o konkursach fotograficznych

Permalink Autor: dredzinka, data postu: Tuesday, March 11, 2008 18:12
chciałam się podzielić pewnymi refleksjami na temat konkursów fotograficznych, tych photoblogowych właśnie.
nie bez powodu temat zamieszczam właśnie tu, w "kulturze i sztuce", bo fotografia jest sztuką. może przez to, że niektórzy inaczej z niej korzystają to traci na swej wartości, ale sztuką i to nie byle jaką jest.

liczę na kulturalną rozmowę, a nie na argumenty typu, iż photoblog to serwis ot taki po prostu i każdy może tu robić co sobie chce. tym samym zmierzam do tego, "o co mi się rozchodzi". niedawno zostały wznowione konkursy fotograficzne. i może od razu rozpocznę z grubej rury - ich poziom jest straszny. pierwszy konkurs ("Dekalog") wymagał zastanowienia się i głębszego przemyślenia tematu. cóż - w konkursie wzięło udział 10 prac. już nie czepiam się o to, że większość zdjęć zatytułowana była "nie kradnij" lub "nie zabijaj". nie każdy ma polot, pomysły i tupet  (;-) żeby wykonać "nie cudzołóż", ale - no o to się nie czepiam.

czepiać to ja się mogę i nawet chcę, bo... i o to głównie mi chodzi -jak zaczęłam - fotografia jest sztuką. już nie elitarną, bo rozwój aparatów cyfrowych i łatwa dostępność nie sprzyja nauce fotografii(tym,którzy specjalnie się tym nie interesują, nie że w ogóle; bo teraz zamiast bawić w "jakieś" iso i ustawiać jakieś dziwne przysłony to"auto" i cóż jeszcze do szczęścia potrzebne?) i przejmowaniu się dobrym kadrem, głębią ostrości... t e m a t e m   z d j ę c i a .
"trochę rozmazane, bo modelka nie chciała już pozować, a i tak uważam, że pierwsze ujęcie jest najlepsze"
- boże, widzisz, a nie grzmisz. i znów wracając do sztuki. po co bierzecie udział w konkursach nadsyłając lipne zdjęcia (także: "lipne jest, ale może chociaż jeden głos zdobędę") - profanujecie w ten sposób ideę konkursu i obrażacie siebie. nie potrafię zrozumieć chęci brania udziału w konkursie, jeśli nie ma się żadnego poziomu, który można tam zaprezentować. ot po prostu, żeby było, że "brałam udział w konkursie fotograficznym. zajęłam 9 na miejsce. (na 10 możliwych)".

kolejny konkurs, którego, notabene, głosowanie trwa był łatwiejszy, o wiele. ("Życie człowieka jest zapisane na jego twarzy") i nie wymagał głębszego zastanowienia. ale jakiegoś zastanowienia (nad tematem!! nie nad jednym wyrazem tematu!) wymagał. na ten konkurs zgłoszono więcej zdjęć, co przemawia za jego poziomem trudności o czym napisałam powyżej. ale broń boże! nie był przez to gorszy. konkurs może mieć tytuł "ja", a ktoś może stworzyć taką interpretację tego, że zdjęcie poprostu... a można też pójść do łazienki, pstryknąć fotkę w lustrze i no cóż - temat zrealizowany.

dobrze, zostawiam już wątki poboczne i powracam do naszego tematu konkursowego. temat można było zrealizowaćna wiele sposobów. od razu nasuwa się proste skojarzenie - stary człowiek, ktoś, kto już wiele przeżył i widać to na jego twarzy. i tak, pojawiły się takie zdjęcia. ale cała masa innych i co najciekawsze - najlepiej dotąd ocenianych to zdjęcia, które znalazły się tam, jakby to powiedział mój kolega -  "z jakiej paki?!". co mają przedstawiać niektóre zdjęcia? ja wiem, że twarz, bo cóż innego - twarz na 99sposobów. bez głębszego przesłania. ba, bez żadnego przesłania! moja twarz, twarz mojej koleżanki, twarz brata. "wystarczy. a nuż wygram!!"
ale czy na tym to ma się opierać? wg mnie nie.

i teraz kolejny punkt moich rozważań - ocenianie zdjęć. tzn. komentowanie. "głosuję na zdjęcie nr x, bo najładniejsza osoba z tych wszystkich" - ocena "z d j ę c i a"  nie wymaga komentarza.
"fajnie wyglądają osoby na zdjęciu y, głosuję na to zdjęcie". - a może jakieś głębsze zastanowienie?

może ja już jestem starej daty (w końcu urodziłam się w zeszłymwieku...), może chciałabym żeby photoblog był nieco ambitniejszy, parafrazując pewne stwierdzenie - to nie serwer jest mniej ambitny, czy bardziej - to ludzie tworzą ten serwer... choć takich z tych "bardziej ambitnych" znam mnóstwo, więc? już sama nie wiem co, proszę o konkluzje do tego co napisałam.

+ ps: rada na przyszłość dla konkursowiczów: jeśli nie czujecie się pewnie w photoshopie - nie używajcie go, bo nawet na najlepszym zdjęciu efekt jest odwrotny i szkoda zdjęcia.

Post edytowany Tuesday, March 11, 2008 18:12 przez moderatora dredzinka
dredzinka Postów: 204
Konto od: 29.12.2005
Miasto: wrocław
Permalink Autor: kama98, data postu: Thursday, March 13, 2008 10:59
Ale już nie musisz mnie obrażać...
W sumie niektóre zdjęcia w konkursach
są z internetu :-( Wydaje mi się,
że zdjęcie nr. 23 jest z internetu.
Ale nie jestem pewna.
Jak to mówią "Pozory mylą".
kama98 Postów: 53
Konto od: 2.10.2007
Miasto: Rypin
Permalink Autor: sound, data postu: Thursday, March 13, 2008 12:52
Cytat dredzinka
że większość zdjęć zatytułowana była "nie kradnij" lub "nie zabijaj".

to akurat świadczy o małej wyobraźni tych konkursowiczów i o zbytniej dosłowności...
Cytat dredzinka
a można też pójść do łazienki, pstryknąć fotkę w lustrze i no cóż - temat zrealizowany.

idźmy na łatwiznę - kolejny przykład wysokiej wyobraźni.
Cytat dredzinka
po co bierzecie udział w konkursach nadsyłając lipne zdjęcia (także: "lipne jest, ale może chociaż jeden głos zdobędę") - profanujecie w ten sposób ideę konkursu i obrażacie siebie.

nieszczera skromność? wymuszenie zaprzeczenia ze strony odbiorców? czegoś w stylu "no co ty, zdjęcie jest super"?
"musi być coś złego, żeby o drugim powiedzieć, że jest dobre" -
a niech są te konkursy TAKIE, a nie inne... przynajmniej wiem, porównując - że nie jest ze mną aż tak źle ;-)

rozmiar ma znaczenie.
sound Postów: 107
Konto od: 22.03.2007
Miasto: Poznań
Permalink Autor: irminka, data postu: Friday, March 14, 2008 10:51
Rozumiem Twoje zbulwersowanie, ale z drugiej strony...
Photoblog.pl nie jest serwisem dla fotografów, dla profesjonalistów w dziedzinie fotografii.

Dlatego nie można wymagać cudów.
Dlatego też daleka jestem od wielkiej krytyki.
irminka Postów: 906
Konto od: 3.02.2005
Miasto: Sopot
Permalink Autor: assia92, data postu: Friday, March 14, 2008 19:47
Całkowicie się z Tobą zgadzam. Zdjęcia pierwszego konkursu kompletnie nic sobą nie reprezentowały. Nawet to, które wygrało nie było jakieś "powalające", jedynie temat był nieco bardziej zrealizowany. Jeżeli chodzi o drugi konkurs to również byłam pewna, że zobaczę tam twarze starych ludzi... a tam co- "szalone 13-stki"...
Ech... szkoda gadać. Pokemonowo- plastikowe społeczeństwo daje się we znaki.
assia92 Postów: 49
Konto od: 22.07.2007
Miasto: jawor
Permalink Autor: davidsilver, data postu: Saturday, March 15, 2008 13:00
Może kolejny konkurs będzie na wyższym poziomie, choć z tego co widziałam
Cytat assia92
można wymagać cudów.
no cóż to jest portal dla każdego i udział w konkursie może wziąć każdy użytkownik, ale czasem jak spostrzegłem, to muszę to brzydko opisać "shit" słodko-kolorowo-plastikowo, też byłem pewny
Cytat assia92
że zobaczę tam twarze starych ludzi... a tam co- "szalone 13-stki"...
Trzeba się niestety z tym liczyć.

Jestem

davidsilver Postów: 69
Konto od: 29.06.2006
Miasto: Kowalówka
Permalink Autor: dredzinka, data postu: Sunday, March 16, 2008 15:46
kama98: Ale już nie musisz mnie obrażać...
proszę, podaj mi moment, w którym Cię obraziłam (żeby było łatwiej podajędefinicję słowa obraza, w kontekście "obrazić kogoś"
: "świadome działanie polegające na znieważeniu kogoś, obelżywymzachowaniu się wobec kogoś, uchybieniu czyjejś godności osobistej, oczernieniu,pomówieniu, zniesławieniu, wyszydzeniu kogoś, czy ubliżeniu komuś.")

kama98: W sumie niektóre zdjęcia w konkursach są z internetu:-( Wydaje mi się, że zdjęcie nr. 23 jest z internetu. Ale nie jestem pewna.Jak to mówią "Pozory mylą".
to takimi wątpliwościami, na drugi raz, należałoby się podzielić zorganizatorami konkursu, którzy, notabene, też nad tym czuwają.
a co do zdjęcia nr 23 to faktycznie - pozory bardzo mylą - mogę to powiedzieć dziś, bo dziś kończy się głosowaniekonkursowe, a jeśli ta wiadomość miałby jakkolwiek wpłynąć na wyniki głosowania(choć na wygraną to to nie wygląda), to mogę w tym miejscu zdyskwalifikowaćautora tego zdjęcia - bo zdjęcie nr 23 jest wykonane przeze mnie.

Permalink Autor: dejwid, data postu: Saturday, April 5, 2008 15:04
trochę odgrzebuję temat, ale myślę, że jedynym skutecznym środkiem na bolączki tu wymienione jest konstruktywna krytyka:) rzeczowa ocena może sprawić, że niektórzy nie będą się bezczelnie pchać ze swoimi "dziełami" :)
N a j m ą d r z e j s z y  w e d ł u g  m n i e  j e s t  t e n,  k t o  c h o ć  r a z  n a  m i e s i ą c  s a m  s i e b i e  n a z w i e  d u r n i e m.
dejwid Postów: 125
Konto od: 23.06.2005
Miasto: Wrocław
Permalink Autor: dredzinka, data postu: Saturday, April 5, 2008 15:33
jak to widzisz? zdjęciom nie kwalifikującym się do konkursu wystawiać porządną krytykę w pm-kach czy jak?

Permalink Autor: dejwid, data postu: Saturday, April 5, 2008 21:44
szczerze mówiąc nie zgłębiałam specjalnie zasad przebiegu takich konkursów ale sądzę, że są one wystawione na widok publiczny i mogą być komentowane. W takiej sytuacji wystarczy, żeby każdy zorientowany prawdziwy photoblogowicz wyraził swoje obiektywne zdanie, a nie w myślach przeklinał twórców takich zdjęć :) wiem, że może się to spotkać z odwetem urażonych małolatów ale czyż nie warto? :)

to też się tyczy codziennych zdjęć na photoblogach. dużo się myśli, ale mało kto skomentuje zdjęcie w rzeczowy sposób (wiem to po sobie;p znam trochę teorii fotografii i czasami bym coś napisała niektórym, ale konsekwencje tego wiem, że będą nie takie jak powinny być. nie chce mi się użerać z małolatami po prostu:D).

Ale jedynym sposobem na wytępienie antysztuki jest takie postępowanie. wtedy pójdzie fama, że na photoblog.pl jedzą dzieci i każdy się dwa razy zastanowi zanim przestąpi bramy tego piekła :D
N a j m ą d r z e j s z y  w e d ł u g  m n i e  j e s t  t e n,  k t o  c h o ć  r a z  n a  m i e s i ą c  s a m  s i e b i e  n a z w i e  d u r n i e m.
dejwid Postów: 125
Konto od: 23.06.2005
Miasto: Wrocław
Permalink Autor: tolgerias, data postu: Tuesday, April 22, 2008 21:05
proponuje wprowadzić wymóg krótkiej notki odnośnie tego dlaczego to zdjęcie i jaki ono ma związek z tematem.
tolgerias Postów: 368
Konto od: 26.04.2007
Miasto: Kozie Doły
Permalink Autor: irminka, data postu: Wednesday, April 23, 2008 19:50
Cytat tolgerias
proponuje wprowadzić wymóg krótkiej notki odnośnie tego dlaczego to zdjęcie i jaki ono ma związek z tematem.

Z tego, co pamiętam, to na starym forum tak właśnie było...
I bardzo pomagało to w wyborze zdjęcia ;)

Nie wiem, dlaczego teraz tego zaniechano.
Permalink Autor: tolgerias, data postu: Wednesday, April 23, 2008 19:55
do dzieła moderatorku ;)
tolgerias Postów: 368
Konto od: 26.04.2007
Miasto: Kozie Doły
Permalink Autor: dredzinka, data postu: Saturday, April 26, 2008 22:54
wydawało mi się, że zdjęcie POWINNO przemawiać samo przez się.
a jeśli nie przemawia to coś jest nie bardzo.
co z tego, że zrobię zdjęcie królika w klatce i napiszę, że to światła wielkiego miasta.
pomyślimy. ja jestem raczej za wytłumaczeniem jak powyżej.

Permalink Autor: ivre, data postu: Friday, August 15, 2008 14:05
mnie krew zalewa jak widzę na fotoblogu co drugie zdjęcie na konkurs, chyba mało osób rozumie, że żeby zgłosić coś na konkurs, trzeba się przygotować, a później być z siebie zadowolonym, chociaż w jakiejś małej części, róbcie tak, żeby się później nie wstydzić oglądając wspaniałe prace, bo takie też są.
ustąp spadająca gwiazdo, a najlepiej po prostu rzuć to.
ivre Postów: 107
Konto od: 11.08.2008
Miasto: toruń
Permalink Autor: irminka, data postu: Friday, August 15, 2008 21:10
Chodzi Ci o konkurs Gazety Wyborczej, tak?
Tylko, że ten wątek mówi o konkursach fotograficznych photobloga, które odbywają się tutaj, na forum ;)

Jednak jeśli chodzi o konkurs, o którym mowa w Twoim poście - rzeczywiście, ja też zauważyłam, że wiele osób dodaje ot, takie sobie zdjęcie z koleżanką lub po prostu zdjęcie koleżanki. Niech sobie dodają - niewielką mają szansę na wygraną.