Jaki program polecacie do obróbki zdjęć w formacie RAW

Permalink Autor: pegaziu, data postu: Friday, March 1, 2013 01:10
Zrobiłem ostatnio sporo zdjęć w formacie RAW i mam problem, ponieważ program który używałem, zaczął mi się zawieszać co kilka zdjęć i praktycznie tylko tracę czas i nerwy.
Nie wiem czy to wina programu RAW Therapee czy mojego komputera. Mam także problem w nim z ustawieniem właściwych kolorów. Wydają mi się trochę nienaturalne, ale mogę się mylić bo to moje pierwsze doświadczenia z tym formatem. Tutaj jest moja przykładowa galeria z mojego bloga o maszynach rolniczych, którą wykonałem w Raw Therapee. Sporo się przy tym namęczyłem i nie jestem do końca zadowolony z rezultatu.

Jeśli znacie dobry, sprawdzony i niezbyt trudny w obsłudze program, to piszcie. Nie chciał bym sam uczyć się czegoś zupełnie nowego by stwierdzić, że jest do bani.
Traktory i maszyny rolnicze opisy i opinie urzytkowników
pegaziu Postów: 38
Konto od: 4.01.2013
Miasto: Przedecz
Permalink Autor: photomy, data postu: Friday, March 1, 2013 14:57
Bardzo fajnie zaczął mi się sprawdzać Capture NX Nikona. Jest bardzo prosty w obsłudze, ma też dość dużo gotowych ustawień, które przyspieszają wywoływanie RAWa.
Równie dobrze możesz się bawić w Lightroomie, albo w GIMPie.
D80
photomy Postów: 564
Konto od: 25.12.2008
Miasto: Ruda Śląska
Permalink Autor: brygadzista, data postu: Friday, March 1, 2013 17:45
RawTherapee jest wg mnie najlepszym darmowym programem do edycji RAW i konwersji na JPG. Sporo go używałem i w pełni mnie satysfakcjonował. Lightroom jest dużym i użytecznym narzędziem, za darmo można jednak zaopatrzyć się tylko w miesięczny trial. Capture NX nie znam, ale pewnie go kiedyś sprawdzę :)
brygadzista Postów: 287
Konto od: 13.04.2010
Miasto: Dąbrowa Górnicza
Permalink Autor: photomy, data postu: Saturday, March 2, 2013 10:18
Brygadzista, nie jestem pewien, czy Capture NX nie jest stworzony tylko dla Nikonów. Ale i tak warto spróbować, dość kompaktowy, masz 60 dni triala ze strony Nikona po pobraniu.
D80
photomy Postów: 564
Konto od: 25.12.2008
Miasto: Ruda Śląska
Permalink Autor: pixelretouche, data postu: Wednesday, August 28, 2013 10:00
It is better to use photoshop and most photo editing companies uses photoshop for processing raw images.
pixelretouche Postów: 2
Konto od: 27.08.2013
Miasto: Cebu
Permalink Autor: fotoedo, data postu: Wednesday, January 8, 2014 09:14
Cytat photomy
Brygadzista, nie jestem pewien, czy Capture NX nie jest stworzony tylko dla Nikonów.

CaptureNX czyta tylko NEF-y z Nikonów. Ale ma właśnie wygodną i prostą obsługę pewnych efektów, dla których można go polubić. Poza tym świetnie usuwa kolorowy szum powstały w wysokim ISO - nie wiem, czy można to zrobić równie prosto i skutecznie w innym programie, bo funkcje typu usuwanie szumów w programach do obróbki graficznej to zwykle raczej żart z niechcianym wygładzaniem wszystkiego w tytule. Szkoda, że jest taki drogi.

W praktyce do wywołania zdjęcia rzadko będzie potrzebny jeszcze inny program, a raczej żaden nie da tak szybko tak dobrego efektu. Oczywiście mistrzem przy PS on nie jest, jednak nie do tego go stworzono, a jest o wiele tańszy. Ewentualne braki w funkcjonalności można łatwo uzupełnić darmowym GIMP-em, czy względnie niedrogim Corel PhotoPaintem.
Pozdrowienia,
Edo

Co to jest "żal"?

"Amator martwi się o sprzęt, profesjonalista martwi się o kasę, a mistrz martwi się o światło."
fotoedo Postów: 572
Konto od: 28.07.2006
Miasto: Elbląg
Permalink Autor: lanny, data postu: Friday, July 25, 2014 01:25
Wypróbuj sobie darmowego Delaboratory. Program służy do edycji plików RAW i umożliwia zaawansowaną edycję kolorów zdjęć. Pracą możesz potem zapisać jaki tiff/jpeg lub wyeksportować do Gimpa i dokonywać dalszych zmian typu retusz zdjęcia. Oba programy możesz sobie pobrać np. tutaj Programy do pobrania
lanny Postów: 2
Konto od: 25.07.2014
Miasto: Poznań