APEL - KONKURSY

Permalink Autor: ilizzie, data postu: Wednesday, August 15, 2012 18:45
Tak, sama dodania zdjęcia do rekomendowanych dopilnowałam jako organizatorka konkursu.:) (Wcześniej próbowałam razem z autorką, ale po prostu wiadomości były przeoczane - nic dziwnego, skoro tyle osób pyta o najróżniejsze bzdety w komentarzach :)
ilizzie Postów: 1
Konto od: 23.07.2009
Miasto: Opole
Permalink Autor: lastwish, data postu: Wednesday, August 15, 2012 20:14
Racja, do rekomendowanych... Swoją drogą uważam, że jednak powinno trafić do polecanych, ale cóż. Nie ode mnie to zależy. Fajnie, że dopilnowałaś, o to właśnie chodzi :)
lastwish Postów: 1
Konto od: 14.03.2010
Miasto: Sopot
Permalink Autor: franczesko, data postu: Thursday, August 16, 2012 15:16
Też mi się wydaje że polecanki powinny być przyznawane z automatu za wygraną w konkursie.

Co do odpowiedniego działu... Zagląda tam ktokolwiek? Ile razy się tam zajrzy tak wszystko stoi w miejscu. Zrezygnowałem z korzystania z działu sugestii itp.
franczesko
franczesko Postów: 7
Konto od: 10.06.2009
Miasto: Ostrowiec Świętokrzyski
Permalink Autor: ilizzie, data postu: Thursday, August 16, 2012 20:40
Myślę, że regulamin obowiązuje, czy ktoś zagląda czy nie. :)
Nie zawsze zwycięskie zdjęcia nadają się do polecanych, zwłaszcza gdy (jak same zauważyłyście) jest marna konkurencja. :)
Permalink Autor: brygadzista, data postu: Thursday, August 16, 2012 23:48
W ogóle 'polecane' rządzą się swoimi prawami, często są tam zwyczajne wpisy, które w żaden sposób nie przykuwają uwagi. Dlatego też leję na tą część portalu :p
brygadzista Postów: 287
Konto od: 13.04.2010
Miasto: Dąbrowa Górnicza
Permalink Autor: franczesko, data postu: Friday, August 17, 2012 01:13
ilizzie, ale właśnie, bądźmy też szczerzy - w polecankach lądują niejednokrotnie przeciętne zdjęcia wybrane chyba tylko ze względu na... np nastrój rekomendatora, ale i tak to jest sprawa moim zdaniem drugorzędna w kwestiach konkursu, zdrowa rywalizacja się liczy : )
Ale też prawdą jest - o czym w sumie nie pomyślałem - że niekiedy zdjęcie wygrywa konkurs fartem ze względu na brak konkretnej konkurencji. Kiedyś na konkursy przychodziły dziesiatki zdjęć a do głosowania dopuszczano na tyle dobre zdjęcia że dziś bez problemu dostałyby się do rekomendowanych.
franczesko
Permalink Autor: ilizzie, data postu: Friday, August 17, 2012 06:54
Pokaż mi zdjęcia, które są wybierane przez humor rekomendanta. :)
Fakt, były kiedyś takie przypadki, ale od czasu wprowadzenia nowego systemu polecanek są to bardzo sporadyczne incydenty.
Permalink Autor: lastwish, data postu: Friday, August 17, 2012 08:38
Ilizzie, wszystkie zdjęcia są wybrane przez humor rekomendującego. Prawdą jest, że w wyborze zdjęć kierują się swoją subiektywną opinią (do czego nie mam żadnych zastrzeżeń, bo jak inaczej? jednemu zdjęcie się będzie podobało, innemu nie), także wiele od nastroju człowieka zależy :) Podałabym Ci tu przykład zdjęcia, które wg mnie na polecane nie zasługuje, ale po co? Nie chce nikomu umniejszać, bo w końcu sami siebie do polecanych nie dodajemy i ta osoba raczej nie miała na to wpływu. Może teraz jak coś ruszy w sprawie konkursów, to poziom prac będzie wyższy? Pisałam gdzieś wcześniej, że fajnie, jakby pojawiła się nowa rubryka z pracami, które tę konkurencję zwyciężyły, ale obawiam się, że z tym może być problem, niemniej jednak pomysł rozwiązałby spór "rekomendacja czy polecane" :) Na razie nie ma, co gdybać, trzeba czekać na odzew kogoś z administracji.
Permalink Autor: photomy, data postu: Friday, August 17, 2012 10:37
A mi się nie podoba, że prawie wszystkie polecane to zdjęcia specjalnie przygotowanych, pomalowanych modeli w studio/przygotowanym plenerze.
Fajnie by było, jakby nie wrzucano tylko zdjęć ludzi do polecanych, hm? :PP

Rubryka "zwycięzców" to fajna sprawa, myślę, że do ogarnięcia przez ekipę FBLa. Chociaż, teraz FBL po prostu na siebie zarabia bez pracy.

Jeśli uda się rozreklamować konkursy, to poziom prac automatycznie wzrośnie, bez dwóch zdań ;)

I znów powtarzamy 124351 raz, że nie ma co gadać, czekamy na administrację FBL :)
D80
photomy Postów: 564
Konto od: 25.12.2008
Miasto: Ruda Śląska
Permalink Autor: brygadzista, data postu: Friday, August 17, 2012 10:57
No to sobie poczekamy :)
brygadzista Postów: 287
Konto od: 13.04.2010
Miasto: Dąbrowa Górnicza
Permalink Autor: franczesko, data postu: Friday, August 17, 2012 14:16
Wiadomość do administracji poszła.
Narzekać też sobie możemy na zdjęcia w polecankach że taka tematyka a nie inna ale tak jest na okrągło, tego nie zmienimy. Czasami ktoś zabłyśnie pomysłem co bardzo chwalę bo mi pomysłów niejednokrotnie brak ale kiedy przychodzi do wykonania to niejednokrotnie jest słabiej. Ktoś może pomysleć ze mam jakiś syndrom niedocenionego PHOTOGRAPHERA z przerośniętym ego. Otóż nie, jestem w pełni świadom tego jakie zdjęcia wykonuję i wiem że są przyzwoite ale w nie nadają się nawet do rekomendowanych, ja się jedynie zdjęciami bawię raz wyjdą raz nie, mają mi się podobać, innym nie muszą, nie traktuję tego jakoś śmiertelnie poważnie - ktoś powie że brzydkie to rządza mordu i pazury wysunięte. To tak gwoli ścisłości jakby ktoś miał jakieś obiekcje.
Postawmy się na miejscu rekomendatora, co ma dodać do polecanych jak nie zdjęcie ze starannie przygotowanej sesji gdzie na zdjęciu jest idealnie wymalowana niewiasta w fantastycznym świetle i otoczeniu a mając do wyboru jeszcze słit focie, telefonowe pseudoartystyczne zdjęcia krajobrazów czy makro na którym jest plama nieokreślonego koloru.
Taki sam był problem kiedyś jak zrobił się wysyp zdjęć słodkich wiewiórek w polecanych. Złotego środka działań nie znajdziemy bo się nie da. Jak już wcześniej powiedziałem, rubryka top zdjęć konkursowych jest bardzo dobrym pomysłem i wydaje mi się że wykonalnym. Tylko chęci potrzeba.
franczesko
Permalink Autor: ilizzie, data postu: Friday, August 17, 2012 14:32
A zdjęcia, które wysyłasz na konkurs znajdujesz w archiwum.? xD Też się trzeba przygotować.:) Uważam, że takie prace tym bardziej powinny być w polecanych, ponieważ są uczczeniem pracy fotografa.
Trzeba mieć dużo szczęścia, aby stanąć, pstryknąć i mieć dobrą focię.

Osoby, które rekomendują, to w mojej opinii osoby, które poświęcają DUŻO czasu, aby przeszukać photoblogi, znaleźć coś interesującego. Sama czasami podsyłam propozycje i wiem, że jest to czasochłonne.
Im więcej rekomendujących, tym lepiej, bo wtedy są różne spojrzenia. :)

Franczesko, "top zdjęć konkursowych"? Gdy Twój konkurs został zakończony, bo prac było mało.? ;)
Permalink Autor: franczesko, data postu: Friday, August 17, 2012 15:53
Chyba nie rozumiesz problemu. Staramy się najpierw o powrót konkursów i możliwość wypromowania ich w jakiś sposób by przywrócić im dawną "świetność". Chcemy jakoś pokazać ludziom że konkursy się opłacają. Racja, nie ma co dodawać jeśli udział bierze liczba osób którą mogę wyliczyć na palcach jednej dłoni. Ale kiedy nadesłanych prac przychodzi kilkadziesiąt - jak dobrze pamiętam swego czasu konkurs foto z makro w tle, i wybranych zostaje kilkanaście dopuszczonych do głosowania bo regulamin tyle tylko uwzględniał to chyba świadczy o wysokim poziomie prac. Godnych zaprezentowania szerszemu gronu.

Dwa razy trafiły się konkursy gdzie wysłałem zdjęcia które wykonałem wcześniej, dużo wcześniej przed ogłoszeniem przez kogoś konkursu ; ) i prawdę mówiąc to właśnie jedna z nich zajęła swego czasu wysokie miejsce w konkursie tutaj.

Zawsze mogłem doprowadzić konkurs do końca ale czy był sens pokazywania kilku - nie pamietam już ilu dokładnie (chyba 3) zdjęć - gdzie sam mogłem sobie odpowiedzieć które wygra bo sie naprawdę wyróżniała i pomysłem i sposobem realizacji od pozostałej bodajże dwójki? Troche by to było głupie.
franczesko
Permalink Autor: ilizzie, data postu: Friday, August 17, 2012 16:45
To zależy tylko od Twojej konsekwencji.:) Moim zdaniem, warto prowadzić coś choćby dla najmniejszej liczby chętnych, aby pokazać, że zależy nam na każdej jednej osobie.:)

Problem rozumiem doskonale, ale szukam przyczyn złego stanu rzeczy, a nie wymyślam na wyrost. :) Czasem trzeba poprawić źle działające rzeczy.:) Ktoś wcześniej pisał, że nie bierze udział w konkursach organizowanych przez użytkowników, ponieważ nie trzymają się oni regulaminów (a przecież sami je ustalają!).

Drugim problemem są mało ciekawe tematy konkursów. Są zbyt wybujałe.
Przykładowo: Więcej osób weźmie udział w konkursie "Tropem zakochanych", bo temat sugeruje, jakie zdjęcia są mile widziane (wbrew pozorom nie wszyscy są humanistami i zrozumieją metafory i aluzje :) niż np. "Człowiek z atrybutem", bo tutaj już trzeba się wysilić i dać popis wyobraźni.  

Zanim mnie zjecie na podwieczorek: W nikogo nie uderzam bezpośrednio, to moje własne przemyślenia, oba konkursy uważam za ciekawe, zwycięskie prace za zasłużone, a uczestników podziwiam, bo sama nigdy nie miałam odwagi wysłać pracy na konkurs. :)
Permalink Autor: lastwish, data postu: Saturday, August 18, 2012 13:31
Słuchajcie, to co było, to było. Teraz jest teraz. Ja myślę, że jakby za zajęcie pierwszego miejsca byłoby umieszczenie zdjęcia w specjalnej rubryce (coś a'la polecane), to więcej osób wzięłoby udział. Spójrzcie tylko, ile ludzi chce być w polecanych! Ja chyba nie znam osoby, która by nie chciała ;) Drugim czynnikiem, odpowiedzialnym za frekwencję w konkursie, jest jego temat. Ilizzie wcześniej dobrze zauważyła, dużo łatwiej jest wysłać jakąś pracę, kiedy temat jest oczywisty i prosty do realizacji, dlatego to jest kolejny argument ZA tym, aby stworzyć ekipę konkursową. Ktoś musi te tematy wymyślać i przedyskutowywać, potem wybierać najlepsze prace. Nie wiem, jak wy, ale ja myślę, że po wprowadzeniu tych reform, dużo więcej osób weźmie udział w konkursach... a co, jakby jeszcze ktoś na oficjalnym photoblogu napisał, że konkursy zostały poddane zmianom? Więcej ludzi zainteresowałoby się, 100%.
Permalink Autor: ilizzie, data postu: Saturday, August 18, 2012 14:57
Wszystko fajnie z "ekipą konkursową", tylko... Zobaczcie, że są teraz osoby, które zostały wytypowane/ podjęły się różnych rzeczy (nie tylko na tym portalu) i zwyczajnie się wypalają, brak im czasu, chęci, ochoty, weny, czegokolwiek. Dlatego mi podoba się baaaardzo opcja zgłaszania się do organizacji konkursu: Nie jest to zobowiązanie na całe życie i można się po prostu na przyszły miesiąc nie zgłosić, gdy np. ma się sesje. :)

Inna sprawa, że osoby, które organizują konkursy nie wywiązują się ze swoich obowiązków, to jest kwestia normalnej ludzkiej odpowiedzialności - na to należy znaleźć metodę. Chodzi mi o jakąś weryfikację tych osób. Np., żeby konkurs mogły organizować osoby, które mają powyżej 100 zdjęć, są powyżej roku, mają powyżej 16 lat itp. (nie mówię, że którykolwiek z tych "weryfikatorów" jest doskonały, bo podaję tylko przykład) :)

Dobra byłaby wiadomość na oficjalnym Photoblogu, bo chyba każdy ma go w znajomych - super pomysł!

Rubryczka też całkiem spoko, chociaż nie wiem, czy to by nie zaśmieciło strony głównej, która przecież powinna być przejrzysta i reprezentacyjna. :) Zresztą taka rubryczka wyglądałaby jak polecane, czyli 25 zdjęć, co daje nam 6 konkursów (liczę 3 zwycięskie zdjęcia + ew. jedno wyróżnione). Więc moim zdaniem pomysł rubryczki jest do modyfikacji. :D