwi mnie trochę sposób porównania Gimpa z PhotoShopem:
Cytat dagaskqa093

Zupełnie nie zgadzam się z t ą wypowiedzią, to że coś jest komercyjne nie znaczy że lepsze. Poza tym spójrzmy prawdzie w oczy jak ktoś kto nie wykorzystuje 30 % możliwości PhotoFiltra wie tyle o funkcjach PS-a czy nawet Gimpa???
Co do wypowiedzi:
Cytat dagaskqa093
ja probowalam gimpa .. (poczati mojego pB) ale mam PS i to on dla mnie jest najlepszy

Jak bym wydał kupę kasy też bym używał PS-a i też być może pisał bym PS rulez reszta badziewie. Ale pieniądze na profesjonalny program wydał bym dopiero wtedy jeżeli sam miał by zarabiać na siebie czytaj: jeżeli byłbym zawodowym fotografem i miał duże dochody.

Za to bardzo sensowna wypowiedź:
Cytat innervision
Uzywam praktycznie tylko Linuksa w domu, wiec korzystam tylko z Gimpa. Jestem zwolennikiem open source ale i tak uwazam ze Adobe Photshop jest bardziej zaawansowanym programem niz Gimp. Powod? Wiele, nie ma po co wymieniac, chociazby PS kolka maluje ladniejsze. Ale to nie wazne, bo gimpa mam za darmo. :)

Zachęcam do dalszych ale może bardziej przemyślanych wypowiedzi.
projektant Postów: 6
Konto od: 17.06.2007
Miasto: Radomsko
Permalink Autor: sallyvan, data postu: Sunday, January 27, 2008 18:52
Cytat czarnatecza
Zupełnie nie zgadzam się z t ą wypowiedzią, to że coś jest komercyjne nie znaczy że lepsze. Poza tym spójrzmy prawdzie w oczy jak ktoś kto nie wykorzystuje 30 % możliwości PhotoFiltra wie tyle o funkcjach PS-a czy nawet Gimpa???

Niestety w tym wypadku ma racje (moze nawet sie nie zna ale ją ma), Gimp tylko naśladuje photoshopa w wielu aspektach dosc nieudolnie.
Z photoshopem gimp na dobrą sprawe wypada marnie i to w zasadzie tylko temu programowi ustepuje pod wzglendem mozliwości. A mozliwości ma naprawde spore jak na darmowy program

Moze zamiast gadać ze komercyjne nie znaczy lepsze i ośmieszać innych userów przytoczysz jakieś konkretniejsze argumenty zamiast co drugi post pisać "bla bla bla to nieprawda" Cieżko jest Ci sie pogodzić z tym ze photoshop mimo wszystko wypada lepiej w porównaniu z Gimpem ? Niestey tak jest!
widziałeś moze kiedyś jakieś powazniejsze studio graficzne które pracuje na Gimpie? Gimp jest dobry dla amatorów, dla kogos kto tak
jak wczesniej napisałeś nie zarabia na grafice.

Na koniec jeszcze powiem tak, oba te programy sa dobre, na obu mozna tworzyć cuda, jednak PS jest bez dwóch zdań leszym programem - bardziej przemyślanym i dopracowanym.
sallyvan Postów: 28
Konto od: 30.03.2006
Miasto: Schlochau