Nikon D600 - budżetowy FX?

Permalink Autor: hubik, data postu: Friday, September 21, 2012 21:52
Dopiero co pokazali A99, myślę, że kolejna pełna klatka szybko nie wyjdzie :/ Ale jest ten nowy kompakt, to dopiero ciekawostka! :D
hubik Postów: 176
Konto od: 17.07.2012
Miasto: Ostrowiec Świętokrzyski
Permalink Autor: karljohansson, data postu: Saturday, January 5, 2013 14:21
Tego Sony RX1 (chyba takie ma oznaczenie), to bym szarpał jak reksio szynkę - do streeta niemal idealny...

A co do d600 - całkiem fajny sprzęt, ale mnie odstrasza to, że nie jest odlewem magnezowym całkowitym, tylko przednia i tylna część korpusu jest magnezowa. Może i to jest taki trochę "z dupy" zarzut, ale moja d300 przeszła ze mną bardzo, bardzo dużo (uderzenia, błoto, woda, krew i parę innych dziwnych rzeczy na niej lądowało:P), więc jest to dla mnie dość ważne...poza tym spieprzyli sterowanie dając pokrętło trybów i zabierając przycisk AF-ON...
Enjoy yourself - it's later than you think!

Piosenka na teraz: http://www.youtube.com/watch?v=YlWxvlQ8Zy4&feature=related
karljohansson Postów: 336
Konto od: 4.10.2004
Miasto: Gdańsk
Permalink Autor: elka23, data postu: Sunday, January 6, 2013 23:30
fajny jest d600 myślę że długo mi posłuży
elka23 Postów: 4
Konto od: 5.01.2013
Miasto: Łódź
Permalink Autor: hubik, data postu: Monday, January 7, 2013 08:18
Dopóki nie naprawią problemu z brudzącą się matrycą wolę się od niego trzymać z daleka ;)
Permalink Autor: photomy, data postu: Friday, January 11, 2013 22:34
Kupiłem w zeszłym tygodniu D600, jestem póki co zachwycony.
Hubik, problem brudzącej się matrycy jest już rozwiązany, w połowie grudnia wycofywali ponoć całą serię D600 z półek.
Inna sprawa, że nawet te wadliwe modele po zrobieniu 3000 zdjęcia nie brudzą się dalej.
Mój chyba jest wolny od tych wad, nie licząc małej przygody w Fotojokerze wszystko śmiga aż miło, zdjęcia wychodzą świetne, jutro pierwszy poważny test w praktyce - koncert :)
Odezwę się, jak idzie, sam jestem ciekawy, co będzie.
Póki co ISO 6400 jest jeszcze w porządku, więc powinno dać radę ;)
Treść dodana do postu 11-01-2013 o godzinie 22:37
Aha, "Nikonowa czerwień" w końcu wygląda ładnie, nie robi krzaczków tam, gdzie pojawia się dużo czerwonego na histogramie.
To dla mnie bardzo dobra wiadomość po przejściu z D80 :)
D80
photomy Postów: 564
Konto od: 25.12.2008
Miasto: Ruda Śląska
Permalink Autor: photomy, data postu: Sunday, January 13, 2013 12:27
Pierwsza próba aparatu - koncert mam za sobą. Mimo, że mam kitowy obiektyw (24-85mm f/.3,5-4,5) to spokojnie dało radę. ISO rzeczywiście nie daje się we znaki nawet na poziomie 6400 :)
Na moim FBL będą się pojawiały zdjęcia, aparat jak najbardziej godny polecenia, nie brakuje mu chyba niczego. Czekam aż znikną chmury, żeby przetestować tryb zdjęć HDR i spróbować nocnego timelapse.
Dla ciekawskich, jakość filmów jest świetna, przy dobrym świetle można śmiało korzystać z AF, aparat nie robi zbyt wielu poprawek ostrości, nie ma "błyskania" pomiaru ekspozycji.
Po 1000 wypstrykanych zdjęć dalej nie ma problemu smaru/lubrykanta na matrycy, wydaje się, że mój egzemplarz jest już wolny od tej wady.
Męczy odrobinę lekka zmiana rozmieszczenia klawiszy, ale to kwestia przyzwyczajenia (ustawienia AF na guziku przy przełączniku MF/AF, + i - zamienione miejscami względem starszych modeli, mniej przycisków pod palcem wskazującym).
Mimo wszystko spokojnie można robić zdjęcia zmieniając parametry bez odrywania wzroku od wizjera.
D80
Permalink Autor: hubik, data postu: Sunday, January 13, 2013 18:59
Hmmm to ciekawe, nie słyszałem nic o wycofaniu serii D600, jeśli tak było na prawdę to bardzo fajnie, sam mam ochotę na tego nikona, szczerze mówiąc nawet bardziej niż d800 mi podchodzi (matryca wypada lepiej w testach, a mi 36mpx nie jest potrzebne). Oficjalne stanowisko Nikona w tej sprawie jest takie iż oni żadnej wady w D600 nie wykryli, a jeśli komuś przeszkadza brud na matrycy niech odda do czyszczenia, do serwisu w ramach gwarancji. Taka informacja poszła do prasy fotograficznej na całym świecie i jest/była na oficjalnej stronie Nikona :)
Permalink Autor: photomy, data postu: Sunday, January 13, 2013 20:30
Hubik, miałem już 2 (pierwszy "nowy" miał 6000 klatek przebiegu jakimś cudem, więc go wymieniłem z przezorności) D600 i żaden korpus nie miał tego problemu, gadałem też z kilkoma sprzedawcami, nie mieli żadnych zgłoszeń odnośnie tych plam na matrycy.

A co do D800, to jeśli miałbym dopłacić 2000zł do body, żeby mieć podobnej jakości matrycę, tylko 36mpix (wystarczało mi 12 w D80!), to chyba jednak lepiej z D600. Reszta bajerów w D800 też wydaje się nie być warta dodatkowych 2000zł, D600 niczego nie brakuje. Szczerze Ci mogę go polecić Hubiku :)

Zrobiłem mały test jakości bufora, miałem 2 karty 8GB 30mb/s, robiłem RAW+JPEG na najwyższej jakości i rozdzielczości, RAWy na 1 kartę, JPGi na drugą, zadyszki zaczął dostawać dopiero po 15 zdjęciach, przy kartach 95mb/s pewnie pociągnąłby dłużej. Po 30 klatce w serii już spadł poniżej 1kl/s, ale dla mnie to i tak całkowicie zadowalający wynik przy JPEGach ok. 10MB i RAWach powyżej 30 :)
D80
Permalink Autor: hubik, data postu: Sunday, January 13, 2013 22:32
Ja znam 4 osoby (niby znamy się osobiście z warsztatów, ale aktualnie kontakt tylko przez internet), praktycznie wszyscy kupili go w niedalekim czasie po premierze i 3 z 4 miały właśnie tą wadę, a co gorsza mają nadal, po odesłaniu do serwisu matryca zostaje tylko wyczyszczona i notka że nie wykryto żadnych wad aparatu i co tu w takiej sytuacji robić? Ja bym wścieklizny chyba dostał bo to wcale nie tania puszka jest. Albo miałeś szczęście, albo faktycznie coś było nie tak, ale zostało już naprawione, a Nikon nie chcę się przyznać do błędu.
Co do tego porównania jest jedna zaleta, tak na prawdę nie związana z aparatem, która przemawia za dopłatą do D800. Mianowicie ten drugi jest zaliczany przez Nikona do puszek profesjonalnych i ma wsparcie tego takiego systemu dla profesjonalistów tam jest między innymi gwarancja na migawkę na ilość klapnięć a nie na lata i parę innych ciekawych rzeczy, D600 niestety się na to nie załapał :/ Do tego jeszcze uszczelniany korpus i  ciut lepszy Af. Ja powiem tak chciałbym wersję D800 z matrycą z D600 :DD
Permalink Autor: photomy, data postu: Monday, January 14, 2013 10:55
D600 też ma uszczelniany korpus z magnezową pokrywą!
Chyba już się tego problemu w Nikonie pozbyli, oby matryce się nie syfiły..

Ale łapie się na program serwisowy dla profesjonalistów. Znajdujesz w okolicy 2 pełną klatkę, zgłaszasz się do programu i masz serwis w 48h :)

A co do brudzącej się matrycy. Problem oficjalnie znika po 3000 klatce, warto dopiero wtedy go wyczyścić, a początek i "dotarcie" aparatu jakoś przeboleć.
Treść dodana do postu 14-01-2013 o godzinie 10:53
na FBL link do drugiej galerii koncertowej :)
D80